نادرپور را می توان سعدی دوران معاصر دانست

نادرپور را می توان سعدی دوران معاصر دانست

به گزارش خبرگزاری قدم آخر، در نشست بزرگداشت نادر نادرپور، محمد رسولی، پژوهشگر ادبیات و شاهنامه پژوه و عظیم زرین کوب و هوشنگ طالع و منوچهر پیشوا و حمید تبریزی درباره این شاعر سخنرانی کردند.

عظیم زرین کوب، با ذکر سال شمار زندگی نادرپور اظهار کرد: گرامیداشت نام بزرگان فرهنگ و ادب کار شایسته و ارزنده ای است اما بزرگانی مانند مولوی و حافظ و سعدی مورد شناخت همه مردم هستند و شاید چندان نیازی به مراسم ندارند و باید بیشتر به بزرگان فرهنگ و ادب دوره معاصر مانند نادر نادرپور و مانند او پرداخت که کمتر شناخته شده اند.

براساس گزارش دبیرخانه موسسه فرهنگی بزرگمهر حکیم، در ادامه مراسم، هوشنگ طالع با اشاره به آشنایی و دوستی با نادر نادرپور در روزگار نوجوانی و جوانی، خاطراتی از جلسات ادبی آن روزگار بیان کرد و نام چند تن از بزرگان فعال فرهنگی هم دوره ای شاعر فقید معرفی کرد که در آن انجمن که « آتشکده» نام داشت و در سال های حدود 1330 تشکیل می شده، حضور می یافتند.

منوچهر پیشوا از فعالان پیشکسوت فرهنگی کشور طی سخنان به بررسی شعر نادرپور پرداخت و بیان کرد: نادرپور را می توان به جرات سعدی دوران معاصر دانست، زیرا شعر نادر نادرپور دارای صلابت و روانی است که در شعر سایر شعرای معاصر دیده نمی شود.

او توضیح داد: همانطور که شعر سعدی را نمی توان یک کلمه اش را عوض کرد و به ساختار و سلاست و فصاحت شعر لطمه نزد، شعر نادرپور هم اینگونه است.

در بخش دیگر این رویداد، حمید تبریزی از دیگر سخنرانان حاضر در جلسه درباره شعر نادرپور و نزدیکی شعر او به اخوان ثالث، سخن گفت.

در این رویداد زهرا گلسرخی و نیکو قلمی شعرخوانی کردند و ابوالفضل بنان (صوفی) شاعر و پژوهشگر ادبیات ضمن توضیحاتی درباره شعر نادرپور غزل خود را که با تضمین از یک بیت نادرپور بود خواند.

در پایان محمد رسولی به عنوان جمع بندی مطالب، گفت: آنچه مسلم است شعر نادرپور از جهت فرم و شکل و معنا و ماهیت و مضمون از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است و مهم تر از همه اینکه او فردی ایران گرا و میهن دوست بوده و همیشه در شعرش چه در دوران خضر و هم دوران سفر، عشق به ایران داشته و این ویژگی همیشه در شعرش متجلی بوده است.

5757

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نادرپور را می توان سعدی دوران معاصر دانست" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نادرپور را می توان سعدی دوران معاصر دانست"، کلیک کنید.