یک ملت سوگوار خادم ملت

قدم آخر/خراسان رضوی هنوز دقایقی از بازگشت بالگرد آیت الله رییسی و تیم همراه وی که برای افتتاح سد خدا آفرین و سد قیز قلعه سی به استان آذربایجان شرقی سفر کردند نگذشته بود که اخبار ناگواری فضای مجازی را پر کرد «بالگرد آیت الله رییسی ناگزیر به فرود سخت شد».

دل نگرانی ها هر لحظه بیشتر می شد هرچند هنوز مکان دقیق سقوط بالگرد مشخص نبود ولی سیل نیروهای محلی که برای کمک به امدادگران روانه محل سقوط بالگرد شده بودند هر لحظه بیشتر می شد.

هر کس در هر گوشه ای از کشور دست به دعا برداشت و برای سلامتی آنها دعا و نذر صلوات می کرد، زایران حرم امام رضا (ع) با چشمانی گریان دست به آسمان بردند اما خبرهای خوبی به گوش نمی رسید.

سرانجام انتظار تلخ به خبری تلخ تر انجامید و اعلام شد آیت الله رییسی و همراهان ایشان به ملکوت اعلی پیوستند. برای مردم ایران و حتی بسیاری از کشورها باور این خبر سخت بود. خادم الرضا که برای خدمت به مردم شب و روز نمی شناخت دیگر در بین مردم نبود. حال مستضعفان و محرومان بیشتر از همه داغدار عزیز سفر کرده شان بودند.

«آیت الله رییسی مردی که خستگی نمی شناخت، برای او صلاح و رضایت مردم که حاکی از رضایت الهی است بر همه چیز ترجیح داشت، از این رو آزردگی ها از ناسپاسی و طعن برخی بدخواهان، مانع تلاش شبانه روزی او برای پیشرفت و اصلاح امور نمی شد». این جملات بخشی از تعابیری است که رهبر معظم انقلاب در وصف شهید آیت الله رییسی شهید خدمت به کار بردند.

او که اهل خراسان بود و خادم الرضا، سال ها مسیولیت تولیت آستان قدس رضوی را برعهده داشت و دلش برای این آستان پر می زد، در مسیر خدمت به مردم به شهادت رسید و اینک مردم این خطه شیعه و سنی همچون همه مردم ایران عزیز، سوگوار هستند.

آنچه مردم در وصف شهید خدمت می گویند

جواد رمضانی یکی از شهروندان خراسانی است که در مراسم عزای شهادت آیت الله رییسی شرکت کرده است، او با چشمانی گریان و با بغضی در گلو گفت: هنوز باور این موضوع برایمان سخت است و دعا می کنم خوابی بیش نباشد.

او در میدان بودن را مهمترین شاخصه آیت الله رییسی دانست و اظهار کرد: ایشان فقط برای یک جناح و گروه خاصی نبود و برای همه مردم تلاش می کرد.

زهرا دلبریان یکی از هزاران بانویی است که به همراه دو فرزند خردسالش در مراسم شهدای خدمت شرکت کرده است، پس از اینکه اشک چشمانش را با گوشه چادرش پاک کرد، گفت: مدام دعا می کردم تا خبر سلامتی شان را بشنوم اما افسوس.

وی با بیان اینکه باور رفتنش شان از بین مردم بسیار سخت است، عنوان کرد: نمی دانم چه حکمتی است که خداوند انسان های خوب را زود می برد.

یک ملت سوگوار خادم ملت

وی با اشاره به اینکه مردم ایران یکی از خادمین بزرگ خود را از دست دادند، تصریح کرد: از همان روز اول برای مردم کار کرد چون از وضعیت سفره مردم خبر داشت.

اما این صحبت ها تنها مختص مردم نبود بلکه مسیولان و علمای اهل تشیع و تسنن هم ایشان را یکی از خادمین واقعی ملت ایران می دانستند و این روزها سوگوار از دست دادنشان هستند.

آیت الله رییسی در سختی ها و مشکلات کنار مردم بود

امام جمعه اهل سنت سرخس در همین خصوص گفت: آیت الله رییسی همیشه در سختی ها و مشکلات در کنار مردم بودند.

مولوی سید عبدالعزیز پارسا با بیان اینکه ایشان برای عمران و آبادانی کشور همیشه تلاش های به یاد ماندنی از خود به جا گذاشتند و محبوب قلب های مردم مستضعف بودند، تصریح کرد: آیت الله رییسی فردی خادم بودند و به تمام معنا در راه خدمت به همه اقشار مردم سر از پا نمی شناختند.

