بوی عطر در ماه رمضان

اغلب مسلمانانی که روزه می گیرند، این سوال برایشان پیش می آید که آیا عطر روزه را باطل می کند یا خیر؟ در این مورد، نظرات متفاوتی وجود دارد.برخی از علمای دینی به این مورد معتقد هستند که استفاده از عطر روزه را باطل نمی کند. زیرا عطر به صورت مستقیم به سیستم دستگاه گوارش وارد نمی شود و بر اساس قواعد دینی، هنگامی که چیزی وارد دستگاه گوارش شود، روزه را باطل می کند.

فرارو | آیا بوی عطر روزه را باطل می کند؟

ماه رمضان یکی از ماه های پربرکت و مبارک برای مسلمانان است که افراد در این ماه روزه می گیرند و به عبادت خدا می پردازند. در این ماه، عطر زدن اصولی دارد که هنگام استفاده باید آن را رعایت نمود. عطر la vita bella که بر پایه ی زیبایی ساده و طبیعی، آزادی و شادی ساخته شده، تصویر و تعبیری لذت بخش از زندگی به شما نشان می دهد.

حکم عطر زدن در ماه رمضان برای روزه دار

در اسلام، عطر زدن و خوشبو بودن یکی از مستحبات به شمار می آید و پیامبراکرم (ص) در این مورد بسیار تاکید نموده و همواره به نمازگزاران سفارش می کرد که در برابر خدا همیشه خوشبو باشید. اما در ماه رمضان حکم عطر زدن چگونه است؟

اما نکته ای که باید به آن اشاره کرد، این است که روزه داران تنها در حال اعتکاف نمیتوانند از عطر استفاده کنند.قوانین اعتکاف سه روزه است، ولی بهترین زمان برای اعتکاف در ماه مبارک رمضان دهه سوم آن است. در کشور ایران روزهای 3 تا 15 ماه رجب در بیشتر مساجد این مراسم برگزار می شود.

در تحریر الوسیله ج 1، ص:272 چنین آمده است:

و منها – شم الریاحین خصوصا النرجس، و المراد بها کل نبت طیّب الریح، نعم لا باس بالطیب فانه تحفه الصایم، لکن الاولی ترک المسک منه، بل یکره التطیب به للصایم، کما ان الاولی ترک شم الرایحه الغلیظه حتی تصل الی الحلق .

1- از جمله مکروهات روزه، بوییدن ریاحین است، مخصوصاً گل نرگس و مقصود از ریاحین هر گیاهی است که بوی خوش داشته باشد.

2- عطر زدن مانعی ندارد، زیرا آن تحفه روزه دار است، لکن بهتر آن است که مشک را بکار نبرد، بلکه خوشبو شدن با مشک برای روزه دار مکروه است.

3- بوییدن بوی غلیظ به طوری که به حلق برسد، بهتر است که ترک شود. (پرتال امام خمینی(ره))

نظر برخی از مراجع تقلید در مورد عطر زدن هنگام روزه

آیت الله مکارم شیرازی

آیت الله مکارم شیرازی زدن عطر برای فرد روزه دار را امری مستحب معرفی می کنند، اما استشمام گیاهان معطر را مکروه می دانند.عطر زدن برای خانم ها در شرایطی که خارج از منزل هستند در دین اسلام نهی شده است. تنها در صورتی که به جهت از بین بردن بوی عرق باشد، استفاده از آن برای خانم ها در این شرایط مانعی ندارد.

آیت الله خامنه ای

آیت الله خامنه ای در پاسخ به این پرسش که عطر زدن در ماه رمضان برای فرد روزه دار چه حکمی دارد، استعمال آن را امری مستحب شمرده، اما بو کردن ریاحین (گیاهانی با بوی خوش) را مکروه اعلام کرده اند. ماسک موی سر ویتابلا با منشاء طبیعی که داراست هیچگونه حساسیتی برای هیچ دسته از افراد نخواهد داشت.

