بازیگرانی که روی صحنه اند – قدم آخر

بازیگرانی که روی صحنه اند - قدم آخر

با سپری شدن ایام تعطیلی تیاتر، تالارهای نمایش نیز همچون دیگر فعالیت های فرهنگی، کار خود را از سر می گیرند.

به گزارش قدم آخر، به تازگی گزارشی درباره فعالیت سالن های زیر پوشش مرکز هنرهای نمایشی منتشر شد و در ادامه مروری داریم درباره فعالیت بخش دیگری از مجموعه های نمایشی. با این توضیح که آنچه در این گزارش آمده، همه نمایش های روی صحنه را در برنمی گیرد.

بر اساس این گزارش، تماشاخانه ی ایرانشهر کار خود را با اجرای چهار نمایش از سر می گیرد.

 نمایش «نکبت» نوشته ی استفن بلبر به کارگردانی پویا سعیدی و با بازی کاظم سیاحی، مجتبی پیرزاده و ستاره پسیانی ساعت 20:30 در سالن ناظرزاده ی کرمانی این تماشاخانه روی صحنه است.  

همچنین نمایش «آرت» نوشته ی یاسمینا رضا به کارگردانی علیرضا کوشک جلالی ساعت 18:30 در سالن ناظرزاده ی کرمانی اجراهای خود را ادامه می دهد. بازیگران نمایش، سام کبودوند، آرمین رحیمیان و محمد صدیقی قدم آخر هستند.

سالن استاد سمندریان نیز این روزها میزبان نمایش «گنجشک مفرغی» به نویسندگی و کارگردانی شهرام کرمی است که با بازی اصغر همت، مجید رحمتی یلدا عباسی، ایمان سلگی راس ساعت 19 اجرا می شود.  

«خارشتر» به نویسندگی هدی آهنگر و کارگردانی سید علی موسویان دیگر نمایش سالن استاد سمندریان است که از 25 اردیبهشت اجرای خود را آغاز کرده و هر شب ساعت 20:45 به صحنه می رود.  
بازیگران این نمایش (به ترتیب حروف الفبا) هدی آهنگر، لیلا بلوکات، هامون سیدی، الهام شعبانی، یزدان فتوحی، وحید کریمی و اتابک نادری  هستند.

در تالار انتظامی چه خبر است؟

تالار انتظامی خانه هنرمندان ایران نیز میزبان نمایش «گمشده» به نویسندگی و کارگردانی عاطفه کوشکی است.

این نمایش با بازی پویا انصاری، عاطفه کوشکی، سید حمیدرضا حسینی، حانیه حزین الذاکرین، حسنا بیاتی روی صحنه می رود.

در خلاصه داستان این نمایش آمده: «پویا در پی گم شدن ناگهانی دخترش تابان، بعد از مدت ها به خانه ی مادری اش بازگشته، جایی که همسر سابقش دانا و دخترش را آنجا رها کرده بوده است. طی مدت زمان کوتاهی که برای پیدا کردن تابان فرصت دارد با حقایق عجیبی روبه رو می شود.»

این اثر نمایشی هر شب ساعت 19 و به مدت یک ساعت روی صحنه می رود.

در همین سالن نمایش دیگری با نام «مدرسه تربیت» نوشته عباس جمالی و کار ریحانه رنجبر روی صحنه می رود.

در خلاصه داستان این اثر نمایشی آمده: در کیف مدرسه شیدا، ماری جوانا پیدا شده.

این نمایش با بازی عباس جمالی و صدف آب باز هر شب ساعت 21 و با مدت زمان یک ساعت اجرا دارد.

«سه خواهر» و «زنبور» در مرکز تیاتر مولوی

سالن اصلی مرکز تیاتر مولوی این روزها میزبان آخرین اجراهای نمایش «سه خواهر» به کارگردانی نگین ضیایی است.

