محمدحسین لطیفی :تکنیک مهم نیست دل فیلمساز را می خریم/روی نقاط اختلاف انگشت نگذاریم

محمدحسین لطیفی :تکنیک مهم نیست دل فیلمساز را می خریم/روی نقاط اختلاف انگشت نگذاریم

به گزارش خبرگزاری قدم آخر، محمدحسین لطیفی نویسنده، کارگردان و دبیر نخستین جشنواره فیلم «رضوان» در حاشیه نشست خبری این جشنواره با اشاره به اینکه گستره فیلم های دینی شامل همه فیلم ها با مضمون محبت، انسانیت، گذشت، ایثار و … می شود، به خبرنگار قدم آخر گفت: اگر از صفر تا 20 به دینی بودن یک فیلم نمره بدهیم، متوجه مرحله مرحله بودن این نگاه به فیلم می شویم مثلاً یک فیلم نمره 5 و فیلمی دیگر نمره 10 می گیرد اما هیچیک از این فیلم ها از گستره فیلم دینی خارج نمی شوند و تقریباً اکثر آثار اینگونه اند.

قدم آخر نوشت: این کارگردان با اشاره به این که شیوه های مختلف در پرداخت به حضور خدا در فیلم ها وجود دارد، عنوان کرد: مساله اصلی و نکته من این است که آیا خدا در یک فیلم حضور دارد و خدا با آن کاراکتر هست؟ خدا برای هر کسی یک معنا دارد اما این به معنای حضور خدا از اول تا آخر در یک فیلم نیست چرا که اقتضای درام این است که مثلاً یک آدم به حضیض ذلت و بدبختی برسد اما کاراکتر فیلم در جایی احساس می کند خدا او را فراموش نکرده و این ارتباط به او آرامش می دهد. از این رو شیوه های مختلف در نوع پرداخت به حضور خدا وجود دارد.

وی درباره ویژگی های یک جشنواره دینی مطرح کرد: جشنواره دینی تنها تبلیغ دین نیست ولی تبلیغ دین هم در آن دیده می شود مثلاً در فیلم «سفر سبز» نه آن کشیش مسیحی آمده است تا حاج رضا را مسیحی کند نه حاج رضا آمده است تا کشیش مسیحی را مسلمان کند، مهم این است که در نسبت با سایر ادیان ما یک افق دید با 2 تعلیم متفاوت داریم و باید توجه داشته باشیم چقدر به هم نزدیک هستیم. نقاط اختلاف ما کم است پس بهتر است روی نقاط اختلاف انگشت نگذاریم به عنوان مثال در «از کرخه تا راین» حاتمی کیا، سعید در یک کلیسا نماز می خواند. به نظرم فیلمسازها باید به مواردی از این دست توجه کنند.

کارگردان فیلم «غریب» با اشاره به اینکه حمایت های خوبی از جشنواره فیلم «رضوان» شده است، گفت: بالاخره در طول سال جوانانی در کشور هستند که در جاهای مختلفی فیلم می سازند و ممکن است دیده نشوند و نتوانند عرض اندام کنند از این رو جشنواره فیلم رضوی مامنی است برای اینکه بیایند و عرض اندام کنند. در اینجا دنبال نمره 100 دادن به تکنیک فیلم ها نیستیم و اول دل فیلمساز را می خریم.

لطیفی در پایان درباره فعالیت های اخیرش در زمینه کارگردانی فیلم یا سریال گفت: قدیمی ها می گفتند «صداش در میاد نگران نباشید» اما فعلاً زمان مناسبی برای صحبت کردن راجع به کارهایم نیست.

22057

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "محمدحسین لطیفی :تکنیک مهم نیست دل فیلمساز را می خریم/روی نقاط اختلاف انگشت نگذاریم" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "محمدحسین لطیفی :تکنیک مهم نیست دل فیلمساز را می خریم/روی نقاط اختلاف انگشت نگذاریم"، کلیک کنید.