سرنوشت عمارت در اجارۀ عباس ایروانی چه می شود؟

بازداشت «عباس ایروانی» از گروه عظام با حکم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی، سرنوشت عمارت قاجاری مسعودیه در تهران را که در اجاره هلدینگ او بود، با ابهام مواجه کرد. با این وجود، رییس صندوق حفظ و احیا می گوید: «پروژه عمارت مسعودیه ربطی به شخص آقای ایروانی ندارد.»

به گزارش قدم آخر، عمارت قاجاری مسعودیه که در خیابان اکباتان در بهارستان تهران واقع شده است، متعلق به مسعود میرزا ملقب به «ظل السلطان» فرزند ناصرالدین شاه بود. این عمارت به همراه «سرای عامری ها» در کاشان و «کاروانسرای وکیل» در کرمان در سال 1389 طی یک مزایده از سوی صندوق حفظ، احیا و بهره برداری از آثار تاریخی و فرهنگی (وابسته به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) به شرکت سرمایه گذاری «عظام» به مدت 59 سال واگذار شد.

سرای عامری ها در کاشان پس از مرمت به هتل تبدیل شده و به گفته رییس صندوق حفظ و احیا، این هتل طبق قرارداد قبلی به فعالیت خود ادامه می دهد، اما کاروانسرای وکیل در کرمان به دلیل آنکه گروه عظام به تعهداتش در مرمت و احیای این بنا مطابق قرارداد اقدام نکرده بود، در سال های پیش فسخ قرار داد شده و به سرمایه گذار دیگری واگذار شده است.

گروه عظام طبق همان قرارداد سال 1389 مکلف شده بود عمارت مسعودیه را در 3 سال مرمت کند، اما 6 سال پس از واگذاری این بنای فاخر قاجاری به سرمایه گذار، صندوق حفظ، احیا و بهره برداری از آثار تاریخی و فرهنگی با طرح این ادعا که عمارت در این سال ها نه تنها مرمت نشده، بلکه در وضعیت بسیار بدتری قرار گرفته و خارج از تعهدات برای امور غیر اجاره داده شده و بدون مجوز کاوش شده است، از شرکت عظام شکایت کرد و در  سال 95 برای تنفیذ فسخ این قرارداد اقدام کرد. پس از آن و تا اکنون، گروه عظام از این عمارت خارج شده است و صندوق حفظ، احیا و بهره برداری از آثار تاریخی و فرهنگی ساکن این عمارت شد.

با شکایت و پیگیری حقوقی شرکت عظام و همچنین صندوق، پس از گذشت حدود 6 سال، حکم دادگاه به نفع سرمایه گذار و گروه عظام صادر شد و در فروردین ماه 1402 رسما اعلام شد که عمارت مسعودیه برای بهره برداری با تغییراتی در قرارداد اولیه و همچنین مدت اجاره به عظام برگردانده شده است.

سرنوشت عمارت در اجارۀ عباس ایروانی چه می شود؟

در آذرماه سال 1402، شهاب طلایی ـ مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی ـ به خبرنگاران اطلاع داد که «صندوق به زودی مسعودیه را تخلیه می کند و این مجموعه در فضایی به دور از هیاهو در حال مرمت است و سرمایه گذار درصدد تسریع روند مرمت است و کارگاه های آن فعال شده اند. صندوق توسعه و احیا نیز به زودی به مکان دیگری منتقل خواهد شد. مرمت اضطراری و تجهیز حیاط پشتی را نیز در دست داریم.»

اما با بازداشت عباس ایراوانی با حکم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی، بار دیگر سرنوشت این عمارت با ابهام و حاشیه مواجه شد. با این حال، شهاب طلایی، مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، درباره سرنوشت عمارت مسعودیه، درحالی که قرار بود از حضور این صندوق به زودی تخلیه شود و در اختیار سرمایه گذار قرار گیرد و در پاسخ به پرسشی درباره احتمال تاخیر در تخلیه این عمارت با توجه به حکم بنیانگذار این هلدینگ، به قدم آخر این جمله را گفت: «تا زمانی که روی همه چیز توافق نشود، روی هیچ چیز توافق نشده است.»

او اضافه کرد: «ما باید همه چیز را با هم توافق کنیم و پروژه عمارت مسعودیه ربطی به شخص آقای ایروانی ندارد؛ ما با شرکت عظام طرف هستیم.»

طلایی در پاسخ به پرسش که آیا در موعد مقرر مسعودیه تخلیه و به سرمایه گذار واگذار می شود؟ تاکید کرد: «اگر همه منافع و تکالیف قانونی انجام شود و روی همه چیز توافق کنیم، می توانیم مسعودیه را تخلیه کنیم، ولی تا زمانی که درباره همه چیز توافق نشود، روی هیچ چیز توافق نشده است.»

سرنوشت عمارت در اجارۀ عباس ایروانی چه می شود؟

تخریب های مسعودیه در سال هایی که در انتظار نتیجه دادگاه بود و به حال خود رها شده بود، تشدید شده است. به گفته طلایی، سرمایه گذار مدتی است مرمت اضطراری روی این بنا را آغاز کرده است. مشاهدات قدم آخر نشان می دهد مرمت از دیوار بیرونی آن که شکم داده بود و همچنین پنجره های ارسی و تزیینات جداره بیرونی این عمارت، آغاز شده است. پیش بینی صندوق آن است که این مرمت اضطراری تا 3 ماه طول بکشد، اما مرمتگرانی که در این عمارت مشغولند احتمال می دهند مرمت اضطراری بنا شاید تا 6 ماه دیگر تمام شود. این درحالی است که مرمت اصلی بنا هنوز آغاز نشده است.

سرنوشت عمارت در اجارۀ عباس ایروانی چه می شود؟
مرمت جداره بیرونی عمارت مسعودیه که شکاف برداشته بود

پایان خبر قدم آخر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سرنوشت عمارت در اجارۀ عباس ایروانی چه می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سرنوشت عمارت در اجارۀ عباس ایروانی چه می شود؟"، کلیک کنید.