غول باستانی که کوسه های سفید امروزی را کوتوله می کند!

به گزارش خبرگزاری قدم آخر، در بسترهای فسیلی «Lagerstätte» در «Vallecillo» در کشور مکزیک، دیرینه شناسان به کشفی تاریخی دست پیدا کردند؛ چندین فسیل در این منطقه به خوبی حفظ شده است که از یک گونه منقرض شده به نام «Ptychodus» بوده است.

این گونه در زبان فارسی «تاخورده دندان» نام گذاری شده است؛ فسیل های یافت شده استخوان های مفصلی کوسه ها و برخی از ساختارهای غضروفی و خطوط کلی بدن و حتی اندام های کوسه ها را به خوبی حفظ کرده بود. جزییات فسیل های یافت شده، نشان داد که چگونه دندان ها و مهره های کوسه ها با بافت بدن آن ها تناسب دارند.

غول باستانی که کوسه های سفید امروزی را کوتوله می کند!

فسیل ها در نهایت تایید می کنند که «Ptychodus» نوعی کوسه متعلق به خانواده «Lamniform» است که شامل کوسه های سفید بزرگ است؛ در مقابل «Ptychodus» کوسه ها سفید امروزی کوتوله هایی آبزی هستند. طول آن 9.7 متر بود. دندان های آن ها نیزه های خردکننده ای بود که به حیوان اجازه می داد حتی سخت پوستان را در سبد غذایی داشته باشد.

تیمی از دیرینه شناسان به سرپرستی رومن ولو از مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه می گوید: «نتایج ما از این دیدگاه حمایت می کند که «Lamniform» (رشته ای که مگالودون ها و سفیدهای بزرگ به آن تعلق دارند) از نظر اکومورفولوژیکی بسیار متنوع بودند.

«Ptychodus» ممکن است عمدتاً از طعمه هایی مانند آمونیت ها و لاک پشت های دریایی به جای بی مهرگان کف زی تغذیه می کرده باشد و انقراض آن در دوران کامپانین، بسیار قبل از بحران پایان کرتاسه، ممکن است به رقابت با لاک پشت های در حال ظهور مرتبط باشد.

غول باستانی که کوسه های سفید امروزی را کوتوله می کند!

از زمانی که اولین فسیل های دندان «Ptychodus» در انگلستان در سال 1729 پیدا شد، یک راز را به وجود آورد. بیشتر بقایایی که در قرن های بعد پیدا شده اند، دندان ها و مهره ها بوده اند، تنها قسمت های مشخصی از اسکلت کوسه و سایر استخوان های بدن این شکارچیان و بقایای غضروفی، تمایلی به ماندن در خاک نداشتند.

هر چند بازماندگان بدن آن ها پراکنده هستند اما آن معدود بقایایی که در سرتاسر جهان یافت شده اند، سرنخ های کافی برای اشاره به حیوانی که ما را ترک کرده است ارایه می کنند. گفتنی است که در حال حاضر بر روی کره زمین، کوسه هایی هستند که استراتژی تغذیه مشابهی را اتخاذ می کنند.

منبع: sciencealert

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "غول باستانی که کوسه های سفید امروزی را کوتوله می کند!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "غول باستانی که کوسه های سفید امروزی را کوتوله می کند!"، کلیک کنید.