نمایش «سه خواهر» بر اساس نمایشنامه معروف «سه خواهر» اثر آنتوان چخوف توسط محمد چرم شیر بازخوانی و نگارش شده است.

این نمایش با دست مایه قرار دادن مسیله آرمان شهر و ناامیدی موجود در جامعه، روایتی تازه از زندگی خواهران پروزوروف را برای مخاطبان به نمایش می گذارد.
در خلاصه داستان این اثر آمده است: اتاق پذیرایی خانه پروزوروف ها. اتاقی بزرگ با مبلمانی مختصر. نیم روز است. در بیرون، آفتاب همه چیز را درخشان کرده است. خواهران پروزوروف اینجا هستند…

سپیده ضیایی، شادی ضیایی، فاطمه کاظمی و مهشید کاظمی بازیگرانی هستند که در این اثر نمایشی به ایفای نقش پرداخته اند.

این نمایش هر شب ساعت 20 و سی و به مدت 75 دقیقه روی صحنه می رود.

تالار کوچک مولوی هم میزبان نمایش «زنبور» نوشته بهزاد آقاجانی و کار مشترک محمد مطهری پور و بهزاد آقاجانی است که از بیست و پنجم اردیبهشت اجرای خود را آغاز کرده است.

محمد مطهری پور تنها بازیگر این نمایش 35 دقیقه ای است.

در خلاصه این نمایش آمده است: مرد کفترباز چهل ساله ای در بافت قدیمی یک محله در پایین شهر زندگی می کند، سال هاست از فوت اهالی خانه پدری اش می گذرد و شهرداری قصد دارد خانه قدیمی آنها را خراب کند. زنبور یک تنه ایستاده و می خواهد از این اتفاق جلوگیری کند و …

 این نمایش هر شب (به جز شنبه ها) ساعت 19 به صحنه می رود.

«مثلث»، «لاتاری» و «پس از» در تیاتر هامون

تیاتر هامون خرداد امسال میزبان 3 اثر نمایشی است.

نمایش «مَثلِث» به کارگردانی قیس یساقی ساعت 19 و سی و به مدت 40 دقیقه اجرا می شود.

نمایشی که سال گذشته ابتدا در جشنواره نوزدهم نمایش عروسکی تهران مبارک روی صحنه رفت و جوایز گوناگونی را از آن خود کرد. سپس زمستان سال گذشته در تالار قشقایی مجموعه تیاتر شهر اجرا و با استقبال تماشاگران رو به رو شد.

 متن این نمایش نوشته مشترک فواد زیدانلویی، قیس یساقی، محمدجواد مهدیان است و در خلاصه داستان آن آمده: «هرقلمرویی شاهی دارد و هر شاهی خاینی، «مَثلِث» داستان خیانت یک مرد وفادار به شاه و داستان خیانت یک شاه وفادار به مرد و داستان خیانت یک زن وفادار به مرد و شاه است. یک مثلث خاینانه که در دل یک پاساژ اتفاق می افتد و هیچکس پایان آن را نمی داند جز سه برادر سرنوشت و سه نویسنده اثر!»

بازیگر این نمایش امیرحسین بلندی است و بازی دهندگان و صداپیشگان آن محمدجواد مهدیان و قیس یساقی هستند.

نمایش «پس از» هم از دوشنبه 7 خرداد ساعت 21  و سی دقیقه در این تیاتر روی صحنه می رود.

نویسنده و کارگردان این نمایش مرتضی کوهی است که با تهیه کنندگی امیر موسی کاظمی و بازی مهران مرادی، پیمان محسنی و شیدا پهلوان روی صحنه می رود. دستیار کارگردانی این اثر را علیرضا زیوری بر عهده دارد.
این نمایش جایزه دوم طراحی صحنه، کاندیدای بازیگری زن، جایزه اول و سوم بازیگری مرد برای هر دو بازیگر مرد نمایش، جایزه اول نمایشنامه، جایزه اول کارگردانی و جایزه بهترین اثر از اولین دوره جشنواره تیاتر هم آغاز مجموعه تیاتر شهر را کسب کرده است.

