چرخشی قابل توجه در اروپا/ چاره کار تشکیل کشور فلسطین است

مهسا مژدهی: زمان به رسمیت شناخته شدن فلسطین برای کشورهای اروپایی سر رسیده است. نروژ، ایرلند و اسپانیا سه کشوری هستند که در یک هفته اخیر تصمیم خود را برای شناسایی یک کشور فلسطینی اعلام کردند. نخست وزیر نروژ در هنگام اعلام این خبر گفت: به رسمیت شناختن کشور فلسطین به معنای حمایت از گروه های میانه رویی است که نقش آن ها در نزاع پایدار کاهش یافته است. ما از کشورهای دیگر نیز می خواهیم که چنین اقدامی انجام دهند و کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند.

اروپایی ها دیگر تحمل نتانیاهو را ندارند

وقایع پس از هفت اکتبر در غزه و پرونده پروپیمان نتانیاهو در جنایت علیه بشریت، حامیان اروپایی او را دلزده کرده است. حمایت از او هر چند کماکان سیاست عمومی در غرب به حساب می آید اما ده ها هزار کشته در جنگ با فلسطینی ها حتی برای حامیان اسراییل هم توجیحی ندارد.

ایالات متحده و اروپا خود را حامی طرح دو کشوری می دانند. بر اساس این طرح اسراییل باید به مرزهای 1967 برگردد و نتانیاهو مطلقا مایل نیست به اشغال سرزمین های فلسطینی پایان دهد. از سوی دیگر کشورهای حامی اسراییل هم در سال های گذشته مساله دو کشوری را پشت گوش انداخته و به آن به چشم راه حلی برای حل بحران فلسطین نگاه نکرده اند. در چنین وضعیتی نتانیاهو با حمله به غزه، نابود کردن زیرساخت های شهر، کشتن بیش از 30 هزار نفر و ترتیب دادن نسل کشی علیه فلسطینی ها در حال از دست دادن حمایت برخی از کشورهای اروپایی است.

چرخشی قابل توجه در اروپا/ چاره کار تشکیل کشور فلسطین است

قبل از این 143 کشور از میان 193 کشور عضو سازمان ملل متحد، فلسطین را به عنوان دولت و کشور مستقل به رسمیت شناخته بودند. با این حساب اتفاقی که در بین سه کشور اروپایی افتاده بدعت تازه ای به حساب نمی آید. آنها حالا به خیل کشورهایی پیوسته اند که برای فلسطین اختیارات حقوقی قایل هستند.

راه دیگری وجود ندارد

به نظر می رسد بالاخره کشورهای غربی به این نتیجه رسیده اند که مساله فلسطین با حمایت بی چون و چرا از اسراییل قابلیت حل و فصل شدن را ندارد. کشورهایی که برخی از شهروندان خود را در حمله هفت اکتبر از دست داده اند هم به خوبی متوجه شده اند سیاستی که تلاویو علیه فلسطینی ها در دهه های گذشته در پیش گرفته، نمی تواند برای همیشه ادامه پیدا کند. البته کماکان کشورهایی مانند فرانسه و آمریکا و… با نتانیاهو آنقدر رودروایسی دارند که نتوانند مساله پذیرش فلسطین را رو در رو با او مطرح کنند. اما کشورهایی که خودشان را وامدار اسراییل نمی دانند در مسیر به رسمیت شناختن فلسطین، پیشتاز شده اند.

درحال حاضر اقلیتی از کشورهای اروپایی فلسطین را به عنوان یک کشور شناسایی می کنند. اینها مجارستان، لهستان، رومانی، جمهوری چک، اسلواکی و بلغارستان هستند که در سال 1988 این موضع را اتخاذ کردند؛ سایرین سوید، قبرس و مالت هستند.

به رسمیت شناختن فلسطین به چه معناست؟

بیایید به سخنرانی نروژی ها برگردیم. نخست وزیر نروژ به هنگام اعلام به رسمیت شناختن فلسطین گفت: به رسمیت شناختن کشور فلسطین احتمالا به از سرگیری روند تحقق راه حل 2 دولت منجر خواهد شد. جنگ در غزه نشان می دهد که تحقق صلح و ثبات در گرو حل مسیله فلسطین است. به رسمیت شناختن فلسطین یعنی وجود دولت مستقل و در نتیجه کشور مستقل فلسطین از سوی کشورها مورد تایید قرار می گیرد. منظور از دولت فلسطین تشکیلات خودگردان به ریاست محمود عباس است. اخیرا یک مقام رده بالا در حماس هم مساله پیوستن این گروه به فتح را مطرح کرده بود که نشان می دهد در صورت پیشرفت در مساله به رسمیت شناخته شدن فلسطین، گروه های دیگر فلسطینی هم برای همکاری با تشکیلات خودگردان قدم پیش می گذارند. وقتی کشوری فلسطین را به رسمیت می شناسد یعنی پذیرفته است که کرانه باختری، غزه و بخش شرقی شهر قدس به عنوان خاک فلسطین و قدس شرقی هم به عنوان پایتخت دولت فلسطین به رسمیت شناخته می شوند. از سوی دیگر بازگشت به مرزهای 1967 که از نظر سازمان ملل به رسمیت شناخته می شود، مساله مهم دیگر است. با همه اینها کشورهای مسلمان مانند ایران طرح دو کشوری را راه حل مساله نمی دانند. اسراییل به عنوان رژیمی اشغال گر که بر سرزمین فلسطینی ها دست اندازی کرده شناخته می شود و حتی بازگشت به مرزهای 1967 چیزی از اشغال گری آنها کم نمی کند.

چرخشی قابل توجه در اروپا/ چاره کار تشکیل کشور فلسطین است

تحلیل گران برای ذوق زده شدن از به رسمیت شناخته شدن فلسطین محتاطانه عمل می کنند. به اعتقاد آنها آرزوی ایجاد دو کشور در سرزمین های اشغالی امری است که به سادگی امکان پذیر نخواهد بود. ایالات متحده محتاطانه در نظر دارد برخی امتیازات مانند عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسراییل را پیش از به رسمیت شناختن دولت و کشور فلسطین به اسراییلی ها اعطا کرده و بعد با روشن شدن کامل مواضع کشورهای اروپایی، موضع نهایی خود را اعلام کند. اینکه حتی بایدن هم نمی داند چطور باید نتانیاهو را متوقف کند و وضعیت فعلی را به سود شهرت خود در دفاع از حقوق بشر نمی داند؛ باعث نشده است که کشورهای غربی دست از حمایت تلاویو برداشته یا بخواهند در روند به رسمیت شناختن همگانی فلسطین و تشکیل کشوری فلسطینی دست بجنبانند. به اعتقاد آنها پیش از هر چیز، منافع اسراییل باید حفظ شود و در نهایت اگر فرصتی باقی ماند، به منافع فلسطینی ها پرداخته شود. این استانداردهای دوگانه همان چیزی است که نتانیاهو خود را به آن دلگرم می کند.

311312

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرخشی قابل توجه در اروپا/ چاره کار تشکیل کشور فلسطین است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرخشی قابل توجه در اروپا/ چاره کار تشکیل کشور فلسطین است"، کلیک کنید.