تمهیدات پولی و ارزی دولت سیزدهم برای برقراری ثبات در بازار

تمهیدات پولی و ارزی دولت سیزدهم برای برقراری ثبات در بازار

بانک مرکزی در دولت سیزدهم به ریاست شهید آیت الله رییسی، برنامه ها و اقدامات بسیاری را در زمینه سیاست های پولی و ارزی اجرا کرد تا وضعیت ثبات در بازار بهتر محقق شود. تامین ارز مورد نیاز برای واردات، تمهیدات ویژه ارزی برای برقراری ثبات در بازار ارز، ایجاد مرکز مبادله ارز و طلا از سوی بانک مرکزی، تخصیص ارز مسافری برای کاهش فشار به متقاضیان ارزی و تامین منابع مالی مورد نیاز برای بخش واقعی اقتصاد از این اقدامات است.

به گزارش قدم آخر، ماحصل سیاست بسته ارزی بانک مرکزی در سال گذشته تامین بیش از 69 میلیارد و 407 میلیون دلار ارز برای واردات کالاهای کشاروزی، صنعتی، دارو و تجهیزات پزشکی و تامین نیاز خدمات بود.

براین اساس در سال گذشته در مجموع 18 میلیارد و 606 میلیون دلار ارز ترجیحی، 32 میلیارد و 210 میلیون دلار ارز با نرخ نیمایی و 14 میلیارد و 785 میلیون دلار ارز از محل ارز اشخاص برای وادات کالا تامین شده و مبلغ 3 میلیارد و 806 میلیون دلار نیز بابت اقساط بدهی تسهیلات ارزی و خدمات با نرخ تالار دوم تامین ارز شده است.

در مجموع بابت کالا و خدمات، طی سال 1402 سهم ارز ترجیحی 26.8 درصد، سهم ارز نیمایی و اشخاص به ترتیب 50.4 درصد و 22.8 درصد بوده است.

همچنین طی سال گذشته 16 میلیارد و 563 میلیون دلار برای واردات کالاهای کشاورزی تامین ارز شده که حدودا 84 درصد از این ارز با نرخ ارز ترجیحی تامین ارز شد و سهم ارز نیمایی و ارز اشخاص در ارز تامین شده برای کالاهای حوزه کشاروزی حدودا به ترتیب 11 و 5 درصد بوده است.

در سال 1402 نیز حدود 44 میلیارد و 643 میلیون دلار ارز برای پاسخگویی به نیاز بخش صنعت اختصاص یافت که 67 درصد از این میزان ارز تامین شده با نرخ نیمایی و 31 درصد از محل ارز اشخاص تامین ارز شده است. معادل دو درصد از کل ارز تامین شده برای بخش صنعت از محل ارز ترجیحی تامین شد.

 علاوه بر این، سال 1402 مبلغ 4 میلیارد و 396 میلیون دلار ارز برای واردات دارو، تجهیزات پزشکی، شیرخشک، ماده اولیه دارو و ملزومات دارویی تامین شد که از این میزان 3 میلیارد و 751 میلیون دلار با نرخ ترجیحی تامین شد که مبلغ یک میلیارد و 210 میلیون دلار از این مبلغ با نرخ یارانه ای 4200 تومان پرداخت شد. طی این مدت 623 میلیون دلار از ارز تامین شده در حوزه بهداشت درمان و آموزش پزشکی با نرخ ارز نیمایی و 22 میلیون دلار نیز از محل ارز اشخاص تامین شد.

تمهیدات ویژه ارزی بانک مرکزی

اجرای سیاست تثبیت در کنار تشدید اقدامات نظارتی در حوز کنترل ترازنامه بانک ها /کنترل نرخ رشد پایه پولی و نقدینگی بستر مناسبی را برای مهار بازار سرکش ارز فراهم کرد به طوری که اخبار منفی و تحولات سیاسی منطقه ای و بین المللی هم نتوانست بسترساز ایجاد شوک های ارزی طولانی مدت شود و بانک مرکزی توانست توازن مناسب میان سیاست ارزی و تجاری ایجاد کند.

بر این اساس، نگاهی به عملکرد بانک مرکزی در دولت سیزدهم و در حوزه ارزی نشان می دهد که آرامش حاکم بر بازار ارزی با وجود اخبار منفی سیاسی و تحولات جنگ غزه، حمله اسارییل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق و حمله و پاسخ ایران اقدامات اسراییل و البته موج سواری دلالان و گردانندگان کانال های تلگرامی بر رفتار هیجانی فعالان غیر حرفه ای بازار ارز، حاصل اجرای دقیق بسته سیاست ارزی بانک مرکزی در قالب سیاست تثبیت است.