امام جمعه اهل سنت سرخس اذعان کرد: با وجود مقام معظم رهبری، هیچ خللی در خدمت رسانی به مردم به وجود نمی آید و علیرغم خواسته های دشمنان، خدمت رسانی در کشور بهتر از گذشته جریان دارد.

فرماندار شهرستان مرزی کلات هم ضمن بیان اینکه حادثه دل خراش سقوط هلیکوپتر و شهادت ناباورانه رییس جمهور و همراهانشان، بسیار تاثرانگیز است، افزود: آیت الله سید ابراهیم رییسی، خادم الرضا (ع) و خادم ملت ایران در تمامی دوران مسیر خدمت، مجاهدانه و خستگی ناپذیر لحظه ای آرام نداشت و بر عهد صادقانه خود با خداوند متعال، مجاهدانه ایستاد.

علی صلاحی تصریح کرد: شهید آیت الله رییسی با نیتی صادقانه و خالصانه، اندیشه ای ژرف و اراده ای جدی همواره برای حل مشکلات مردم به ویژه طبقه کم درآمد، تلاشی وافر و شبانه روزی داشتند و دغدغه مندانه مسایل را پیگیری و رصد می کردند.

فرماندار تایباد هم با اعلام اینکه شهید آیت الله رییسی چهره ای متفاوت از خدمت را به یادگار گذاشت، خدمت به مردم را یکی از بارزترین ویژگی های اخلاقی آیت الله «رییسی» در طول دوران فعالیت خود دانست.

مهدی شیردل با اشاره به اینکه آیت الله رییسی در راه خدمت به مردم به شهادت رسید، عنوان کرد: ویژگی های برتری که ایشان را رییس جمهور مردمی کرد، مشی برگرفته از آرمان های امام، رهبری، انقلاب و در مسیر شهدا حرکت کردن بود که برای نسل های آینده ماندنی خواهد شد.

یک ملت سوگوار خادم ملت

وی حضور در مناطق محروم و جای جای ایران، دیدار صمیمانه با اقشار مختلف مردم و تلاش جهادی برای رفع مشکلات آنان را از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این رییس جمهور مردمی دانست.

یکی از علما و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در خصوص شهید آیت الله رییسی گفت: ایشان مردی به معنای واقعی با اخلاص، پرکار، خستگی ناپذیر و در وسط میدان بود.

حجت الاسلام جواد نیک بین با اشاره به اینکه آیت الله رییسی مصالح مردم، انقلاب و کشور را بر هر چیز دیگری ترجیح می داد و هیچ گاه در کارش حب و بغض های شخصی وجود نداشت، افزود: گذشته از پرکاری و پرتلاشی آیت الله رییسی، او بسیار معتقد به تبعیت و اطاعت از ولی فقیه بود به طوری که ولی فقیه را جانشین امام معصوم می دانست و حمایت و اطاعت از رهبر معظم انقلاب را با تمام وجود درک کرده و به معنای واقعی مطیع بود.

وی گفت: شهید آیت الله رییسی طی دورانی که در آستان قدس رضوی، قوه قضاییه و دولت مسیولیت داشت نه تنها هیچ گاه اهل مماشات و سهل انگاری و کار نکردن نبود بلکه شبانه روز برای کشور و مردم به خصوص محرومان تلاش می کرد.

این نماینده مجلس نیز اظهار کرد: آیت الله رییسی به معنای واقعی کلمه رییس جمهور مستضعفان و محرومین و خادمین به مردم بود، ایشان سید شهیدان اهل خدمت بود که در مسیر خدمت رسانی به مردم هم به شهادت رسید.

فرماندار نیشابور هم ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت آیت الله رییسی، سبک زندگی ایشان را سالم دانست و گفت: شاید ما شهید رجایی را درک نکرده باشیم ولی روحیه خدمت را در آقای رییسی دیدیم.

مهدی دونده بیان کرد: اکنون سرمایه عظیم ملی، شخصیت برجسته علمی، عرفانی و جهادی را از دست دادیم ولی امیدمان ناامید نمی شود، زیرا طبق فرمایش رهبر که نقشه راه ماست، مسایل جاری کشور انجام خواهد شد.

وی عنوان کرد: دولتِ برخاسته از مردم، از همان لحظه اول، خدمت را شروع کرد. 36 ماه از دوران تصدی گری دولت گذشته و گشایش های زیادی انجام شده بود.

