گل و گیاه مازندران جای دیگر پول می شود/ نبود نمایشگاه دایمی – خبرگزاری قدم آخر | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری قدم آخر، گروه استان ها: تنوعی از تولیدات گل ها وگیاهان آپارتمانی که با بالاترین کیفیت در مازندران تولید می شود سبب شده تا این استان همواره در رتبه های برتر دراین زمینه قرار بگیرد.

آمارهای جهاد کشاورزی این استان نشان می دهد، سالانه 430 میلیون گیاهان آپارتمانی، 21 میلیون گلدان، 266 میلیون گل شاخه بریده، 85 میلیون اصله درخت و درختچه زینتی، 53 میلیون بوته گل های فصلی و نشایی و پنج میلیون پیاز و پیازچه توسط بهره برداران تولید می شود.

مازندران با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی، نیروی کار متخصص بالقوه و خاک حاصلخیز یکی از استان های مستعد جهت توسعه صنعت کشاورزی به شمار می رود. مناسب نبودن سیستم ناوگان ترابری و حمل و نقل گل و گیاه برای صادرات، عدم منفعت سیستم بانکی برای تولید، بروکراسی اداری از جمله مشکلات صنعت و گیاه در مازندران است که نیاز است تا هرچه زودتر رفع شود.

صادرات گل و گیاه از دیگر استان ها

لاریجانی رییس اتحادیه گل و گیاه مازندران با اشاره به مشکلات فراروی حوزه تولید گل وگیاه با بیان اینکه در داخل استان برای صادرات گل و گیاه با مشکل روبرو هستیم، گفت: برای صادرات برخی اقلام گل وگیاه تولیدی در فضای باز مجبوریم که محصولات را به چابکسر منتقل کنیم.

وی در گفت وگو با خبرنگار قدم آخر با بیان اینکه در صادرات محصولات گل و گیاه با مشکل روبرو هستیم، صادرات خاک همراه با گل را از جمله مسایل بیان کرد.

لاریجانی با عنوان اینکه نمی توان درختچه های 30 تا 40 ساله را بدون خاک صادر کرد، افزود: برای صادرات محصولات نیازمند حمایت مسوولان امر هستیم تا موانع رفع شویم.

گل و گیاه مازندران جای دیگر پول می شود/ نبود نمایشگاه دایمی

لاریجانی نبود نمایشگاه دایمی گل وگیاه را از جمله مشکلات فراروی تولیدکنندگان برشمرد و گفت: در غرب مازندران زمین هفت هکتاری برای ایجاد نمایشگاه شناسایی شد و نیازمند حمایت مسوولان برای واگذاری به اتحادیه هستیم.

مازندران نمایشگاه دایمی گل و گیاه ندارد

رییس اتحادیه گل وگیاه مازندران با اظهار اینکه غرب مازندران 600 عضو اتحادیه دارد، گفت: برای ایجاد نمایشگاه گل وگیاه نیازمند سرمایه درگردش و حمایت مسوولان امر هستیم.

ممنوعیت صادرات گل وگیاه با خاک

صادرات گل وگیاهان تولیدی فضای باز و درختچه ای از مازندران به کشورهای مختلف دغدغه دیروز و امروز فعالان این صنعت نیست بلکه سال های سال این مشکل ریشه دارد.

گلین مقدم صادرکننده گل وگیاه در غرب مازندران با اشاره به اینکه برخی از کشورها برای صادرات گل و گیاه همراه با خاک ممنوعیت ایجاد کردند، افزود: کشور آذربایجان رسماً اعلام کرد که اجازه صادرات گل گیاه با خاک را نمی دهد و روسیه نیز آن را ممنوع اعلام کرد.

وی در گفت وگو با خبرنگار قدم آخر با عنوان اینکه ما از ازبکستان برای صادرات گل وگیاه استعلام کردیم و منتظر جواب هستیم، گفت: اگر تجار هر راهی را برای صادرات محصولات پیدا کنند، ما نیز حمایت خواهیم کرد.

