راه اندازی بزرگترین مرکز آزمایشگاه و پایش غرب کشور در لرستان

راه اندازی بزرگترین مرکز آزمایشگاه و پایش غرب کشور در لرستان

قدم آخر/لرستان مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان از تکمیل و راه اندازی بزرگترین مرکز آزمایشگاه و پایش غرب کشور در استان خبر داد.

علی سالاروند در گفت وگو با خبرنگار قدم آخر اظهار کرد: در دولت سیزدهم اعتبارات اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان در سطح ملی 95 درصد و در سطح استانی 383 درصد افزایش یافت که این افزایش اعتبارات منتج به ایجاد زیرساخت های مهم محیط زیستی در استان شده است.

وی تکمیل و راه اندازی بزرگترین مرکز آزمایشگاه و پایش غرب کشور در لرستان بعد از 12 سال را از دستاوردهای دولت سیزدهم دانست و ادامه داد: از مجموع 230 میلیارد ریال اعتبار این پروژه، بیش از 200 میلیارد ریال آن در دولت شهید سید ابراهیم رییسی تخصیص یافت.

سالاروند بیان کرد: ساخت سه پاسگاه محیط بانی شامل تشکن در شهرستان چگنی، گرین در شهرستان سلسله و قالیکوه در شهرستان الیگودرز از دیگر دستاوردهای این دولت بوده است.

او ایجاد حوضچه اطفای حریق جنگل ها و مراتع در شهرستان چگنی با پیشرفت بین 50 تا 98 درصد و تکمیل و حصارکشی پاسگاه های محیط بانی غار ماهی کور، چهار شاخ گرین، بیشه دالان بروجرد، سفیدکوه ازنا و گهر و بازسازی و تکمیل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان الیگودرز، اداره حفاظت محیط زیست کوهدشت (60 درصد پیشرفت فیزیکی) و پاسگاه های محیط بانی سرمَرغ و سراب کی و خرید و در حال نصب بودن دستگاه سرمایش و گرمایشی اداره کل (80 درصد پیشرفت فیزیکی) را حاصل افزایش اعتبارات در دولت سیزدهم شهید سید ابراهیم رییسی ارزیابی کرد.

وی با بیان اینکه به کارگیری بیش از 25 محیط بان جدید، هوشمندسازی مناطق حفاظت شده استان، افتتاح سیستم بی سیم دیجیتال ثابت و خودرویی مناطق حفاظت شده شرق استان، خرید تجهیزات انفردی برای محیط بانان و تهیه دوربین های P1000، خرید یک دستگاه تراکتور در سال 1402 (برای ایجاد آتش بُر در مناطق حفاظت شده) و دریافت یک خودروی عملیاتی از سازمان محیط زیست و در حال خرید بودن چهار دستگاه خودروی جدید از منابع داخلی اداره کل را که منتج به حفاظت بهتر از مناطق تحت مدیریت محیط زیست لرستان شده و خواهد شد، مهم دانست و گفت: حفاظت بهتر باعث شده است، جمعیت حیات وحش و مشاهده گونه در خطر انقراض در استان چند برابر شود.

وی حفاظت مشارکتی و مردمی سازی محیط زیست در دولت مردمی شهید رییسی را بسیار مهم دانست و با بیان اینکه در این راستا، اولین و بزرگترین مرکز خصوصی احیا و تکثیر گونه در خطر انقراض گوزن زرد ایرانی در سال 1401  ایجاد شده است، گفت: راه اندازی موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی لرستان در قلعه فلک الافلاک خرم آباد، بازگرداندن فسیل های 2.5 میلیون ساله کشف شده از منطقه دره دیمه نورآباد به استان که باعث استقبال بی نظیر گردشکران شده است، همچنین در حال احداث بودن اولین اکو موزه غرب کشور با پیشرفت 60 درصدی در شهرستان ازنا (توسط شهرداری) و توجه به مشاغل جایگزین و حفاظت تالاب های با تصویب طرح مدیریت زیست بوم های تالابی لرستان در شورای توسعه و برنامه ریزی استان پس از چند سال بلاتکلیفی در سال 1402 که توسعه اقتصادی پایدار در جوامع محلی اطراف تالاب ها را به دنبال خواهد داشت و همچنین ایجاد 600 خانه محیط زیست و ایجاد اولین خانه فناور محیط زیست کشور در لرستان در راستای کمک به توسعه اقتصادی استان از مهمترین کارهایی است که در دولت سیزدهم به انجام رسیده است.

سالاروند در دستور کار قرار داشتن ثبت جهانی دریاچه گهر (در مرحله داوری) و ارتقای پناهگاه حیات وحش سفیدکوه ازنا به پارک ملی و همچنین ثبت چشمه وقت ساعت شهرستان دورود به عنوان اثر طبیعی ملی (هر دو طرح در دستور کار آینده شورای عالی محیط زیست) و همچنین در دستور کار بودن ارتقای منطقه شکار و صید ممنوع شهرستان سلسله به عنوان منطقه حفاظت شده را از جمله اقدامات مهم در این دولت خدمتگزار برشمرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: تخصیص منابع کم بهره از محل اعتبارات صندوق ملی محیط زیست برای اولین بار در استان و آن هم در دولت سیزدهم برای رفع آلودگی چند صنعت مهم و آلاینده استان که آلودگی برخی بیش از 20 سال است موجب نگرانی مردم شده بود به طوری که برخی از این صنایع موفق به رفع کامل آلودگی شده اند و برخی هم در حال ساخت سیستم های رفع آلودگی با پیشرفت فیزیکی بالا هستند که از جمله این صنایع و واحدهای خدماتی می توان به واحد تولید الکل احمدی شهرستان ویسیان (رفع کامل آلودگی)، الکل نصر خرم آباد (پیشرفت فیزیکی 70 درصدی)، کارخانه خمیر مایه امید دورود (رفع آلودگی)، دو طرح گاوداری 7000 راسی دورود (پیشرفت بالای 50 درصد)، کارخانه تصفیه دوم روغن بهروان خرم آباد (رفع آلودگی)، توسعه کارخانه بازیافت یکتا ازنا و ایجاد چند فیلتراسیون هوا در صنایع فروآلیاژ ازنا، کارخانه های آسفالت شهرستان های بروجرد و سلسله، رفع بوی صنایع تصفیه دوم روغن خرم آباد و ازنا، ایجاد سیستم های پایش برخط پتروشیمی خرم آباد، فروآلیاژ ازنا، صدور 24 مجوز ماده 23 و صدور چند مجوز ارزیابی اثرات زیست محیطی و ایجاد چند طرح بزرگ و کوچک دیگر در حوزه محیط زیست انسانی را می توان نام برد که گوشه ای از خدمات دولت خدمتگزار شهید سید ابراهیم رییسی در حوزه محیط زیست لرستان بوده است.

پایان خبر قدم آخر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راه اندازی بزرگترین مرکز آزمایشگاه و پایش غرب کشور در لرستان" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راه اندازی بزرگترین مرکز آزمایشگاه و پایش غرب کشور در لرستان"، کلیک کنید.