داوری: در تولید بذر هیبرید خیار به رقم 10 میلیون عدد در سال نزدیک شده ایم

در گفت وگو با قدم آخر؛

داوری: در تولید بذر هیبرید خیار به رقم 10 میلیون عدد در سال نزدیک شده ایم

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان از راه اندازی خط تولید توربین های کوچک مقیاس در این واحد دانشگاهی خبر داد و گفت: در زمینه تولید بذر هیبرید خیار به رقم 10 میلیون بذر در سال نزدیک شده ایم.

پیمان داوری دولت آبادی رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری قدم آخر با بیان برنامه های این واحد دانشگاهی در حوزه علم و فناوری و دانش بنیان در سال 1403 اظهار کرد: راه اندازی خط تولید توربین های کوچک مقیاس، خط تولید شناور های کوچک، خط تولید دیوار های سبک بتنی و بلوک های ژِیوپلیمری، توسعه گلخانه های تولید بذر و تولید دام های اصلاح نژاد شده در دستور کار امسال واحد دهاقان است.

وی در تشریح برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان در حوزه مهارت و کارآفرینی در سال جاری عنوان کرد: مجوز های تاسیس مدرسه عالی مهارتی پرورش دام و صنایع تبدیلی از اصفهان و تهران اخذ شده که امسال راه اندازی می شود. هنرستان مکاترونیک و تربیت بدنی نیز با اخذ موافقت استان در انتظار صدور مجوز از تهران بوده که با دریافت مجوز، این مدارس راه اندازی خواهند شد.

 امسال 200 هزار قطعه زالو تولید می شود

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان افزود: با توجه به کیفیت بالای حبوبات تولیدشده در منطقه در حوزه بسته بندی حبوبات و دریافت سیب سلامت اقدامات خوبی صورت گرفته و در شرف دریافت مجوز هستیم. در زمینه تولید چیپس میوه و پاپریکا دو واحد تولیدی در دانشگاه مستقر شده اند که تولیدات آنها در سال جاری با برند دانشگاه استانداردسازی، بسته بندی و به بازار عرضه خواهند شد. در بخش دام، برنامه ریزی برای تولید زالو انجام گرفته و امسال 200 هزار قطعه زالو تولید می شود.

داوری گفت: اکنون 12 هسته و چهار واحد فناور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان مشغول به کار هستند. از واحد های مستقر، یک شرکت در حوزه تولید بذر هیبرید، یک شرکت در حوزه کشت بافت گیاهی و تولید گیاهان خوراکی شناسنامه دار، یک شرکت در حوزه توسعه نرم افزار و یک شرکت در حوزه بتن فعال بوده؛ هسته های فناور مستقر، عمدتا در حوزه آموزشی فعال هستند. به تازگی یک هسته در حوزه هوش مصنوعی و یک هسته در حوزه تولید توربین های کوچک مقیاس و یک هسته در حوزه غربالگری زالو های ایرانی و یک هسته در زمینه ساخت شناور های کوچک در واحد مستقر شده اند.

داوری: در تولید بذر هیبرید خیار به رقم 10 میلیون عدد در سال نزدیک شده ایم

وی بیان کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان، سرای نوآوری مستقر نیست؛ اما با توجه به حجم بالای تولیدات گلخانه ای در این منطقه، راه اندازی سرای نوآوری فروش محصولات کشاورزی از پیشنهادهای این واحد دانشگاهی بوده که هنوز در این باره اقدامی صورت نگرفته است.

در کشت بافت گیاهی سیب زمینی به ارقام تولید 150 هزار نشا و تولید 500 هزار غده سیب زمینی شناسنامه دار رسیدیم

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان با اشاره به دستاوردهای این واحد دانشگاهی در سال گذشته عنوان کرد:  تولیدات دانش بنیان واحد دهاقان در سال گذشته در حوزه مهندسی کشاورزی و در زمینه تولید بذر هیبرید و کشت بافت بوده در زمینه تولید بذر هیبرید خیار به رقم 10 میلیون بذر در سال نزدیک شده ایم و درباره کشت بافت گیاهی سیب زمینی به ارقام تولید 150 هزار نشا، تولید 500 هزار غده سیب زمینی شناسنامه دار در انواع بانبا، جلی، آگریا، اسپریت، کولومبا و سانته رسیده ایم. 

داوری با تاکید بر توسعه زیست بوم فناوری در کشور توضیح داد: در همه دنیا با ظرفیت های به مراتب کمتر از ایران، زیست بوم فناوری به عنوان یک حوزه رو به رشد در حال توسعه است. زیست بوم فناوری به استفاده از فناوری برای حل مسایل مربوط به محیط زیست و توسعه پایدار اشاره دارد و این مهم بر بستر فرهنگی صحیح شکل می گیرد.

وی ادامه داد: این حوزه شامل استفاده از فناوری های مختلف مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، بیوتکنولوژی، انرژی های تجدیدپذیر و سایر فناوری ها برای حفظ و مدیریت بهتر منابع طبیعی، کاهش آلودگی، توسعه کشاورزی پایدار و مدیریت هوشمند شهری می شود. رکن اصلی زیست بوم فناوری، منابع انسانی بوده؛ اگر در اصلاح سیاست های کلی، فکر عاجلی نشود، منابع انسانی پیش ران این زیست بوم را رفته رفته از دست می دهیم. نیاز به اختراع مجدد چرخ نیست، فقط کافی است به اطراف خود نگاه کنیم تا راه را بازیابیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "داوری: در تولید بذر هیبرید خیار به رقم 10 میلیون عدد در سال نزدیک شده ایم" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "داوری: در تولید بذر هیبرید خیار به رقم 10 میلیون عدد در سال نزدیک شده ایم"، کلیک کنید.