تشدید بارش در 17 استان/ احتمال وقوع سیلاب

تشدید بارش در 17 استان/ احتمال وقوع سیلاب

سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارش در 17 استان و احتمال وقوع سیلاب همچنین وزش باد نسبتا شدید تا شدید در هفت استان هشدار داد.

به گزارش قدم آخر سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایدارهای محلی آورده است: وقوع رگبار باران، رعد و برق، تگرگ، مه، صاعقه و وزش باد نسبتا شدید تا شدید دوشنبه (31 اردیبهشت ماه) در اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، نیمه غربی مازندران، زنجان، قزوین، دامنه و ارتفاعات استان های تهران و البرز، سه شنبه (اول خردادماه) در اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، البرز، قزوین، تهران، گیلان، مازندران، دامنه و ارتفاعات استانهای کردستان، گلستان و سمنان، شمال مرکزی، نیمه شمالی همدان و نیمه غربی قم و چهارشنبه (2 خردادماه) در اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، همدان، مرکزی، تهران، البرز، قزوین، غرب قم، شمال غرب اصفهان و نیمه شمالی استانهای خراسان شمالی و سمنان پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی اختلال در ناوگان حمل و نقل، کاهش دید، لغزندگی جاده ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی، اختلال در ناوگان حمل و نقل و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ و خسارت به محصولات باغی و زراعی دور از انتظار نیست.

به توصیه سازمان هواشناسی پرهیز از سفرهای غیر ضروری، خودداری از جابجایی با گلایدر و هواپیماهای سبک، خودداری از اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از فعالیت های کوه نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها و به ویژه در نواحی سردسیر کنترل دما و رطوبت در سالن های پرورشی و استفاده از محلول های ضد تنش در گیاهان باغی و زراعی در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ با اشاره به فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های همرفتی آورده است: وقوع رگبار و رعد و برق، مه، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ دوشنبه در کردستان، کرمانشاه، همدان، شمال مرکزی، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی، سه شنبه در کردستان، همدان، مرکزی، لرستان، ایلام، شمال خوزستان، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، قم، غرب و شمال اصفهان و چهارشنبه در کرمانشاه، لرستان، ایلام، شمال شرق خوزستان، اصفهان، قم، سمنان، خراسان رضوی و خراسان شمالی پیش بینی می شود.

حاکمیت این شرایط آب و هوایی پنج شنبه (3 خردادماه) در اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، گیلان، مازندران، گلستان، تهران، البرز، قزوین، زنجان، قم، مرکزی، لرستان، نیمه شمالی اصفهان، سمنان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی و جمعه در اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، مازندران، گلستان، تهران، البرز، قزوین، زنجان، مرکزی، شمال همدان، قم، سمنان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و شمال اصفهان دور از انتظار نیست.

از اثرات این مخاطره جوی می توان به احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال مه و کاهش دید، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتا شدید، لغزندگی، بویژه در جاده های کوهستانی و گردنه ها، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی اشاره کرد.

سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در سفرهای بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی توصیه می کند.

در ادامه این هشدار آمده است: وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در نواحی مستعد گردوخاک دوشنبه در شرق و جنوب خراسان رضوی، شرق خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، جنوب سمنان، سه شنبه در جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، نیمه شرقی سمنان، شرق کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، چهارشنبه در یزد، فارس، جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق سمنان، سیستان و بلوچستان، پنج شنبه در شرق و جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، نیمه جنوبی سمنان، فارس و غرب یزد و جمعه در فارس، جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، جنوب سمنان دور از انتظار نیست.

در این وضعیت جوی کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهن سال وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه های موقت، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی، احتیاط در فعالیت های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال ها توصیه می کند.

به گزارش قدم آخر در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسیول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسیولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

پایان خبر قدم آخر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تشدید بارش در 17 استان/ احتمال وقوع سیلاب" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تشدید بارش در 17 استان/ احتمال وقوع سیلاب"، کلیک کنید.