طبق آمار منابع رسمی 80 درصد محصولات گل و گیاه مازندران در غرب این استان تولید می شود که راهبرد افزایش ساخت پایانه گل و گیاه را در این منطقه از جمله خواسته فعالان این حوزه اقتصادی از مسوولان است تا این مهم را تحقق بخشند.

ایران برابر آمار موجود هفدهمین کشور تولیدکننده گل و گیاه در دنیا است اما در بخش صادرات این محصول صد و هفتمین کشور است و این نشان می دهد در این حوزه باید راهبردهای ویژه ای اتخاذ کنیم تا به موفقیت های بیشتر در بخش صادرات دست یابیم.

محمد تبریزی تولیدکننده گل وگیاه در مازندران نیز نیز نیز با بیان اینکه باید برای صادرات گل و گیاه از داخل استان برنامه ریزی شود، افزود: طی چهارسال گذشته برای ایجاد فضای باز گلخانه ای در استان مشکلات زیادی وجود داشت و تمدید پروانه ها با مشکل روبرو بوده است.

وی در گفت وگو با خبرنگار قدم آخر با عنوان اینکه مازندران استان مهم در تولید گل و گیاه به شمار می رود، گفت: با توجه به وجود تعاونی ها و اتحادیه های گل و گیاه لازم است تا ستاد تسهیل و رفع موانع تولید گل و گیاه توسط اتحادیه تشکیل تا موانع فراروی رفع شود.

گل و گیاه مازندران جای دیگر پول می شود/ نبود نمایشگاه دایمی

با توجه به وجود تعاونی ها و اتحادیه های گل و گیاه لازم است ستاد تسهیل و رفع موانع تولید گل و گیاه توسط اتحادیه تشکیل تا موانع فراروی رفع شود

استاندار مازندران نیز با بیان که باید برخی از موانع صادرات برداشته شود، گفت: باید موانع چالش های فراروی گفته شود زیر این بخش ارزآوری بالایی وجود دارد.

یوسف نوری در گفت وگو با خبرنگار قدم آخر با اظهار اینکه سهم استان را در جی پی تی گل و گیاه کم است، گفت: محصولات در استان مازندران تولید می شود اما عرضه و فروش آن در بازار تهران صورت می گیرد و سبب می شود تا در چرخه اقتصاد و تولید ناخالص داخلی سهم کمی داشته باشد.

وی با اظهار اینکه صادرات گل و گیاه از استان باید تقویت شود، گفت: شاخصه های اقتصاد کلان با فروش های پایین تکان نمی خورد در حالی که از عرصه و منابع ما در تولیدات استفاده می شود و باید ارزی آوری تولیدات را در استان ارتقا داد.

به گزارش قدم آخر، بزرگترین نمایشگاه گل و گیاه زینتی شمال کشور با حضور تولید کنندگان قدرتمند ملی و استانی، نمایش کارهای حجمی گل و گیاه، تنوع بالای گل وگیاه و حضور شرکت های دانش بنیان در ساری در حال برگزاری است و استان مازندران در 3 بخش گیاهان آپارتمانی، شاخه بریده و گیاهان فضای باز رتبه اول کشور را داراست و این نمایشگاه هم در راستای نمایش این توانمندی ها برگزار شد.

این نمایشگاه در 80 غرفه و با هدف شناساندن توانمندی های تولیدکنندگان گل و گیاه برگزار شد و با توجه اینکه مازندران به عنوان بزرگترین تولید کننده گل و گیاهان زینتی کشور است، یک هزار و 145 هکتار گلخانه و بیش از 6 هزار نفر بهره بردار مازندرانی در سطح یک هزار و 145 هکتار باغ و گلخانه مشغول فعالیت هستند.

از مجموع فضای گلخانه ای مازندران 700 هکتار در فضای باز و مابقی در فضای بسته و زیرپوشش پوشش پلاستیک و شیشه است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گل و گیاه مازندران جای دیگر پول می شود/ نبود نمایشگاه دایمی – خبرگزاری قدم آخر | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گل و گیاه مازندران جای دیگر پول می شود/ نبود نمایشگاه دایمی – خبرگزاری قدم آخر | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.