رشته‌های هنر

رشته چاپ

 

رشته‌های هنر
رشته چاپ در دانشگاه

یکی از رشته‌های هنر رشتۀ چاپ است.

در رشتۀ چاپ، دانشجویان با سه مرحلۀ پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ آشنا می‌شوند و در نهایت می‌توانند یک محتوای گرافیکی یا بصری را بر روی یک محصول فیزیکی پیاده سازند.

به عبارت دیگر، فارغ‌التحصیل این رشته در مرحلۀ قبل از چاپ با طراح همکاری می‌کند تا طرحی مناسب برای چاپ ارائه دهد.

زیرا برخی از اوقات یک گرافیست، طرحی را ارائه می‌دهد که روی کاغذ یا کامپیوتر بسیار جالب است اما پیاده‌سازی آن یا عملی نیست یا مقرون به صرفه نمی‌باشد و یا در زمانی که مد نظر مشتری است امکان پذیر نیست.

دانش‌آموختۀ این رشته در مرحلۀ چاپ نیز می‌داند که چگونه پارامترهای مختلف را رعایت کند.

تا قدم به قدم، کار با کیفیت مطلوب تولید شود و ضمن رعایت کیفیت و راندمان بالا، زمان آماده‌سازی کاهش یافته و از ضایعات جلوگیری شود و با کمترین هزینه به نیازهای متنوع مشتریان پاسخ داده شود.

 

سینما

رشته‌های هنر
رشته سینما در دانشگاه

یکی از پر طرفدارترین رشته‌های هنر رشتۀ سینما است.

سینما رشته‌ای با جاذبه‌های بسیار و پیشرفت‌های شگفت‌انگیز می باشد.

نگاه امروز به سینما صرفاً منحصر به نور، صدا و حرکت نیست.

کات زدن و سکانس‌بندی فیلم‌ها گرچه عبارت‌های ساده و ماندگار سینما هستند اما این رشته، علوم بسیاری را که در نگاه اول ارتباطشان با سینما دور از ذهن می‌نماید در بر می‌گیرد.

گرایش‌های کارگردانی، فیلم‌نامه‌نویسی، تدوین و فیلمبرداری ارکان اصلی آن هستند.

خلاقیت هنری، استعداد، علاقه و همچنین تجربیات هنری جزء عوامل تعیین کننده و بی بدیل این رشته هستند.

 

عواملی نظیر، اطلاعات عمومی هنر، آشنائی با عکاسی، داشتن قدرت بیان خوب، روحیه اجتماعی قوی، خلاقیب ذهنیِ بالا و همچنین تسلط بر زبان و ادبیات فارسی بخصوص در گرایش فیلم‌نامه‌نویسی از عوامل مهم در انتخاب این رشته هستند.

 

صنایع دستی

 

رشته‌های هنر
رشته نقاشی

یکی از کاربردی‌ترین رشته‌های هنر رشتۀ صنایع‌دستی است.

عده‌ای از اساتید و صاحبنظران، این رشته را از دید هنر بررسی می‌کنند و عده‌ای دیگر آن را به عنوان یک صنعت می‌بینند و بالاخره عده‌ای نیز معتقدند که صنایع دستی تلفیقی از هنر و صنعت است.

 

رشتۀ صنایع دستی رشته‌ای است که در آن هنر و کاربرد در کنار هم قرار دارند یعنی برخلاف هنر محض مثل هنر نقاشی که کاربرد روزمره ندارد در این رشته ساخت وسایل هنری که مورد استفاده نیز داشته باشند مورد توجه است.

 

در این رشته دانشجویان‌ با پرداختن‌ به‌ یکی‌ از چهار گرایش‌ صنایع‌ چوب‌، سفال‌، شیشه، فلز، چرم و نگارگری‌‌ از نظر اجرا و کارشناسی‌ آثار، در گرایش‌ فوق‌ صاحب‌ تخصص‌ شده‌ و مهارت‌های‌ لازم‌ را برای‌ تولید آثار صنایع‌ دستی‌ در گرایش‌ انتخابی‌ خود به‌ دست‌ می‌آورند.

فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ می‌توانند در سازمان‌هایی‌ مثل‌ سازمان‌ میراث‌ فرهنگی‌، سازمان‌ صنایع‌ دستی‌، اداره‌ کل‌ صنایع‌ دستی‌ در وزارت‌ جهاد کشاورزی‌، سازمان‌ ایرانگردی‌ و جهانگردی‌، اداره‌ کل‌ موزه‌ها و وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌ به‌ کارهای‌ پژوهشی‌، تحقیقاتی‌ یا کارشناسی‌ بپردازند.

همچنین‌ می‌توانند با دایر کردن‌ کارگاهی‌ در خانه‌، هم‌ درآمد بهتری‌ داشته‌ باشند و هم‌ آنچه‌ دوست‌ دارند بسازند.