حراج سکه وطلا

در دولت سیزدهم، بانک مرکزی چندین اقدام همزمان را در زمینه بازار ارز به اجرا گذاشت در همین راستا در سال گذشته حراج طلا و سکه را در مرکز مبادله ارز و طلای ایران برگزار کرد و از این طریق هم بخشی از تقاضای بازار برای مصون کردن دارایی اشخاص در برابر تورم پاسخ داده شد و از ورود این تقاضا به بازار ارز جلوگیری کرد و هم اینکه بانک مرکزی بعد از 5 سال اقدام به حراج سکه کرد و این برنامه در سال جاری با قدرت ادامه دارد و حراج شمش طلا و سکه به صورت مستمر در مرکز مبادله ارز وطلا انجام می شود.

راه اندازی سامانه خدمات ارزی

راه اندازی سامانه ارز خدماتی از دیگر اقدامات بانک مرکزی در دولت سیزدهم است که طی یک ماهه آینده راه اندازی می شود با این سامانه تقاضاها شناسایی و هدایت و به این ترتیب زمینه برای برآورد دقیق از میزان مصارف اسکناس در کشور مشخص می شود.

تامین ارز مسافری

یکی از اقدامات بانک مرکزی در جهت تامین ارز مسافران و کاهش فشار اقتصادی بر آنها، افزایش سقف ارز مسافرتی در ایام پرسفر پایان سال بود که از سال گذشته اجرایی شد. با این اقدام از تخلیه فشار این تقاضا به بازار غیر رسمی جلوگیری شد. همچنین این اقدام برای تامین ارز مورد نیاز حجاج و مسافران عتبات نیز بود. در حال حاضر نیز ارز مسافرتی برای زایرانی که به صورت هوایی به عتبات سفر می کنند پرداخت می شود و در آینده نزدیک به زایرانی که به صورت زمینی سفر می کنند نیز پرداخت خواهد شد.

تامین ارز بخش واقعی اقتصاد

بانک مرکزی با هماهنگی دستگاه های مصرف کننده ارز همچون جهاد کشاورزی، وزارت صمت و وزارت بهداشت بودجه ارزی تعیین کرد و ثبت سفارش ها در سقف بودجه ارزی تعیین شده از سوی دفاتر تخصصی این دستگاه ها انجام و براساس آن تقاضا به بازار عرضه می شود.

در این راستا متناسب با وصول ارزی به تقاضاها پاسخ داده می شود. بررسی ها نشان می دهد در سال جاری و از هفته های گذشته با تدابیر اتخاذ شده تقاضاها وارد بازار شده و متقاضایان واردات با تامین ریال اقدام به خرید ارز کردند؛ به طوری که در 29 اردیبهشت ماه امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل در حوزه تامین  ارز نیمایی شاهد 6.2 درصد رشد هستیم و در مجموع در تخصیص ارز اشخاص و یا در قالب نیما حدود یک درصد نبست به دوره مشابه سال قبل رشد حادث شده است.

همچنین، در زمینه تامین ارز واردات کالاهای اساسی هم نزدیک به 500 میلیون دلار رشد مشاهده می شود و کل مبلغ تامین شده از 1.7 میلیارد دلار به 2.3 میلیارد دلار افزایش یافته است.

گفتنی است؛ در حال حاضر جریان روان تخصیص و تامین ارز در تمامی کالاهای اساسی و کالاهای تولیدی و صنایع وجود دارد. به ویژه از اواسط اردیبهشت ماه فرایند تخصیص و تامین در جریان سیالی حرکت می کند و همزمان با کاهشی شدن نرخ ارز و شفاف شدن شرایط بازار تقاضا برای واردات رونق گرفته و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد چرخه اقتصاد کار خود را آغاز کرده است و انتظار است در ماه های آتی سرعت بیشتری به خود بگیرد که این امر نوید بخش رونق تولیدات صنعتی و کالا است.

پایان خبر قدم آخر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تمهیدات پولی و ارزی دولت سیزدهم برای برقراری ثبات در بازار" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تمهیدات پولی و ارزی دولت سیزدهم برای برقراری ثبات در بازار"، کلیک کنید.