مذاکره برای تامین مالی 3 پروژه جدید ایران از سوی بانک توسعه اسلامی

مذاکره برای تامین مالی 3 پروژه جدید ایران از سوی بانک توسعه اسلامی

وزیر اقتصاد با اشاره به پیشنهاد ایران برای تاسیس پنجره ترجیحی تسهیلات بانک توسعه اسلامی در پنجاهمین مجمع عمومی این بانک همچنین خبر داد: 11 پروژه مهم ایران از سوی بانک توسعه اسلامی تامین مالی شده و برای افزوده شدن 3 پروژه مهم ایران در حوزه بهداشت و درمان و دانش بنیان به این فهرست مذاکره می کنیم.

به گزارش قدم آخر، سید احسان خاندوزی که برای شرکت در پنجاهمین مجمع بانک توسعه اسلامی به ریاض سفر کرده است در گفتگویی اظهار کرد: امسال پنجاهمین سالگرد تاسیس بانک توسعه اسلامی به عنوان بزرگترین نهاد مالی کشورهای مسلمان است.

وی ادامه داد: 57 کشور مسلمان عضو از تسهیلاتی که این بانک برای پروژه های زیرساختی انرژی آموزش بهداشت و سلامت تزریق می کند استفاده می کنند، ما هم در ایران به عنوان یکی از سه سهامدار بزرگ که از ابتدا نقش آفرین بودیم در پنجاهمین سالگرد مجمع عمومی بانک در ریاض شرکت فعالانه داشتیم.

خاندوزی گفت: در این اجلاس هم بخش خصوصی کشور مشارکت وسیعی داشت، هم نمایندگان بخش های دولتی، وزارت اقتصاد و سایر وزارتخانه های ذیربط در این دوره حضور فعال دارند.

وی تاکید کرد: تنها نهادی که علی رغم تحریم های ظالمانه آمریکا همچنان در تامین مالی پروژه ها از اعتبارات بین المللی به طرح های عمرانی کشور کمک می کند، بانک توسعه اسلامی است.

وزیر اقتصاد یادآور شد: ما امروز 11 طرح مهم در استان های مختلف داریم که تامین مالی آنها به صورت ارزی توسط بانک توسعه اسلامی انجام می شود.

خاندوزی گفت: در سال های 97 تا 1400 مشکلاتی در نظام بازپرداخت ایران وجود داشت که موجب توقف عمرانی جمهوری اسلامی ایران شده بود؛ دولت سیزدهم با اهتمام جدی این موانع و مشکلات را برطرف کرد و مجدداً شاهد این هستیم که تزریق به پروژه های ایران از سوی بانک توسعه اسلامی آغاز شده است.

وی اظهار کرد: در مجمع سالانه بانک توسعه اسلامی غیر از اینکه صورت های مالی بانک به تصویب می رسد، خط مشی سال آینده بانک توسعه اسلامی نیز توسط وزرای قتصاد عضو تعیین می شود.

وزیر امور  اقتصادی و دارایی با اشاره به پیشنهاد ایران که در این نشست مطرح خواهد شد، گفت: یک پیشنهاد مهم پنجره تامین مالی ترجیحی است که با نرخ های ترجیحی و حمایتی بتواند از طرح ها در کشورهایی که نیاز به پروژه های حمایتی دارند استفاده کند. جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد خود را برای تاسیس این پنجره تامین مالی ترجیحی ارایه داده است و امیدواریم مصوب شود.

خاندوزی خبر داد: یکی از نکاتی که در دستور کار مذاکرات ما با بانک توسعه اسلامی است؛ اضافه کردن سه پروژه مهم حوزه بهداشتی درمانی و دانش بنیان کشور به 11 پروژه ای است که قبلاً تامین مالی آنها توسط بانک توسعه اسلامی انجام شد.

به گزارش شادا، وزیر اقتصاد تاکید کرد: در حاشیه اجلاس سالانه جلساتی با وزرای اقتصادی کشورهای عضو به خصوص کشورهای هدف که نقش پررنگ تری در تعاملات اقتصادی ما دارند به ویژه در خاورمیانه و شمال آفریقابه صورت دوجانبه تنظیم کرده ایم؛ البته دیدار مفصلی با همتای سعودی خود خواهم داشت.

پایان خبر قدم آخر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مذاکره برای تامین مالی 3 پروژه جدید ایران از سوی بانک توسعه اسلامی" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مذاکره برای تامین مالی 3 پروژه جدید ایران از سوی بانک توسعه اسلامی"، کلیک کنید.