در همین تیاتر نمایش دیگری با نام «لاتاری» به کارگردانی وحید منتظری اجرا دارد.

بازیگران این نمایش (به ترتیب حروف الفبا) کسری پرتوی، سارا لاهوت، ساناز مصباح، وحید منتظری هستند.

در خلاصه داستان این نمایش که متن آن نوشته فلاویا کاسته است، آمده: «ریچارد بعد از سال ها شرکت در لاتاری بالاخره برنده می شود. نزدیکانش را دعوت می کند تا این موضوع مهم را با آن ها مطرح کند.»

این اثر نمایشی از 20 خرداد اجرای خود را آغاز می کند.

«فین جین» همچنان روشنی بخش عمارت نوفل لوشاتو است

این تماشاخانه که در چند وقت اخیر پذیرای نمایش «فین جین» به کارگردانی محمود موسوی بوده، همچنان میزبان این اثر نمایشی است که بازیگران آن (به ترتیب ورود به صحنه) سیدجواد یحیوی، حسین شفیعی، مسعود بهارلو، محمد هادی عطایی، الهه پورجمشید، محسن زرآبادی پور، حسین میرزاییان، حامد لطفی، علیرضا ذوالفقاری هستند.

در خلاصه داستان این نمایش که متن آن نوشته ابوالفضل حاجی علی خانی است، آمده : حکایت حمام فین به روایت جن جین.

این نمایش هر شب ساعت 22 و 55 دقیقه و به مدت زمان یک ساعت و 40 دقیقه روی صحنه می رود.

نمایش «قرار در قعر» به نویسندگی و کارگردانی وحید خدابنده لو و تهیه کنندگی امیرحسین خاوری دیگر نمایشی است که در این عمارت اجرا می شود.

بازیگران این نمایش محمدامین علی آبادی، سید محمد امین قریشی، امیر کاوه، علی عبدی، سارینا مهدی نژاد، مایده گل علی پور، زهرا صفری، نفس نیکنامی، مهسا سعید هستند.

در خلاصه داستان این نمایش آمده: «چاه هایی که روزی انسان ها را سیراب می کردند، امروزه با بلا استفاده شدن شان، منزل جنیان و مایه مرگ انسان ها شده است. در روستایی دور افتاده، چاهی وجود دارد که جان چهل نوعروس را گرفته است. چاه باز خون می خواهد ولی این بار خون نوعروسان را نه، خون سه پسر جوان…»

این نمایش 8 تا 15 خرداد ساعت 18 روی صحنه می رود.

در همین تماشاخانه کنسرت نمایش دیگری با نام «مرگ با طعم نسکافه» به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی بابک صحرایی روی صحنه می رود.

بازیگران این نمایش بهنام شرفی، نیکی مظفری، گل ناز عباسی، بهراد محمدی، روشنک رضایی قدم آخر و بابک صحرایی، (خواننده، بازیگرها) محمدرضا عیوضی، مسعود امامی هستند و در خلاصه داستان آن آمده: «برشی از خنده ها و گریه های زندگی که در تاریخی صد ساله روایت می شود.»

این نمایش هر شب راس ساعت 19 و سی و به مدت 100 دقیقه اجرا می شود.

نمایش «آخرین داستان بکت» دیگر نمایشی است به نویسندگی و کارگردانی افشین قاسمی که این روزها در عمارت نوفل لوشاتو در حال اجراست.

 سامان علیزاده، افشین قاسمی بازیگران این نمایش هستند.

در خلاصه داستان این اثر نمایشی آمده: ذهن لایه های پیچیده ای داره که اگر استفاده نکنی شروع می کنه به خوردن مغز. باید براشون چیزی داشته باشی.

