بایدها و نبایدهای زالو درمانی/ زالوهای عرضه شده در داروخانه مورد تایید است

قدم آخر گزارش می دهد؛

بایدها و نبایدهای زالو درمانی زالوهای عرضه شده در داروخانه مورد تایید است

مدیر گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه زالوی طبی باید از داروخانه و با برچسب اصالت مورد تایید سازمان غذا و دارو تهیه شود، گفت: استفاده از زالوهای نامناسب و یا قرارگیری اشتباه زالو روی بدن می تواند برای فرد بیمار عوارض خطرناکی داشته باشد.

 گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری قدم آخر، بیش از 600 نوع زالو در دنیا وجود دارد که بعضی از آن ها در آب های شیرین و بعضی در آب های شور رشد می کنند. از این 600 مورد، فقط تعداد کمی برای درمان استفاده می شود، از 2500 سال پیش در کشورهایی همچون روم، یونان و ایران و سپس در اروپا، زالو برای درمان مورد استفاده قرار گرفته است.

چندی پیش رییس اداره دارو سنتی اداره کل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در خصوص زالو های مورد تایید برای درمان بیماری ها اظهار کرد: صرفاً زالوی طبی عرضه شده در داروخانه واجد برچسب اصالت، مورد تایید سازمان غذا و دارو برای تجویز و استعمال خواهد بود، چرا که تحت نظارت مسیول فنی شخص حقوقی یا شرکت دارای مجوز بسته بندی و کد IRC است.

مژگان تن ساز، متخصص طب سنتی و مدیر گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگار گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری قدم آخر در خصوص فروش زالو در داروخانه ها اظهار کرد: همه افراد نمی توانند از زالو برای درمان خود استفاده کنند و این درمان باید تحت نظر افراد متخصص و دارای مدرک قانونی باشد، همچنین فروش دارو باعث می شود افراد، دیگر از هر زالویی استفاده نکنند و این کالا با تاییدیه سازمان غذا و دارو بفروش برسد تا در صورت بروز مشکل امکان پیگیری وجود داشته باشد. 

تن ساز گفت: در دنیا کار های تحقیقاتی زیادی در استفاده از زالو صورت گرفته است و حتی در بعضی از اتاق عمل های پیوند در خارج و داخل کشور نیز از زالو استفاده شده است.

مدیر گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: زالو به دلیل داشتن آنزیم هایی مفید برای خون  در درمان انواع بیمارانی که مشکل خون رسانی دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

این متخصص طب سنتی تصریح کرد: از زالودرمانی برای بیماری هایی همچون سردرد، مشکلات بینایی، جوش صورت، کهیر، درد مفاصل، زخم ، عفونت دندان، کمردرد و بعضی از بیماری های پوستی استفاده می شود.

تن ساز گفت: زالو درمانی برای بیمارانی که خون رقیقی دارند یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند، باید تحت نظر پزشک انجام شود، همچنین استفاده از زالو برای بیمارانی که دچار مشکلات قلبی و عروقی هستند ممنوع است.

متخصص طب سنتی ادامه داد: بیماران هموفیلی به دلیل مشکل انعقاد خون نباید از زالو درمانی استفاده کنند.

مدیر گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:عموماً استفاده از زالو برای زنان باردار در نقاط حساس بدن مثل شکم و لگن ممنوع است، ولی در شرایط خاص و با نظر متخصص گاهی این درمان صورت می گیرد.

تن ساز ادامه داد: استفاده از زالوهای نامناسب و یا قرارگیری اشتباه زالو روی بدن می تواند برای فرد بیمار عوارض خطرناکی داشته باشد. همچنین درد، ورم و خارش از عوارض دیگر این نوع درمان است.

وی افزود: حساسیت به نیش زالو برای برخی افراد موجب عوارض و خطرات مختلفی می شود و بیماران باید مراقب این حساسیت ها باشند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بایدها و نبایدهای زالو درمانی/ زالوهای عرضه شده در داروخانه مورد تایید است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بایدها و نبایدهای زالو درمانی/ زالوهای عرضه شده در داروخانه مورد تایید است"، کلیک کنید.