بزرگترین آرامستان کشور خاموش می شود؟

اعلام آمادگی شهرداری برای تامین قبور 50 سال آینده تهران

بزرگترین آرامستان کشور خاموش می شود؟

از سوی دیگر روزانه حدود 180 متوفی به بهشت زهرا منتقل می شوند. که حدود نیمی از آنها در قطعات جدید به خاک سپرده می شوند و این آمار بیانگر این است که ظرفیت دفن روزانه در تنها گورستان رسمی پایتخت تا پایان سال تکمیل می شود.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری قدم آخر، چند روزی است که سرتیترهای رسانه به شمارش معکوس تکمیل ظرفیت بهشت زهرای تهران به عنوان تنها آرامستان این کلانشهر و برزگترین گورستان کشور اختصاص پیدا کرده است.

جواد تاجیک مدیرعامل بهشت زهرای تهران تاکید می کند که دیگر امکان توسعه بهشت زهرا وجود ندارد. چرا که پیرامون آن ساختمان های مسکونی قرار گرفته و اگر حداقل فضاهایی هم وجود داشته باشد با توجه به شرایط ترافیکی تصمیمی برای توسعه آن در این محدوده نداریم.

مدیران شهری باید به فکر آرامستان جدید باشند البته این تدبیر باید20 سال پیش انجام می شد، تا تهران امروز با چنین بحرانی مواجه نشود. جانمایی آرامستان جدید برای شهری مثل تهران که از هر طرف توسعه حداکثری داشته است، از سوی دیگر روزانه حدود 180 متوفی به بهشت زهرا منتقل می شوند. که حدود نیمی از آنها در قطعات جدید به خاک سپرده می شوند و این آمار بیانگر این است که ظرفیت دفن روزانه در تنها گورستان رسمی پایتخت تا پایان سال تکمیل می شود.

چند روز پیش حسین نظری معاون شهردار کمی خیال تهرانی ها را راحت کرد و گفت: تکلیف گورستان جدید تهرانی ها مشخص شد.

به گفته وی، مکان دومین گورستان پایتخت به وسعت 40 هکتار در شرق تهران خواهد بود.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) نیز با اشاره به اینکه در لایحه بودجه شهرداری تهران برای سال آینده، این موضوع دیده شده و این پیش بینی صورت گرفته و شورا نیز احداث آرامستان های جدید را در دست بررسی قرار داده است، گفت: ما این آمادگی را داریم که چهار آرامستان بزرگ را با هدف تامین هفت میلیون قبر برای نیاز 50 سال آینده تهران احداث کنیم.

وی ادامه داد: اما به جهت سامانه ای، بعد از احداث آرامستان های جدید، همچنان تمرکز در بهشت زهرا خواهد بود اما شست و شو و دفن در آرامستان های جدید انجام می شود.تمرکز زدایی از آرامستان ها در شهرهای بزرگ علاوه بر مسایل ترافیکی، یک مساله پدافندی قلمداد می شود از این جهت که در صورت بروز بحران، مثل زلزله یا هر رخدادی در ابعاد بزرگ در چنین شهری، متمرکز بودن بر یک محل برای تدفین می تواند به بروز مشکلاتی منجر شود، علاوه بر این برداشته شدن بار ترافیکی از یک محدوده شهری و تقسیم آن در جهات دیگر می تواند به کاهش آلودگی هوا و ترافیک شهری کمک کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بزرگترین آرامستان کشور خاموش می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بزرگترین آرامستان کشور خاموش می شود؟"، کلیک کنید.