حمیدی فر: در نسل چهارم دانشگاه ها دنبال تمدن سازی هستیم

واکاوی چالش های حوزه تعلیم و تربیت؛

حمیدی فر: در نسل چهارم دانشگاه ها دنبال تمدن سازی هستیم

رییس امور دانشکدگان تعلیم و تربیت اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی با بررسی چالش های حوزه تعلیم و تربیت در کشور عنوان کرد: در نسل چهارم دانشگاه ها دنبال دانشگاه جامعه محور و تمدن ساز هستیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری قدم آخر، فاطمه حمیدی فر رییس امور دانشکدگان تعلیم و تربیت اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی در جمع مدیران گروه رشته های علوم تربیتی، تکنولوژی آموزشی، آموزش مجازی کشور که در دانشگاه آزاد اصفهان برگزار شد، دانشگاه مطلوب در نسل چهارم را دانشگاه جامعه محور و تمدن ساز توصیف کرد.

وی عنوان کرد: جامعه دانشگاه آزاد اسلامی سراسر از نظراتی است که اتفاقات ویژه ای را رقم خواهد زد و این نشست ها به نظارت و بازبینی شرایط محیطی و ارایه نظرات موثر کمک خواهد کرد.

رییس امور دانشکدگان تعلیم و تربیت اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: امام راحل توجه بسیاری به بحث تربیت و آموزش همراه با تربیت در جامعه داشتند و افرادی در مقام معلمی و استادی باید باشند که در کنار آموزش، مسایل اعتقادی و ارزشی را به نسل جوان ما انتقال دهند.

حمیدی فر ادامه داد: ما در جامعه ای که دچار شرایط بین نسلی و سیاسی و اطلاعاتی است، قرار داریم و با خانواده هایی نوین و مدرن مواجه هستیم که نسبت به گذشته تغییرات بنیادین داشته زیرا جایگاه پدر و مادر به مهد کودک ها داده شده است و در این مقطع باید نهادهای آموزشی رویکرد قوی تر و محکم تری داشته باشند.

وی بیان کرد: نظام های ما در دانشگاه آزاد از قبیل نظام های علمی، فرهنگی و فناوری است که همه حول نظام تربیتی بوده و متصدی جریانات قوه عاقله است و اگر ما هدف های دانشگاه را دنبال کنیم، باید بتوانیم جریانی در حوزه علم بسازیم و انتظار می رود که این نظام به جامعه کارآمد و دانا منتج شود.

رییس امور دانشکدگان تعلیم و تربیت اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی ابراز کرد: در نظام فرهنگی ما نیز با توجه به جریانات ارزشی و اعتقادی، جامعه فرهیخته را تربیت کنیم و در نظام فناوری دانایی، متربیان دانشجو و دانش آموز را به توانایی آنها در جامعه تبدیل کنیم.

حمیدی فر تبیین کرد: راهبردهای اصلی دانشگاه برای تربیت شهروند متخصص، متعهد و خلاق، ایجاد نوآوری ها در راستای نیازهای جامعه است و تربیتی را ایجاد کند که دانشجوی فارغ التحصیل ما موثر در جامعه باشد و دانشگاه سرآمدی باشد که از انسان سازی به جامعه پردازی برسد.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاهی که می خواهد محیط تعلیم و تربیت باشد، باید بسترهای این مسیله را بسازد و فرهنگ این جریان را ایجاد کند و از این طریق، پیاده سازی کند و این نیازمند همراهی متولیان امر تربیت از جمله شما مدیران گروه است.

 رییس امور دانشکدگان تعلیم و تربیت اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ما در گذشته با دانشگاه آموزش محور همراه بودیم، اما در نسل دوم دانشگاه ها، واحد ها وارد دانشگاه آموزشی و پژوهشی شدند و در نسل سوم، شرکت های دانش بنیان ایجاد شد و دانشگاه در ارتباط با صنعت جریان ساز شد که عرضه دانش مهم بود اما در نسل چهارم دانشگاه ها، به دنبال دانشگاه جامعه محور هستیم تا از این جامعه پروری به یک جریان تمدن ساز و تربیت افراد متعهد و اخلاق مدار و ارزشی برسیم.

حمیدی فر عنوان کرد: دانشکده های تعلیم و تربیت باید در حوزه های آموزش، پژوهش و تربیت در چارچوب های اسلامی باشد تا جریانات دانشی و عملیاتی را در زیست بوم ایرانی و اسلامی برده و به همه ذی نفعان جهت دهد برای اینکه جریان ساز باورهای مان باشد.

وی تشریح کرد: ما امروز با چهار چالش در جریان تعلیم و تربیت مواجه هستیم؛ نخست آنکه فقر نگاه جامعه به نظام تعلیم و تربیتی است، چرا که تاکنون تاکید ویژه ای بر این مبنا نبوده است و هنوز در رشته های تربیتی شاهد کرسی نظریه پردازی نیستیم.

رییس امور دانشکدگان تعلیم و تربیت اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: چالش دیگر، ضعف نظام منسجم بومی و اسلامی به مسایل تربیتی و آموزشی است و جنس دروس نظام های آموزشی ما در کشور، متناسب با تعلیم و تربیت نیست و سیاست واحدی در این زمینه برای اقدام وجود ندارد.

حمیدی فر تشریح کرد: چالش بعدی، نیاز مبرم به ظرفیت های کاربردی در تربیت حرفه های مرتبط با حوزه تعلیم و تربیت است و گاهی دانش آموختگان ما تنها به صورت نظری با این حوزه آشنا هستند و فضای آموزش و تربیت را تجربه نکرده اند؛ چالش چهارم هم فقدان مدل سازی و شاخص سازی برای ارزیابی فعالیت های آموزشی و تربیتی است و جریانات آموزشی و پژوهشی هر کدام روال خود را پیش می برد و شاخصی برای ارزیابی در این زمینه وجود ندارد.

وی افزود: رسالت ما این است که زمینه های لازم برای ارتقای دانش، تولید علم و نظریه پردازی در حوزه تعلیم و تربیت را فراهم کرده، سپس الگوی مناسب برای تربیت، توانمندسازی و ارتقای شایستگی های عمومی، تخصصی و حرفه ای منابع انسانی مورد نیاز را طراحی و اشاعه دهیم.

 رییس امور دانشکدگان تعلیم و تربیت اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: رسالت دیگر ما، توسعه زمینه پژوهندگی و تقویت روحیه پژوهشی و گسترش دانش، بینش و مهارت های منابع انسانی در مدارس و دیگر محیط های آموزشی و سپس پایش و رصد مستمر تحولات علمی و فرآیندها در نظام تربیتی و آموزش و پرورش است.

حمیدی فر یادآور شد: آخرین رسالت ما، فراهم کردن زمینه های لازم برای تولید، گسترش و توسعه فناوری ها، نوآوری ها و خدمات آموزشی و تربیتی مبتنی بر آموزه ها و تعالیم قرآن کریم و اهل بیت(علیهم السلام) است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حمیدی فر: در نسل چهارم دانشگاه ها دنبال تمدن سازی هستیم" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حمیدی فر: در نسل چهارم دانشگاه ها دنبال تمدن سازی هستیم"، کلیک کنید.