خطرات تزریق بوتاکس تقلبی – قدم آخر

خطرات تزریق بوتاکس تقلبی - قدم آخر

هشدارهای کارشناسان درباره تزریق بوتاکس تقلبی که افراد آموزش ندیده انجام می دهند رو به افزایش است و اداره بهداشت شهر «نیویورک» اخیرا اعلام کرد سه نفر به دلیل تزریق بوتاکس تقلبی به صورت، گردن و قسمت فوقانی پشت یا زیر بغل، کارشان به بیمارستان کشیده است.

به گزارش قدم آخر، این سه نفر چند روز یا چند هفته پس از تزریق با طیفی از علایم شامل دوبینی، افتادگی پلک، دشواری در بلع، مشکل در تنفس و بالا بردن بازوها مواجه شدند که در نهایت یکی از آنها به بخش مراقبت های ویژه منتقل شد و دو نفر دیگر در بخش بستری شدند.

ماده  فعال در بوتاکس یک نوع خاص از سم «نوروتوکسین» به نام «بوتولینوم» (Botulinum toxin) است. این سم از باکتری «کلستریدیوم بوتولینوم» تهیه و برای فلج کردن موقت عضلات استفاده می شود. با تزریق بوتاکس، اثر مخرب این سم بر اعصاب عضلانی باعث می شود عضلاتی که خطوط و چین و چروک ها را ایجاد می کنند، شل شوند و چروک ها کاهش یابند.

برخی افراد برای مقاصد زیبایی به سراغ تزریق بوتاکس می روند و برخی هم به دلایل پزشکی مانند درمان میگرن یا زیاد عرق کردن از این روش استفاده می کنند. همچنین برای درمان برخی بیماری های مغز و اعصاب مانند لرزش غیرارادی در برخی اندام ها مثل لرزش دست نیز تزریق بوتاکس تجویز می شود.

به گزارش ایندیپندنت، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا اخیرا گزارش داده که حداقل 22 نفر در 11 ایالت این کشور پس از تزریق نوعی بوتاکس تقلبی با عوارضی از جمله مشکل در تکلم، تنفس و تاری دید مواجه شده اند. هرچند تاکنون هیچ مرگی گزارش نشده است.

بنابر این گزارش، عموم مبتلایان زنان بین 29 تا 59 ساله با میانگین سنی 41 سال بوده اند که تزریق بوتاکس را در «مراکز غیربهداشتی» مانند خانه ها یا مراکز فاقد مجوز انجام داده اند. افراد معمولا به دلیل ارزان  بودن تزریق بوتاکس به این مکان ها مراجعه می کنند.

در برخی از آنها عوارض مانند تاری دید و افتادگی پلک ها، نزدیک محل تزریق ظاهر شد اما در برخی دیگر، عوارض گسترده تر بود و به خستگی و ضعف عمومی منجر شد. یبوست، بی اختیاری ادرار، خشکی دهان و مشکل در بلند کردن سر نیز از علایم نگران کننده این تزریق اعلام شده اند.

کارشناسان توصیه می کنند که برای تزریق بوتاکس چه با هدف جوان سازی و چه با اهداف درمانی، باید با متخصص مشورت کرد و تزریق باید در مراکز دارای تاییده وزارت بهداشت و زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

پایان خبر قدم آخر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خطرات تزریق بوتاکس تقلبی – قدم آخر" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خطرات تزریق بوتاکس تقلبی – قدم آخر"، کلیک کنید.