امام خمینی

امام خمینی در پاسخ این سوال که آیا عطر روزه را باطل میکند، نه تنها آن را نهی نمی کنند، بلکه مستحب نیز می دانند. در توضیح المسایل ایشان احکام زیر درباره استفاده از عطر برای فرد روزه دار بیان شده است:

 • ایشان استفاده از مشک و خوشبو کردن با آن را برای فرد روزه دار مکروه می شمارند.
 • رسیدن هر نوع غبار غلیظ به حلق روزه را باطل می کند. البته در شرایطی که این غبار بی اختیار به حلق فرد روزه دار برسد، روزه او باطل نمی شود.
 • در شرایطی که باد غبار غلیظی ایجاد کند و فرد روزه دار مواظبت نکند و غبار وارد حلق او شود، روزه اش باطل می شود.
 • بهتر است بخارهای غلیظی چون سیگار و تنباکو و… به حلق فرد روزه دار نرسد؛ هر چند این موارد روزه را باطل نمی کنند.
 • در شرایطی که بخارهای غلیظ در دهان به صورت آب در آیند و فرد روزه دار آنها را فرو دهد، روزه او باطل می شود.

آیت الله سیستانی

از دیدگاه آیت الله سیستانی، استعمال عطر برای فرد روزه دار هیچ منعی ندارد. در نظر ایشان بوییدن بوهای مختلفی چون مواد غذایی، مواد گازدار و شوینده هم روزه را باطل نمی کند.

بوییدن و استشمام چه مواردی روزه را باطل می کند؟

 1. یکی از مبطلات روزه رساندن غبار غلیظ به حلق است. تفاوتی نمی کند که این غبار از موارد حلال همچون آرد باشد و یا موارد حرام.
 2. احتیاط واجب است که فرد روزه دار دود دخانیات همچون سیگار، قلیان و … را به حلق نرساند ولی بخار غلیظ روزه را باطل نمی کند مگر اینکه در دهان فرد به صورت آب دراید و شخص فرو دهد.
 3. اگر به دلیل وزش باد، گرد و غباری غلیظ پدید آید و شخص با اطلاع از آن مواظبت نکند و به حلق برسد، روزه اش باطل است.
 4. اگر فرد فراموش کند که روزه است و یا بی اختیار غبار و یا موارد از این دست به حلق برساند، روزه اش باطل نمی شود.

چه زمانی اسپری و عطر زدن روزه را باطل می کند؟

زمانی که عطر و ادکلن را در هوا اسپری می کنید، یک مایع معطر در هوا پخش می شود؛ اگر همان لحظه آن مایع را بو کنید و آن وارد حلق شما شود، با توجه به این موضوع که خوردن و آشامیدن هر گونه چیزی منجر به باطل شدن روزه می شود، می تواند روزه شما را باطل نماید. اما در حال کلی خود استفاده از عطر و ادکلن و استشمام آن به هیچ عنوان باعث باطل شدن روزه نخواهد شد.

جمع بندی

با توجه به نظرات مراجع اسلامی استفاده از عطر در ماه مبارک رمضان به هیچ عنوان منعی ندارد و می توانید استفاده کنید. اما نکته ای که باید به آن توجه نمایید این است که عطر استفاده شده نباید گرد آن به داخل ریه برود زیرا سبب باطل شدن روزه می شود. کرم ضد آفتاب vita bella توانمندی حفاظت از پوست در برابر این اشعه ها را داراست و پوست را در مقابل آسیب های زودرس محافظت می کند.

با توجه به تعاریف بالا می توان نتیجه گرفت که:

 • از مکروهات بوییدن میتوان به گل نرگس اشاره نمود و هر گیاهی که بوی خوشی دارد.
 • عطر زدن به هیچ عنوان مشکلی ندارد، ولی در صورتی که از مشک استفاده نکنید. زیرا خوشبو شدن با مشک برای روزه دار مکروه است.
 • به هیچ عنوان نباید بوی غلیظ به حلق برسد، زیرا روزه را باطل می کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بوی عطر در ماه رمضان" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بوی عطر در ماه رمضان"، کلیک کنید.