از معادن موجود در روستاها خدمات و عوارضی عاید روستاییان نمی شود

قدم آخر/فارس عضو شورای اسلامی شهرستان شیراز از بخش مرکزی می گوید دهستان های این بخش اگرچه در نزدیکی مرکز استان قرار دارند اما با مشکلاتی روبرو هستند.

علی اصغر زارعی در گفت وگو با خبرنگار قدم آخر ابتدا به اقدامات انجام شده در این بخش پرداخت و گفت: روکش آسفالت جاده قره باغ بعد از 30 سال، روکش آسفالت جاده کفترک بعد از 20 سال، بهسازی و آسفالت بخش از معابر روستایی که به دلیل اتمام سهمیه قیر سال گذشته نیمه تمام مانده و منتظر سهمیه قیر جدید هستیم، راه اندازی خط اتوبوس مسیر کرونی، راه اندازی خط اتوبوس جاده نیروگاه به 8 روستای شرق دهستان قره باغ از جمله کوشک بیدک و ظفرآباد، تکمیل ساخت درمانگاه بهاران، کفترک و کیان آباد، نوسازی برخی مدارس و کلنگ زنی مدارس جدید، اجرای چمن مصنوعی روستای گردخون و دولت آباد، کلنگ زنی 6 چمن مصنوعی در نقاط مختلف، از جمله اقداماتی است که انجام شده است و روند تکمیل ساخت سالن ورزشی سلطان آباد، کوشک بیدک و دهنو نیز به دلیل برگزار نشدن مناقصه در سال گذشته، امسال پیگیری خواهد شد.

نایب رییس شورای اسلامی شهرستان شیراز در ادامه به بیان مشکلات و کمبودهای منطقه پرداخت و گفت: اگر مطالبات مردم منطقه را به 3 دسته ملی، استانی و شهرستانی تقسیم کنیم، باید بگوییم در عرصه مطالبات ملی، حل مشکل ثبت اسناد اکثر روستاها در بخش مرکزی که در اداره اوقاف شهرستان حل نشده است، باید به صورت کشوری حل شود.

وی افزود: یکی از مشکلات اساسی ما در بحث مسکن روستاهاست. 

از معادن موجود در روستاها خدمات و عوارضی عاید روستاییان نمی شود

زارعی در خصوص مطالبات استانی بخش مرکزی نیز گفت: تسریع در انتقال آب از خلیج فارس به استان، رفع مشکل ریلی و راه های استان که می تواند موجب ایجاد اشتغال شود، از مهمترین مطالبات استانی ما محسوب می شود.

عضو شورای اسلامی شهرستان شیراز از بخش مرکزی همچنین خواستار پرداخت شدن سهم دهیاری ها از عوارض  و انتقال املاک و معادن شد و گفت: معادن در روستاها قرار گرفته است اما هیچگونه خدمات و عوارضی عاید روستاها نمی شود.

لزوم افزایش حقوق دهیاران یکی دیگر از مسایلی بود که زارعی به آن اشاره کرد و گفت: کارمند دولت در ساعات مشخصی از روز فعالیت می کند، ایام تعطیل هم تعطیل است و حقوق خود را دریافت می کند، اما دهیار خارج از ساعات اداری هم مراجعه کننده دارد، روزهای تعطیل هم مراجعه کننده دارد اما حقوقش اداره کاری محاسبه می شود.

وی همچنین خواستار حق بیمه و سنوات برای اعضای شوراهای روستا شد و گفت: شوراهای شهر، حق جلسه می گیرند اما روستاها همین را هم ندارند و حداقل خواسته آنها این است که بیمه و سنوات برای آن ها در نظر گرفته شود.

عضو شورای اسلامی شهرستان شیراز در ادامه به مشکلی در خصوص طرح هادی پرداخت و گفت: وقتی می خواهند طرح هادی را توسعه و گسترش دهند، متاسفانه از شورای اسلامی و دهیار روستا که متولی امور اجرایی روستا هستند و در خود روستا سکونت دارند، هیچ نظر کارشناسی نمی خواهند و همین باعث بروز مشکلاتی از جمله جانمایی نادرست فضاهای سبز و مجموعه های فرهنگی و آموزشی می شود.

به اعتقاد زارعی، سن بازنشستگی 65 سال برای روستاییان بسیار زیاد است. او در این باره گفت: می گویند کار در معدن سخت است اما دوست دارم یک معدنکار عزیز بیاید یک صبح تا عصر در زمین کشاورزی کار کند.

از معادن موجود در روستاها خدمات و عوارضی عاید روستاییان نمی شود

نایب رییس شورای اسلامی شهرستان شیراز به لزوم تعریف ردیف بودجه برای شورای اسلامی بخش ها اشاره کرد و گفت: اگر شورای اسلامی بخش و شهرستان را در قانون دیده ایم، باید یک بودجه و اعتباراتی هم برای آنها لحاظ کنیم. اما این اتفاق نیفتاده است. در قانون آمده است که درصدی از طرف شهرداری ها به شورای شهرستان تعلق می گیرد اما برخی شهرداری ها آن را پرداخت می کنند و برخی پرداخت نمی کنند که این مساله مشکلاتی را ایجاد می کند.

وی خواستار کاهش جریمه و خط انشعاب آب روستاها نیز شد و افزود: برای هر خط انشعاب آب روستایی، 27 تا 30 میلیون تومان دریافت می شود که مبلغ بسیار زیادی است و از توان اکثریت روستاییان خارج است.

نواقص جاده ای بخش مرکزی، یکی دیگر از مسایلی بود که زارعی درباره آن گفت: جاده گردنه کیان آباد و گردنه همایجان، هرچه زودتر باید تعریض شود. در این گردنه ها تا کنون حوادث زیادی رخ داده و متاسفانه برخی از همشهریان را در آنها از دست داده ایم. با توجه به مهاجرت هایی که از شهر به این روستاها شاهد هستیم، روستاهایی مثل شاپورجان و کیان آباد، جمعیت زیادی را در خود جای داده اند و همین باعث ایجاد ترافیک شدید و افزایش حوادث در یک جاده 6 متری شده است. در صورت بروز حادثه، حتی رسیدن آمبولانس به محل نیز با مشقت زیادی همراه است.

از معادن موجود در روستاها خدمات و عوارضی عاید روستاییان نمی شود

به گزارش قدم آخر، بخش مرکزی شیراز دارای 5 دهستان قره باغ، بیدزرد، داریون، دراک و کفترک است. این بخش شامل 54 روستا و تیره عشایری هم می شود که در حریم کلان شهر شیراز قرار گرفته اند.

 حدود 420 هزار نفر جمعیت در بخش مرکزی شیراز زندگی می کنند.

پایان خبر قدم آخر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از معادن موجود در روستاها خدمات و عوارضی عاید روستاییان نمی شود" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از معادن موجود در روستاها خدمات و عوارضی عاید روستاییان نمی شود"، کلیک کنید.