نشست های عربی و ایران؛ حاشیه هایی پررنگ تر از متن

به گزارش قدم آخر، بیانیه هایی که پس از نشست های اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج فارس و از این دست نشست ها منتشر می شوند، همواره با حاشیه هایی همراه شده اند؛ نشست منامه هم از این حاشیه به دور نبود.

کشورهای عربی شرکت کننده در این نشست، در بیانیه پایانی خود بر لزوم توقف فوری تجاوزات نظامی رژیم صهیونیستی به غزه، خروج نیروهای اشغالگر از تمامی مناطق غزه، لغو محاصره تحمیل شده بر غزه، رفع تمامی موانع و گشایش تمامی گذرگاه ها برای ورود کمک ها تاکید کردند.

به گزارش قدم آخر، حماس نیز از این بیانیه استقبال کرد و از کشورهای عربی خواست که اقدامات لازم را با هدف مجبور ساختن اشغالگران صهیونیست به توقف جنگ، عقب نشینی کامل از نوار غزه از جمله گذرگاه رفح، رفع محاصره، بازگشت آوارگان و بازسازی نوار غزه اتخاذ کنند.

نشست های عربی و ایران؛ حاشیه هایی پررنگ تر از متن
نشست اتحادیه عرب در بحرین

در این بیانیه همچنین ادعاها درباره جزایر سه گانه ایرانی در خلیج فارس تکرار شده است. واضح است همان گونه که مقام های رسمی ایران بارها گفته اند، تکرار این مواضع مداخله جویانه به هر شکلی مردود است و هیچ گونه تاثیری بر واقعیت های موجود حقوقی و تاریخی نداشته و نخواهد داشت.

«ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز این بند از بیانیه را محکوم کرد و گفت: به دفعات تصریح و تاکید شده که جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک جزء لاینفک و ابدی سرزمینی جمهوری اسلامی ایران بوده و طرح این گونه ادعاهای بی اساس در این بیانیه مردود است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در عین حال از بندهای بیانیه پایانی در دفاع از مردم مظلوم فلسطین و محکومیت جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در نوار غزه استقبال کرد و بر لزوم انسجام و اتحاد بیشتر کشورهای اسلامی برای متوقف کردن جنایات جنگی رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

نشست های عربی و ایران؛ حاشیه هایی پررنگ تر از متن
نشست سخنگوی وزارت خارجه ایران

بررسی بیانیه های این دست از نشست ها هم نشان می دهد برخی بندهای آن به اوضاع سیاسی، روابط بین کشورها، محل برگزاری نشست و غیره مرتبط است و صرفا نمی توان موضع قطعی درباره آن گرفت.

به عنوان مثال، در بیانیه پایانی نشست جده که اردیبهشت 1402 در عربستان برگزار شد، موضوع جزایر سه گانه ایرانی مطرح نشد و برخی رسانه ها آن را به احیای روابط تهران-ریاض نسبت دادند. در سال قبل از آن نیز این موضوع در نشست سران عرب در الجزایر که روابط حسنه ای با ایران دارد، مطرح نشد.

در نشست اخیر بحرین اما با فشار کشور میزبان و امارات این بند در بیانیه پایانی گنجانده شد، کما اینکه اثری از میدان نفتی-گازی «آرش» که پای ثابت بیانیه های اخیر کشورهای عربی بود، در بیانیه منامه دیده نمی شود.

شایان ذکر است کشورهایی نظیر سوریه، عراق، عمان، الجزایر و قطر که روابط نزدیک تری با ایران به نسبت دیگر کشورهای عربی دارند، در ملاقات های خصوصی با مقام های ایرانی تاکید کرده اند که درباره برخی بندهای این چنین بیانیه هایی تحفظ داشته و با تمام بندهای آن موافق نیستند.

روابط و مواضع کشورهایی مانند سوریه و بحرین با جمهوری اسلامی ایران نیز کاملا مشخص و شفاف است و نمی توان از قرار گرفتن یک بند در بیانیه تفسیرهای دیگری کرد.

دغدغه ها درباره موضوعات مرتبط با امنیت ملی ایران مورد احترام و تاکید همه مردم است اما انتظار می رود موضوع اصلی این روزهای جهان اسلام که حمایت از مردم فلسطین و تلاش برای توقف ماشین جنگی رژیم صهیونیستی است، به حاشیه نرود.

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نشست های عربی و ایران؛ حاشیه هایی پررنگ تر از متن" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نشست های عربی و ایران؛ حاشیه هایی پررنگ تر از متن"، کلیک کنید.