پرنده ای قاتل هم قد انسان/ کروکودیل می خورد و خواهر و برادرش را می کشد!

تینا مزدکی: شوبیل (Balaeniceps rex) یا لک لک نیل که در مرداب ها و باتلاق های شرق آفریقا زندگی می کند، از ماهی و خزندگان تغذیه می کند. این پرنده به جا مانده از ماقبل تاریخ می تواند تا 1.5 متر رشد کند. منقار تیز این پرنده که 0.3 متر طول دارد، عنوان سومین منقار بزرگ را در میان بزرگ ترین منقارهای جهان از آن خود کرده است.

منقار غول پیکر و پاهای دراز و لاغر، شوبیل را به یک شکارچی مهیب تبدیل می کند، او کاملاً بی حرکت می ایستد سپس به سمت جلو حرکت می کند تا طعمه را بگیرد و بعد آن را کامل می بلعد. پژوهشی که در سال 2015 در مجله پرنده شناسی آفریقا منتشر شد، نشان داد که گربه ماهی رایج ترین طعمه این پرنده است و حدود 71 درصد از وعده های غذایی آن را تشکیل می دهد. با این حال، او به قاتل مارماهی، مار و حتی بچه کروکودیل نیز معروف است.

آن ها عمدتاً تک همسر هستند و هربار می توانند سه تخم بگذارند. اگرچه، به دلیل رقابت بین خواهر و برادر، معمولاً فقط یکی تا بزرگسالی زنده می ماند. با این حال این معمولاً بزرگترین فرزند خانواده است که یا بر سر غذا با خواهر و برادرها رقابت می کند یا آنها را می کشد.

پرنده ای قاتل هم قد انسان/ کروکودیل می خورد و خواهر و برادرش را می کشد!

این رفتار در فیلم هایی که از این پرندگان وحشی گرفته شده به تصویر کشیده شده است که جوجه بزرگ تر را در حال گاز گرفتن خواهر یا برادر کوچک ترش نشان می دهد. جالب است بدانید، وقتی مادر به لانه برمی گردد، هیچ مراقبتی از فرزند کوچکتر نمی کند و حتی سعی نمی کند او را نجات دهد.

پرنده ای قاتل هم قد انسان/ کروکودیل می خورد و خواهر و برادرش را می کشد!

اگرچه گاهی اوقات شوبیل ها به اشتباه به عنوان لک لک شناخته می شوند، اما در واقع تنها عضو سرده Balaeniceps و خانواده وسیع تر Balaenicipitidae است که نزدیک ترین خویشاوندان زنده آن پلیکان ها هستند. اجداد آن از راسته Pelecaniformes در پایان دوره کرتاسه 145 میلیون تا 66 میلیون سال پیش ظهور کردند. این پرنده با منقار بزرگ در لیست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت قرار دارد و تنها 5000 تا 8000 پرنده از این گونه در حال حاضر زنده است.

منبع: livescience

58323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پرنده ای قاتل هم قد انسان/ کروکودیل می خورد و خواهر و برادرش را می کشد!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پرنده ای قاتل هم قد انسان/ کروکودیل می خورد و خواهر و برادرش را می کشد!"، کلیک کنید.