کنترل آفات، بیماری ها و اطفای حریق در اولویت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور

کنترل آفات، بیماری ها و اطفای حریق در اولویت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور

قدم آخر/لرستان مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: کنترل آفات، بیماری ها و اطفای حریق در عرصه های منابع طبیعی کشور در اولویت این سازمان قراردارد.

حمیدرضا قنبری امروز، 18 اردیبهشت ماه در جلسه شورای حفاظت اداره ی کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان، اظهار کرد: یکی از بخش های مهمی که در وظایف و ماموریت های این دفتر تعیین شده بخش گیاه پزشکی و مدیریت و کنترل آفات و بیماری های بخش جنگل ها و مراتع بوده که با توجه به تغییرات اقلیمی و افزایش خطر طغیان آفات و بیماری ها در این حوزه برنامه ریزی برای ایجاد سامانه پایش و کنترل هوشمند در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در دستور کار قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: اولویت حضورم در لرستان بحث گیاه پزشکی بوده و با توجه به وضعیت کل کشور از نظر اعتباری پیش بینی اعتبارات این بخش از محل اعتبارات ملی و استانی مدنظر است.

مدیر کل دفتر حفاظت و حمایت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اضافه کرد: تخصیص اعتبارات دفتر در این بخش از اعتبارات ملی محقق شده و به ادارات کل استان ها به زودی ابلاغ خواهد شد و همچنین با همکاری وزارت کشور و سازمان مدیریت بحران کشور پیگیر تخصیص اعتبارات به صورت استانی در موضوع اطفای حریق و کنترل آفات و بیماری های جنگل ها و مراتع هستیم.

قنبری بیان کرد: البته به ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ها ابلاغ شده است در صورت طغیان آفات و بیماری های کلیدی در عرصه های منابع طبیعی با توجه به محدودیت زمانی ضمن پایش مستمر نسبت به عقد قرارداد و اجرای عملیات مبارزه و کنترل آفات و بیماری های اقدامات لازم انجام گیرد.

وی با اشاره به ظهور آفات پروانه جوانه خوار و برگخوار درختان بلوط، افزود: اقدامات لازم باید در این راستا صورت گیرد و طی بررسی های انجام شده با توجه به یک نسلی بودن آفت پروانه جوانه خوار بلوط زمان طلایی مبارزه با لاروهای سن یک  و دو این آفت به دلیل بروز بارندگی های مداوم و شدید در استان امکان اجرای عملیات محلول پاشی را به طور کامل مقدور نبود.

این مسیول در ادامه اظهار کرد: طبق پایشی که در استان توسط همکاران ما انجام گرفته است از میزان سطوح  آلوده بحرانی درختان بلوط به این دو آفت درحال حاضر سطحی معادل هزار هکتار عملیات مبارزه و کنترل انجام گرفته است و اقدامات لازم برای مبارزه در سطح هزار هکتار دیگر علیه آفت پروانه برگخوار بلوط در مناطق بحرانی به محض ظهور آفت در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اضافه کرد: امسال یک سامانه هوشمند مدیریت و پایش آفات و بیماری های کلیدی و نوظهور عرصه های جنگلی، مرتعی و بیابانی  استقرار پیدا خواهد کرد که اعتبارات آن پیش بینی شده و این مهم را به منصه ظهور می رسانیم و پایش آفات و بیماری ها به صورت سامانه هوشمند انجام می شود.

قنبری با اشاره به همکاری موثر سازمان مدیریت بحران کشور، اظهار کرد: امسال در زمینه مدیریت و کنترل آفات و بیماری ها و اطفای حریق به ویژه اطفای حریق هوایی، توسط سازمان مدیریت بحران کشور این مهم در اولویت قرار داده شده و برنامه ریزی های لازم در این خصوص  انجام گرفته شده که در این رابطه همکاری مشترک وزارت دفاع و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و تامین اعتبارات لازم مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: برای رصد و پایش تصویری عرصه های منابع طبیعی کشور با استفاده از دوربین های پایش تصویری نیز با خرید 60 دوربین پایش تصویری با برد بالا برای هر استان و اعتبار لازم برای نصب و راه اندازی آن در نظر گرفته شده که این پایش با اولویت آشکارسازی حریق جنگل ها و مراتع  و در مراحل بعدی در بحث جلوگیری از تصرف عرصه های منابع ملی و قاچاق چوب مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در ادامه اضافه کرد: بر ای پایش تصویری در کشور 60 تا 70 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که به استان ها اختصاص داده خواهد شد.

قنبری با اشاره به تهیه و تدوین طرح جامع ساماندهی نیروهای حفاظتی، گفت: این مهم بر اساس شاخص های  فنی و میدانی و شرایط هر استان صورت در نظر گرفته شده است.

این مسیول گفت: در حال حاضر بیش از چهار هزار نیروی حفاظتی در کشور وجود دارد که با توجه به کمبود نیروهای حفاظتی با اجرای این طرح در پنج سال آینده به حدود 9000 نفر خواهند رسید.

وی افزود: پیش بینی می شود با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و تخصیص اعتبارات لازم دراین بخش این میزان نیروها در قالب نیروهای گشت و مراقبت از عرصه های منابع طبیعی کشور به تفکیک استانی به سطح قابل قبولی خواهد رسید.

پایان خبر قدم آخر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کنترل آفات، بیماری ها و اطفای حریق در اولویت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کنترل آفات، بیماری ها و اطفای حریق در اولویت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور"، کلیک کنید.