نمایش «آخرین داستان بکت» هر شب ساعت 19:15 و به مدت 50 دقیقه اجرا می شود.

«سی و یک رویا» در سالن ملک

سالن ملک هم این روزها میزبان نمایش «سی و یک رویا» به نویسندگی و کارگردانی جواد مولانیا است.

این نمایش با بازی نورا هاشمی، وحید آقاپور، هومن کیایی، مریم داننده فرد، نازنین احمدی، عارف عباسی، امیرمحمد رفیع خواه، آرسام فیروزی، سوگند قریشی، دیبا حکیم الهی، فاطمه حسین آبادی روی صحنه می رود و در خلاصه داستان آن آمده است: «سی و یک رویا، قصه ی همه ی ماست. ما که رویایی داریم برای رفتن، برای ماندن، برای گفتن و برای سکوت کردن. احمد و مینا رویایی در سر دارند همچون ما، اما چه کسی شجاعت دست کشیدن دارد؟ و چه کسی شجاعت ماندن؟»

این نمایش که همراه با اجرای موسیقی است، هر شب ساعت 18 در سالن ملک روی صحنه می رود.

در عمارت ارغوان چه نمایش هایی اجرا می شوند؟

عمارت ارغوان نیز میزبان نمایش «مافیای قجری» به کارگردانی فاطیما قجری است. بازیگران این نمایش (به ترتیب حروف الفبا) نغمه آقازاده، مهران باقری، فاطیما جودکی، زهرا شجاعی، رضا شفایی، مجتبی طباطبایی، علی کاظم پور، مرضیه گل محمدی، فهیمه معین، محمدرضا نصیری، محمدحسن هاشمی هستند.

در خلاصه داستان این نمایش که متن آن را نیکو جودکی نوشته، آمده است: «بازی از آنجا آغاز می شود که مافیای قجری تصمیم خود را عملی کرده و شهر در تب و تاب است. سادگی شهر! هر کدام در پی حذف دیگری یا یک طرف یا بی طرف برنده ی بازی کیست؟»

«اولین بازی مافیا و شهروند به زبان تیاتری به دوره قجری».

این نمایش هر شب ساعت 21 و پانزده و به مدت 100 دقیقه به صحنه می رود.

در همین سالن نمایش دیگری با نام «کابوس مند» به نویسندگی و کارگردانی حسین حیاتی روی صحنه می رود.

مهدی اشرافی، نوید محسنیان، حسین حیاتی، حمید جانانه، کاوه اکبری، مهدی افراسته، سلاله ارغوان، نازنین ذوالفقاری بازیگران این اثر نمایشی هستند.

در خلاصه داستان این نمایش آمده: کابوس مند، به آنهایی گفته می شود که وظیفه ساخت و اجرای کابوس آدمیان را بر عهده دارند!

این اثر نمایشی هر شب ساعت 19 و سی و به مدت 70 دقیقه اجرا می شود.

عمارت ارغوان  میزبان نمایش «دروغ» نوشته فلوریان زلر و کار محمد جواد آصفی هم هست.

این نمایش از 13 خرداد هر شب ساعت 19 و به مدت 70 دقیقه اجرا می شود و بازیگران آن (به ترتیب ورود) حنانه نظری، امیر خالقی فر، آیدا مرادی، محمدجواد آصفی هستند.

در خلاصه داستان این اثر نمایشی آمده است: «در خیابان، آلیس شوهر یکی از دوستانش را با زن دیگری دیده است. حال با این معضل ناراحت کننده روبرو شده است، آیا باید به دوستش حقیقت را بگوید؟ پل، شوهرش، سعی می کند او را متقاعد کند که کاملا باید واقعیت را از او پنهان کند. آیا اینکار فقط به نفع دوستش است؟ یا آیا او هم چیزهایی هم برای پنهان کردن دارد؟»

نمایش «آن بُرد» به تماشاخانه هیلاج می آید

نمایش «آن بُرد» به نویسندگی و کارگردانی مهدی زندیه و آیدین تمبرچی در دور دوم اجراهای خود در تماشاخانه هیلاج روی صحنه خواهد رفت.

