علایم اولیه بیماری تنفسی را بشناسید

علایم اولیه بیماری تنفسی را بشناسید

آفتاب نیوز :

با شروع فصل زمستان و سرد شدن هوا، بیماری های عفونی و ویروسی نیز بیش از ایام دیگر سال، خودنمایی می کنند. در این بین، بعضاً شاهد مهمانان ناخوانده ای هستیم که در لابه لای بیماری هایی همچون سرماخوردگی و آنفلوانزا، پیدا می شوند.

بیماری تنفسی RSV، از مهمانان ناخوانده فصل زمستان است که با علایمی شبیه سرماخوردگی، آنفلوانزا و کرونا، خودنمایی می کند.

آمیتیس رمضانی دبیر انجمن متخصصین عفونی کشور، درباره ویروس RSV، گفت: این بیماری ویروسی تنفسی، در اصل مختص کودکان زیر 5 سال است، اما بزرگسالانی که با نقص سیستم ایمنی مواجه هستند، احتمال ابتلاء به این بیماری را دارند.

وی افزود: همه ویروس های تنفسی، از نظر علایم همپوشانی دارند و فقط در بعضی، شدت بیشتر و در بعضی دیگر شدت درگیری کمتر است. مثلاً در یک نوزاد و کودک زیر یک سال، با تب بالا و مشکلات تنفسی، خس خس سینه، غذا نخوردن، بی حالی و بی قراری، به RSV مشکوک می شویم. گاهی RSV در کودکان، باعث بستری در بیمارستان می شود، معمولاً با مراجعه به موقع والدین، هیچ مشکلی ایجاد نمی شود و کودک به خوبی بهبود می یابد.

در حال حاضر بیماری کرونا، آنفلوانزا و RSV، در بسیاری از کشور های دنیا شایع شده است. راه انتقال این ویروس های تنفسی، همه یکسان است و از راه سیستم تنفسی منتقل می شود.

عبدالله کریمی متخصص عفونی اطفال، با اشاره به اینکه ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) سبب بروز عفونت هایی می شود که ریه ها و مسیر تنفسی را درگیر می کند، اظهار کرد: کودکان زیر دو سال بیش از سایرین در معرض ابتلاء به این ویروس هستند، اما ویروس RSV می تواند افراد بالغ را نیز آلوده کند.

وی افزود: علامت های این بیماری در افراد بالغ و کودکان سالم معمولاً خفیف و عمدتاً شبیه سرماخوردگی معمولی است.

کریمی خاطرنشان کرد: ویروس RSV سبب ایجاد عفونت های شدید در برخی افراد، خصوصاً نوزادان نارس، افراد بالغ سالمند و نوزادان می شود.

وی با اشاره به اینکه علایم عفونت ناشی از ویروس RSV اغلب در طول 4 تا 6 روز در بدن ظاهر می شود، گفت: این ویروس معمولاً در کودکان شیرخوار دیده می شود به این شکل که اگر فردی در تماس با کودک شیرخوار باشد، می تواند به این بیماری مبتلا شود.

این متخصص عفونی اطفال، پرهیز از مصرف خودسرانه دارو در زمان ابتلاء به بیماری های ویروسی را خواستار شد و تاکید کرد: یکی از علل تغییر علامت های بالینی بیماری مصرف دارو های خودسرانه است چرا که اغلب در تشخیص بیماری های ویروسی به دلیل مصرف دارو های خودسرانه توسط بیمار دچار اختلال می شود.

کریمی به علامت های این بیماری تنفسی اشاره کرد و افزود: این بیماری ویروسی مانند سایر بیماری های تنفسی نظیر سرماخوردگی، آنفلوانزا و کرونا با تب، سردرد، بدن درد، سرفه و آبریزش بینی در بدن ظاهر می شود.

وی با تاکید بر اینکه بیماری های ویروسی عمدتاً درمان ندارند، خاطرنشان کرد: درمان بیماری های ویروسی در حقیقت درمان های نگه دارنده است، یعنی پزشکان با تجویز دارو، عفونت هایی را که در پی بیماری های تنفسی در بدن ایجاد می شود، درمان و از بین می برند.

عضو هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به افرادی که دارای نشانه های بیماری های تنفسی هستند توصیه کرد حتماً از ماسک استفاده کنند. روند واکسیناسیون را کاملاً طی کرده، شستشوی دست های خود را در اولویت قرار دهند، از خود درمانی پرهیز کنند و تا جایی که ممکن است در تجمعات شرکت نکنند و با حضور به موقع در مراکز درمانی از شدت و انتشار بیماری جلوگیری کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "علایم اولیه بیماری تنفسی را بشناسید" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "علایم اولیه بیماری تنفسی را بشناسید"، کلیک کنید.