به وقت آرزوها – قدم آخر

به وقت آرزوها - قدم آخر

آرزو داشتن و فکر کردن به آن ها، یکی از لذت بخش ترین و زیباترین قسمت های زندگی است. همین آرزوها و رویاهای مان هستند که به افکار و اعمال ما جهت می دهند و انگیزه ما برای برداشتن هر قدم به سمت موفقیت و تحمل سختی ها هستند.

به گزارش قدم آخر، روزنامه خراسان نوشت: آرزو داشتن به چه معناست، تفاوت آرزوی بیرونی با درونی چیست و چگونه آرزوهای مان را پیدا کنیم و پرورش بدهیم؟ در روز جهانی آرزوها به این سوالات پاسخ دادیم

آرزو داشتن و فکر کردن به آن ها، یکی از لذت بخش ترین و زیباترین قسمت های زندگی است. همین آرزوها و رویاهای مان هستند که به افکار و اعمال ما جهت می دهند و انگیزه ما برای برداشتن هر قدم به سمت موفقیت و تحمل سختی ها هستند. 29 آوریل، روز جهانی آرزوهاست. به همین بهانه به رایج ترین سوالات درباره آرزوها و دست یافتن به آن ها پاسخ خواهیم داد.

 رابطه بین آرزوها با احساس ارزشمندی

آرزوهایی که افراد دارند می توانند از نظر میزان دست یافتنی بودنشان با هم متفاوت باشند. بعضی از افراد آرزوهای ساده ای دارند و بر اهدافی متمرکز هستند که دستیابی به آن ها نسبتا آسان است. برخی دیگر آرزوهای بزرگ تری دارند که رسیدن به آن ها به مراتب سخت تر است. کوچکی یا بزرگی آرزوی تان ممکن است با احساس ارزشمندی شما مرتبط باشد. داشتن آرزوهای بزرگ می تواند انگیزه دهنده باشد و ممکن است نشان دهنده این باشد که به توانایی خود برای دستیابی به آن آرزوها ایمان دارید. آرزوهای کوچک هم می توانند نشان دهنده کمبود خودباوری باشند. توجه داشته باشید که آرزوهای شخصی بلندمدت می توانند کمک کنند سبک زندگی و کارهای خاصی را انتخاب کنید که شما را در مسیر رسیدن به خواسته های تان قرار دهند.

 انواع آرزوها

2 نوع آرزوی اصلی داریم که هرکدام به دسته های کوچک تری تقسیم می شوند:

آرزوهای درونی:

این دسته از آرزوها معمولا بر مواردی متمرکز هستند مانند: ایجاد روابط معنادار با دیگران (وابستگی)؛ کمک به جامعه و جهان(تولید)؛ داشتن جسم و روانی سالم(سلامت) و رشد فردی. نمونه هایی از آرزوهای درونی عبارت اند از: آرزوهای اجتماعی می توانند شامل مواردی مانند دوست یابی و ایجاد روابط و داوطلب شدن برای انجام کاری به منظور کمک به جامعه باشند؛ آرزوهای خانوادگی می توانند شامل انجام کارهایی مانند شروع رابطه آشنایی، ازدواج و بچه دار شدن باشد؛ گاهی اوقات هم آرزوی کسب مهارتی را داریم که به آن علاقه مندیم. مثلا ممکن است آرزو داشته باشیم موسیقی دان یا هنرمندی حرفه ای شویم.

آرزوهای بیرونی:

هدف آرزوهای بیرونی معمولا دستیابی به چیزهایی مانند جذابیت جسمی، ثروتمندشدن یا محبوب بودن است. نمونه هایی از آرزوهای بیرونی عبارت اند از: آرزوهای مرتبط با پول آرزوهای رایجی هستند و معمولا شامل رسیدن به هدف مالی خاص(مانند استقلال مالی) یا کسب مقدار مشخصی پول هستند؛  آرزوهای مبتنی بر شهرت و جلب احترام دیگران یکی دیگر از آرزوهای بیرونی رایج است که ممکن است هدف از آن معروف شدن در مقیاس بزرگ باشد.

 چگونه آرزوهای مان را پیدا کنیم؟

گاهی اوقات افراد آرزوهای بزرگ و زیادی برای زندگی شان دارند، اما گاهی هم واقعا مطمین نیستند که چه آرزوهایی دارند. اگر در تلاش برای پیداکردن یا پرورش آرزوهای تان هستید، کارهایی هست که با انجام دادنشان می توانید از تاثیر مثبت این آرزوها مطمین شوید.

-از خودتان سوال کنید

فکر کردن درباره رویاها یا علایق تان می تواند به شما اطلاعاتی درباره چیزهایی بدهد که می خواهید. برخی از چیزهایی که آرزو دارید روزی به دست بیاوریدشان یا تجربه شان کنید، چیست؟ بعضی از فعالیت هایی که انجام می دهید و بیشترین هیجان یا اشتیاق را به آن ها دارید، چیست؟

– به خودتان زمان بدهید

اگرچه آرزوها می توانند انگیزه دهنده و الهام بخش باشند، نیازی نیست که همین حالا برای فهمیدن همه چیز به خودتان فشار بیاورید. به خودتان فرصت یادگیری و رشد بدهید. چیزهای جدید را امتحان کنید، اطلاعاتی درباره خودتان جمع آوری کنید و سپس به این فکر کنید که آموخته هایتان چگونه می توانند شما را به آرزوهایتان برسانند.

-خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

افراد دیگر ممکن است آرزوهای بزرگی داشته باشند اما این به معنای مناسب بودن آن آرزوها برای شما یا زندگی تان نیست. به جای مقایسه خودتان با دیگران باید روی یافتن آرزوهایی تمرکز کنید که به شما کمک می کنند در زندگی تان احساس رضایت کنید.

– هدف تان را پیدا کنید

فهمیدن این که چه چیزی به زندگی شما معنا و هدف می دهد، می تواند به شما برای پیداکردن و پرورش آرزوهایتان کمک کند.

– با روان شناس صحبت کنید

گاهی اوقات نداشتن آرزو می تواند ناشی از یک اختلال روان شناسی باشد. اگر برای پیداکردن انگیزه تلاش می کنید یا علاقه تان را به کارهایی از دست داده اید که قبلا از انجام شان لذت می بردید، مهم است که با درمانگر یا متخصص روان شناسی صحبت کنید.

پایان خبر قدم آخر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "به وقت آرزوها – قدم آخر" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "به وقت آرزوها – قدم آخر"، کلیک کنید.