این نمایش با تهیه کنندگی سجاد افشاریان در دور دوم اجراهای خود، از 20 خرداد 1403 ساعت 18:30 در تماشاخانه هیلاج روی صحنه خواهد رفت. مهدی زندیه و نیکو بستانی دو بازیگر نمایش «آن بُرد» هستند.

علی زندیه (مدیر هنری)، شادی بیات (طراح صحنه و لباس)، رضا خضرایی (طراح نور)، محمدحسین غفاری (طراح صدا و موسیقی)، شادی بیات (دستیار کارگردان و برنامه ریز)، محمد غلامی، حامد حسین زاده (گروه کارگردانی)، امیر قالیچی-تیاتربازها (روابط عمومی)، امیرحسین میرزایی و شایان عظیمی (عکاس)، علی کیهانی (مشاور رسانه ای) دیگر عوامل نمایش «آن بُرد» هستند.

در خلاصه این نمایش آمده است: «من رفتم، ولی زود برمی گردم بابا…» پیش فروش اجراهای محدود نمایش «آن بُرد»، از امروز در سایت ایران کنسرت آغاز شد.

برداشتی آزاد از «کمدی الهی» دانته

«کمدی الهی» با طراحی و کارگردانی پوریا گلستانی دیگر نمایشی است که این روزها میزبان تماشاگران تیاتر است.

این اثر نمایشی با بازی یاسر خاسب، غزاله روغنی، حمید رشید، حمید شمشیری، امین ورکش، پوریا گلستانی به صحنه می رود.

در خلاصه داستان این نمایش که برداشتی آزاد از «کمدی الهی» دانته است، آمده: کمدی الهی سفر انسان معاصر است به جهان مردگان و بازدید از سه بخش دوزخ، برزخ و بهشت.

این نمایش هر شب راس ساعت 19 و سی دقیقه در مجموعه فرهنگی کاخ هنر اجرا دارد.

منتخب جشنواره تیاتر رضوی در تماشاخانه ماه

نمایش «سنجاب» به نویسندگی لیلا روغنگیر قزوینی و کارگردانی مهدی روزبهانی از 7 الی 18 خرداد ماه ساعت 19 در تماشاخانه ماه حوزه هنری روی صحنه می رود.

سنجاب که منتخب هفدهمین جشنواره تیاتر رضوی است، نمایشی است در قالب درام اجتماعی که اتفاقات گذشته و آینده خانواده ای را رقم می زند که درگیر اتفاقاتی می شوند که پس از چهل سال یک راز سر به قدم آخر برملا می شود.

فروزان حسینی، سامان شکیبا، محمدمحسن شفیعی، آرمان پورفرخ، مهسا ابراهیمی کیا و عرشیا کرمی بازیگران این اثر نمایشی هستند و سایر عوامل آن عبارتند از: برنامه ریز و دستیار کارگردان: سپیده اسکندرزاده، دستیار دوم کارگردان: امیرحسین فولادساز، طراح صحنه: محسن صابری و مهدی روزبهانی، آهنگساز: علی¬خاتمی، طراح پوستر و بروشور: حسین کاظمی، روابط عمومی: مریم تاج کریمی، منشی صحنه: خاطره معدنچی، طراح گریم: محدثه بیجاری، مدیر صحنه: سحر جعفری و عکاس: آزاده میرزایی.

علاقه مندان می توانند برای تهیه بلیت این نمایش به سایت تیوال مراجعه کنند.

پایان خبر قدم آخر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بازیگرانی که روی صحنه اند – قدم آخر" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بازیگرانی که روی صحنه اند – قدم آخر"، کلیک کنید.