سهم صادرات بخش های مختلف از صادرات غیرنفتی ایران

سهم صادرات بخش های مختلف از صادرات غیرنفتی ایران

آمارها نشان می دهد در 9 ماهه سال جاری سهم بخش پتروشیمی، معدن، صنعت و کشاورزی از کل صادرات غیرنفتی به ترتیب حدود 49، 27، 15 و 8 درصد بوده است.

به گزارش قدم آخر، گزارش «اقتصادسنج» معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران نشان می دهد، در 9 ماهه امسال مجموع صادرات غیرنفتی شامل محصولات پتروشیمی و پایه نفتی، معدن و صنایع معدنی، کشاورزی، فرش و صنایع دستی و صنعت، 101.9 میلیون تن به ارزش 36.5 میلیارد دلار بوده است.

بیشترین سهم این صادرات مربوط به محصولات پتروشیمی و پایه نفتی است که حدود 49 درصد (به لحاظ ارزشی) کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است. معدن و صنایع معدنی نیز به حدود 27 درصد در رتبه دوم قرار دارد.

میزان صادرات محصولات پتروشیمی و پایه نفتی و معدن و صنایع معدنی در 9 ماهه امسال به ترتیب 18 و 9.8 میلیارد دلار بوده است. ارزش صادرات بخش پتروشیمی و معدن به ترتیب 8.1 درصد کاهش و 7.6 درصد افزایش داشته است.

سهم کشاورزی و صنعت نیز از کل وزن صادرات غیر نفتی به ترتیب حدود 8 و 15 درصد بوده، به طوری که در 9 ماهه امسال به ترتیب 4.6 میلیون تن محصولات کشاورزی به ارزش 3 میلیارد دلار و 5.3 میلیون تن محصولات صنعتی به ارزش بیش از 5.6 میلیارد دلار صادر شده است. ارزش صادرات بخش کشاورزی و صنعتی به ترتیب 25 و 12 درصد رشد داشته است.

در این میان صادرات فرش و صنایع دستی کمترین سهم از صادرات غیرنفتی، معادل 0.2 درصد را در این مدت به خود اختصاص داده است. در 9 ماهه  امسال 100 میلیون دلار فرش و صنایع دستی صادر شده که ارزش آن نسبت به مدت مشابه سال قبل تغییری نکرده است.

محصولات معدنی کمترین ارزش صادراتی را به خود اختصاص دادند

همچنین در میان اقلام مختلف صادراتی کشور طی 9 ماهه 1402، متوسط قیمت صادراتی فرش و صنایع دستی با رقم 2900 دلار به ازای هر تن از سایر اقلام بیشتر بوده و نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 27 دلار به ازای هر تن نیز افزایش یافته است. در این مدت متوسط قیمت هر تن محصولات صنعتی 1061.2 دلار، کشاورزی 649 دلار، پتروشیمی و پایه نفتی 399.4 دلار و معدن و صنایع معدنی 208.2 دلار بوده است.

از طرف دیگر بر اساس این گزارش در میان 4112 قلم کالای صادراتی کشور طی 9 ماهه 1402، حدود 85 درصد از کل ارزش صادرات غیرنفتی کشور را تنها 114 قلم کالا تشکیل می دهند که نشان دهنده تنوع پایین اقلام صادراتی است. همچنین بررسی ها نشان می دهد این سهم برای 10 کالای نخست صادراتی کشور طی بازه مورد بررسی 41 درصد است. گاز طبیعی مایع شده، پروپان مایع شده و متانول عمده کالاهای صادراتی کشور به لحاظ ارزشی در 9 ماهه سال جاری هستند.

کل اقلام وارداتی کشور نیز طی 9 ماهه 1402 حدود 4960 ردیف تعرفه 8 رقمی بوده که 85 درصد از ارزش آن متعلق به 659 ردیف تعرفه است. سهم 10 کالای وارداتی نخست نیز طی مدت مورد بررسی حدود 27 درصد از کل ارزش واردات کشور است. در این میان ذرت دامی، تلفن همراه، و دانه سویا سه کالای نخست وارداتی کشور بوده که به طور تجمعی 13 درصد از کل ارزش اقلام وارداتی را به خود اختصاص داده اند.

پایان خبر قدم آخر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سهم صادرات بخش های مختلف از صادرات غیرنفتی ایران" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سهم صادرات بخش های مختلف از صادرات غیرنفتی ایران"، کلیک کنید.