وزارت صمت شرایط جدید خرید و ثبت نام لاستیک دولتی را اعلام کرد

وزارت صمت شرایط جدید خرید و ثبت نام لاستیک دولتی را اعلام کرد

به گزارش قدم آخر؛وزارت صمت شرایط جدید خرید و ثبت نام لاستیک دولتی را اعلام کرد.

قدم آخر در خبری نوشت:شرایط جدید خرید و ثبت نام لاستیک های رینگ 13 و 14 اعلام شد.طبق ابلاغیه وزارت صمت، برای تایرهای رینگ 13 و 14، فقط در سال، چهار حلقه تایر با یک کد ملی، شماره شاسی و موتور امکان خرید وجود دارد.

دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری وزارت صمت در نامه ای به مرکز فناوری داده و اطلاعات و امنیت فضای مجازی، موضوع موارد مربوط به نظارت بر توزیع لاستیک سواری در سامانه جامع تجارت را ابلاغ کرد.

در این نامه آمده است:

«عطف به ابلاغ شماره 1960450 مورخ 1402/11/02 با موضوع صورتجلسه تنظیم بازار تایرهای سبک و سنگین و بازگشت به نامه شماره 2029393 مورخ 1402/11/11 در خصوص موارد نظارتی مطرح شده در مکاتبه شماره 1355035 مورخ 1403/08/09 اداره کل، صنعت معدن و تجارت استان کرمان مبنی بر مشکلات ناشی از امکان توزیع تایر سواری به مصرف کننده ثبت سند خرده فروشی به یک کد ملی به دفعات در استاد با شماره متفاوت و با عنایت به بررسی به عمل آمده از گزارش بازرسی تایر سواری اخذ شده از سامانه گزارشهای سفارشی تایر خواهشمند است دستور فرمایید موارد ذیل در سامانه اعمال گردد.

– برای تایر رینگ 13 و 14 ثبت سند خرده فروشی به یک کد ملی شماره شاسی شماره موتور، محدود به چهار حلقه به مدت یک سال شود.

– با توجه به اینکه به نظر می رسد پس از اعمال قاعده شفافیت 80 درصد در طول یک هفته برای توزیع تایر توسط نقش عمده فروش برخی از فعالان برای برداشتن این مانع با نقش خرده فروش و یا فروشگاه اینترنتی در سامانه فعالیت می نمایند و مطابق با فایل پیوست از ثبت توزیع کالا در سامانه جامع خودداری می کنند، لازم است برای نقش خرده فروش و فروشگاه اینترنتی نیز قاعده مذکور (تبصره «ت» بند «ب»، بخش «ج» صورت جلسه) اعمال گردد.»

سرپرست سازمان تاکسیرانی شهر تهران از عرضه لاستیک رایگان خبر داد. او گفت: در موضوع دریافت کرایه به صورت الکترونیکی، به 400 راننده ای که بیشترین تراکنش و دریافت مبلغ کرایه از مسافران را در نرم افزار شهرزاد داشته باشند، لاستیک رایگان در نیمه شعبان اهدا خواهد شد.

سرپرست سازمان تاکسیرانی شهر تهران از عرضه لاستیک رایگان خبر داد.

او گفت: در موضوع دریافت کرایه به صورت الکترونیکی، به 400 راننده ای که بیشترین تراکنش و دریافت مبلغ کرایه از مسافران را در نرم افزار شهرزاد داشته باشند، لاستیک رایگان در نیمه شعبان اهدا خواهد شد.

با توجه اینکه بیشتر تراکنش ها از طریق عابر بانک ها انجام می شود و مردم دیگر کمتر پول نقد همراه دارند یکی از مشکلات عمده ای که رانندگان تاکسی و مسافران با آن مواجه هستند، پرداخت کرایه نقدی در تاکسی ها است. براین اساس با تدبیری که شهرداری تهران اندیشید از طریق نرم افزار کاربردی شهرزاد پرداخت الکترونیکی امانپذیر شده است.

او به رانندگان تاکسی درباره بازگشت کرایه مسافران در قالب پرداخت الکترونیکی به حساب آنها اطمینان خاطر داد.

شرط خاصی برای خرید لاستیک دولتی وجود ندارد و تمامی صاحبان خودروهای سنگین، نیمه سنگین و سواری می توانند در سال 4 حلقه لاستیک دولتی برای خودروی خود خریداری نمایند.اگر چه لاستیک دولتی به کد ملی تعلق می گیرد اما برای خرید لاستیک دولتی باید حتما صاحب خودرو باشید و کارت ماشین و کارت سبز خودرو را تحویل دهید.

