نشست « عربی- اسلامی-اروپایی» در بروکسل با محوریت جنگ غزه

نشست « عربی- اسلامی-اروپایی» در بروکسل با محوریت جنگ غزه

عربستان سعودی از برگزاری نشستی میان کمیته مشترک عربی و اسلامی با وزرای خارجه و نمایندگان کشورهای اروپایی در بروکسل با محوریت جنگ غزه خبر داد.

به گزارش قدم آخر، وزارت خارجه عربستان در بیانیه ای اعلام کرد که کمیته وزرای کشورهای عربی – اسلامی نشستی را با وزرای خارجه و نمایندگان کشورهای اروپایی در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار کردند.

طبق گزارش روزنامه «رای الیوم»، در این بیانیه آمده است که این نشست به ریاست «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان و «اسپن بارت» همتای نروژی وی برگزار شد.

کمیته وزرای خارجه کشورهای عربی و اسلامی نوامبر 2023 در نتیجه نشست مشترک اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی  در ریاض تشکیل شد، تا پیگیر مسایل مربوط به جنگ رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه باشد.

حاضران در این نشست بر حمایت از پایان جنگ و ضرورت عملی کردن راهکار موسوم به «2 دولتی» تاکید کردند.

در این نشست درباره گام های مشخص در جهت تشکیل کشور فلسطینی در چارچوب راه حل 2 دولتی و حرکت به سمت مسیری سیاسی که از راه حل پایدار برای مناقشه اسراییل و فلسطین حمایت می کند، رایزنی شد.

طبق بیانیه وزارت خارجه عربستان، در این نشست همچنین بر اهمیت به رسمیت شناختن کشور فلسطین توسط جامعه بین المللی تاکید شد.

حاضران همچنین طرح اصلاحات پیشنهاد شده توسط «محمد مصطفی» نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین را مورد بررسی قرار دادند.

وزرای خارجه عربستان و مصر نیز در سخنانی در بروکسل خواستار آزاد کردن اموال بلوکه شده تشکیلات خودگردان فلسطین شدند.

سامح شکری، وزیر خارجه مصر بر اهمیت ارایه حمایت های لازم از تشکیلات خودگردان فلسطین به منظور ادامه انجام وظایف خود و آزادسازی وجوه بلوکه شده توسط رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

وی از طرف های بین المللی خواست تا با توجه به محدودیت های مالی و اقتصادی که رژیم صهیونیستی علیه تشکیلات خودگردان اعمال می کند، از بودجه آن حمایت مستقیم کنند.

شکری در ادامه خواستار عمل کردن و پایبندی رژیم صهیونیستی به تعهداتش شد.

«ایمن الصفدی» وزیر امور خارجه اردن نیز در نشست بروکسل گفت رژیم صهیونیستی همچنان به اقدامات غیرقانونی ادامه می دهد که که شانس دستیابی به صلح را از بین می برد، راه حل 2 دولتی را تضعیف و بحران در منطقه را تشدید می کند.

الصفدی بر ضرورت حمایت های لازم از فلسطینی ها و تشکیلات خودگردان فلسطینی تاکید کرد.

وی همچنین بر لزوم فشار بر کابینه رژیم صهیونیستی برای توقف اقدامات غیرقانونی و یکجانبه خود تاکید کرد.

الصفدی در ادامه ضرورت دستیابی به توافق آتش بس در نوار غزه را مورد تاکید قرار داد.

نشست بروکسل با حضور عربستان سعودی، وزرا و نمایندگان فلسطین، مصر، اردن، بحرین، امارات، قطر، الجزایر، ترکیه، اتریش، بلژیک، دانمارک، آلمان، اندونزی، ایرلند، لتونی، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوید، سوییس انگلیس و نمایندگان سازمان همکاری اسلامی برگزار شد.

پایان خبر قدم آخر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نشست « عربی- اسلامی-اروپایی» در بروکسل با محوریت جنگ غزه" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نشست « عربی- اسلامی-اروپایی» در بروکسل با محوریت جنگ غزه"، کلیک کنید.