فرماندار کاشمر نیز گفت: شهادت خادم الرضا، سیدالشهدای خدمت شهید آیت الله سید ابراهیم رییسی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و همراهان ایشان در مسیر خدمت به ایران اسلامی غم و اندوهی بی پایان است که سرتاسر وجود مردم را فرا گرفته است.

 حجت الله شریعتمداری بیان کرد: امروز مردم ایران نظاره گر از دست دادن خادمی مردمی، عالمی متقی و سیاستمداری متدین هستند که مسیرش در تقوا و سیاست همان مسیر جد بزرگوارش علی بن ابی طالب (ع) بوده است.

وی خاطرنشان کرد: شهید آیت الله سید ابراهیم رییسی خدمتگزار صدیق ایران اسلامی در طول عمر با برکت خود منشا خدمات و تحول گسترده در بخش های مختلف بوده اند و تمام تلاششان در طول حیات پربرکتشان برای حل مشکلات مردم و پیشرفت کشور برآمده از سیره و منش انقلابی آن شهید والامقام است.

یک ملت سوگوار خادم ملت

فرماندار کاشمر تاکید کرد: بی شک همه خادمان مردم در ادارات و دستگاه های اجرایی شهرستان، حسب فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری و با تاسی از سیره رییس جمهور شهید با تمام توان و با انگیزه مضاعف و بدون وقفه مسیر خدمت شبانه روزی و گره گشایی از مشکلات همشهریان عزیز را در کنار اجرای پروژه های مهم و زیرساختی ادامه خواهند داد.

امام جمعه بردسکن هم ولایت پذیری و ولایت مداری را از مهم ترین ویژگی های ممتاز آیت الله رییسی برشمرد و گفت: حقیقتاً این شهید بزرگوار به معنای واقعی خود را خادم مردم می دانست و به خدمت به مردم افتخار می کرد.

حجت الاسلام علی اصغر امینی تصریح کرد: علی رغم اینکه این شهید بزرگوار از دوران جوانی تا مقام رییس جمهوری در پست و مقام های مختلفی مسیولیت داشت ولی پست و مقام ها، ایشان را پست نکرد بلکه با همان روحیه متعالی، فرصت خدمت گزاری به مردم را برای خود یک توفیق می دانست و تا آخرین روز عمرش از مردم جدا نشد.

وی اذعان کرد: تلاش مخلصانه و خستگی ناپذیر رییس جمهور برای حل مشکلات مردم آیت الله رییسی را در منظر مردم محبوب و عزیز کرد او مرد عمل و اخلاص بود که با تمام وجودش عشق به خدا، ولایت، مردم و ملت بزرگ ایران داشت.

امام جمعه بردسکن گفت: سفرهای استانی رییس جمهور آن هم در روزهای جمعه او را هیچ وقت خسته نمی کرد و حتی در میان مردم حضور پیدا می کرد و به صورت چهره به چهره با سعه صدر مشکلات مردم را حل می کرد.

این روزها تمامی مردم ایران به خصوص همسایگان امام ریوف و مهربانی دل شکسته و سوگوار فرزند دیارشان شهید خدمت آیت الله رییسی هستند و در تمام شهرهای استان خراسان رضوی مراسم بزرگداشت و سوگواری عروج آیت الله رییسی و همراهان ایشان همچنان در حال برگزاری است، بدون شک راه خدمت صادقانه خادم الرضا نه تنها در تاریخ ماندگار می شود بلکه با سرعت بیشتری از قبل ادامه خواهد یافت.

بر اساس اعلام معاون اجرایی ریاست جمهوری برنامه تشییع پیکر آیت الله رییسی بدین ترتیب است که سه شنبه صبح ساعت 9 و 30 دقیقه از میدان شهدا تا مصلی تبریز، عصر سه شنبه در قم از ساعت 16 و 30 دقیقه از مسجد جمکران تا حرم حصرت معصومه برگزار می شود. همچنین در ساعات پایانی روز سه شنبه پیکر شهدا به مصلی تهران منتقل می شود تا مراسم وداع برگزار شود. چهارشنبه صبح شهر تهران و پنج شنبه صبح در شهر بیرجند مراسم تشییع برگزار خواهد شد. عصر روز پنج شنبه این مراسم در مشهد برگزار شده و پیکر آیت الله رییسی در شب جمعه در حرم مطهر رضوی دفن می شود.

پایان خبر قدم آخر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یک ملت سوگوار خادم ملت" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یک ملت سوگوار خادم ملت"، کلیک کنید.