بنابراین شرط خاصی برای خرید لاستیک دولتی وجود ندارد و تمامی صاحبان خودروهای سنگین، نیمه سنگین و سواری می توانند در سال 4 حلقه لاستیک دولتی برای خودروی خود خریداری نمایند.هر فرد در سال امکان خریداری 4 حلقه لاستیک را دارد.

از آنجایی که ثبت نام لاستیک دولتی با شماره ملی هر فرد امکان پذیر است، تعداد حلقه های خریداری شده به طور خودکار روی سیستم ثبت خواهد شد و فرد نمی تواند بیش از 4 حلقه لاستیک بخرد. البته عمر مفید لاستیک خودروهای سواری معمولا بیش از یک سال است و بعید است فردی به خرید بیش از 4 حلقه لاستیک برای خودرویش نیاز پیدا کند.

قیمت لاستیک در سال 1402 با افزایش قابل توجهی همراه شده و در برهه ای کمبود لاستیک باعث شد صاحبان خودرو برای خرید لاستیک با مشکل مواجه شوند. از این رو تقاضا برای خرید لاستیک دولتی که با قیمت مقرون به صرفه تری توزیع می شود بیشتر شده است.

خرید لاستیک دولتی به دو روش حضوری و اینترنتی انجام می شود. در آذرماه امسال خبرهایی در خصوص توقف فروش اینترنتی لاستیک منتشر شد که رییس جدید انجمن صنفی صنعت تایر ایران این تصمیم را موقتی اعلام کرد و گفت: چند روزی میزان خرید به اندازه ای بود که ظرفیت پست برای آن کافی نبود، بنابراین فروش اینترنتی بسته شد که بعد از جابه جایی خریدهای قبلی، سایت دوباره باز خواهد شد.

پیش از این اتاق اصناف ایران اعلام کرده بود تمامی فعالان صنف عمده و خرده فروشی لاستیک می ایست کد نقش بگیرند. بر همین اساس در زمان فروش تایر سواری به مصرف کننده نیاز است شماره شاسی و شماره موتور خودرو نیز از خریدار دریافت و در سند خرده فروشی ثبت شود. کد نقش کد شناسایی است که به تمام واحدهای اقتصادی که در زنجیره تجارت فعالیت می کنند اختصاص داده می شود.

با وجود آنکه برخی برای اطمینان بیشتر سعی می کنند خرید خود را به صورت حضوری انجام دهند اما سختی های مراجعه حضوری باعث شده که بخش دیگری از افراد به خرید اینترنتی تمایل بیشتری نشان دهند.

روش ثبت نام اینترنت لاستیک دولتی سریع تر بوده و می توانید در هر ساعت از شبانه روز برای این کار اقدام کنید. ثبت نام لاستیک دولتی کویر، بارز و… از طریق وب سایت رسمی هر تولیدکننده انجام می شود و اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت های هر کدام از تولیدکنندگان تایر مراجعه کنید.

توزیع لاستیک دولتی رایگان

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران در خصوص طرح تشویقی پرداخت الکترونیک گفت: طرح مذکور که با هدف ترویج فرهنگ پرداخت الکترونیکی و تشویق شهروندان به استفاده از دروازه پرداخت الکترونیکی به مرحله اجرا درآمده است، تاکسیرانانی که بیشترین تراکنش پرداخت در قالب لاگ هوشمند را ثبت کنند، شناسایی و به نفرات برتر لاستیک هدیه داده خواهد شد.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی در ادامه گفت: پس از پایان هر دوره لیست برندگان در کمیته فنی مشخص و اسامی اعلام خواهد شد.

مالکی در پایان گفت: هوشمندسازی و برنامه ریزی هدفمند شبکه تاکسیرانی از جمله مهم ترین رویکردهای سازمان در دوره جدید مدیریت شهری است و بر این اساس طرحی با نام «لاگ هوشمند» ویژه شناسایی ناوگان فعال در جهت افزایش سطح خدمات مناسب به شهروندان عزیز پایتخت آغاز شده است.

217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وزارت صمت شرایط جدید خرید و ثبت نام لاستیک دولتی را اعلام کرد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وزارت صمت شرایط جدید خرید و ثبت نام لاستیک دولتی را اعلام کرد"، کلیک کنید.