 

رشته طراحی پارچه و لباس

 

رشته‌های هنر
طراحی پارچه و لباس

رشته طراحی پارچه و لباس یک رشتۀ هنری کاربردی است که دارای دو گرایش طراحی لباس و طراحی پارچه می‌باشد.

در گرایش طراحی لباس به آموزش طراحی کاربردی و طراحی مُد می‌پردازد که در این میان طراحی کاربردی شامل طراحی لباسِ مشاغل و گروه‌های مختلف جامعه و مواردی از این قبیل می‌شود و طراحی مُد نیز جنبۀ فانتزی دارد.

در گرایش طراحی پارچه به آموزش طراحی و نقش‌بندی پارچه پرداخته می‌شود.

به عبارت دیگر دانشجویان این رشته با طراحی بافت پارچه‌هایی که ساختمان آنها از تار و پود تشکیل شده، آشنا می‌شوند.

یک دانشجوی طراحی پارچه و لباس باید هنرهای تجسمی را بشناسد و دارای خلاقیت و دید هنری باشد.

این رشته یک رشته کاربردی است. یعنی هدف این رشته طراحی اصولی پارچه و لباس با حفظ خلاقیت هنری است و در نهایت باید محصول هنرمند به صورت تولید انبوه وارد بازار شود.

 

طراحی صنعتی

 

رشته‌های هنر
رشته طراحی صنعتی

طراحی صنعتی همان طور که از نامش پیداست ترکیبی است از هنر طراحی و آشنایی با صنعت.

نوآوری در صنعت عاملی است که به دلیل بروز نیازهای جدید و همچنین نیاز انسان به تنوع، همواره مورد توجه است.

در این میان لازم است افرادی با تسلط به طراحی با توجه به جنبه‌های هنری آن و همچنین آگاهی کافی نسبت به سایر علوم وجود داشته باشند که با طرح‌ها و ایده‌های جدیدی که ارائه می‌دهند، پاسخ این نیازها را به بهترین شکل ممکن به واقعیت تبدیل کنند.

به جز مباحث پایه هنری و زیبایی شناسی، لازم است که در هر موضوع خاص، علوم مرتبط با آن به طور خلاصه فراگرفته شود.

زیرا طراحی بدون در نظر گرفتن عوامل تأثیرگذار بر آن غیر ممکن است. به همین دلیل رشتۀ طراحی صنعتی یک رشته بسیار گسترده است.

که هر کدام از فارغ‌التحصیلان آن در یک زمینۀ خاص توانایی‌هایی دارند که سایر همکلاسی‌ها و هم رشته‌های آنان ممکن است در زمینه دیگری تبحر داشته باشند.

یک طراح صنعتی ممکن است علاوه بر دانش هنری طراحی، با توجه به زمینه تخصصی مورد علاقه خود، اطلاعات جامعی در زمینه مواد، مکانیک، برق و کامپیوتر، کنترل، پزشکی و حتی دانش های علوم انسانی نظیر روانشناسی، جامعه شناسی و اقتصاد داشته باشد.

طراحی صنعتی به عنوان یک رشته و شغل، آمیخته‌ای است از علم و هنر.

هر یک از دو رکن علم و هنر آنچنان جایگاه محکم و استواری در پیکره طراحی صنعتی دارند که با حذف هر کدام، روند طراحی صنعتی به سرانجام نرسیده و نهایتاً نتیجه کار یا به سمت صنعت صرف منحرف شده و یا به سوی هنر صرف.

رشته طراحی صنعتی گرایش‌ها و زیرگروه‌های متعددی دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

طراحی محصول: لوازم خانگی، مبلمان اداری و خانگی، وسایل صوتی و تصویری، ماشین های اداری، نوشت افزار، اسباب بازی و غیره.

طراحی دکوراسیون: شامل دکوراسیون خانگی، اداری، تجاری و غیره.

طراحی محیطی: فضا، مبلمان و چیدمان شهری و کلیه فضاهای زیر مجموعه آن نظیر پارک ها، نمایشگاه ها، مراکز خرید، ایستگاه های اتوبوس و تاکسی و کلیه محیط های عمومی، تأسیسات ترافیکی و نظایر آن.

طراحی خودرو: طراحی بدنه و نمای داخلی خودرو.

طراحی بسته‌بندی: بسته بندی کالا و محصولات مختلف.

طراحی اصلاحی: اصلاح خصوصیات عملکردی یا فرمی یک محصول به منظور بهبود کارایی آن.

 

عکاسی

 

رشته‌های هنر
رشته عکاسی

اولین عکس‌ها با دوربین‌های ابتدایی و کمترین تجهیزات تولید می‌شدند و امکانات و تجهیزاتی که امروزه برای عکاسان مهیا است‌ قابل مقایسه با آن زمان نیست.

استادان و دانشجویان رشته عکاسی معتقدند که استودیوهای عکاسی به حرفه عکاسی می‌پردازند در حالی که دانشگاه‌ها هنر عکاسی را آموزش می‌دهند.

دانشجویان‌ رشته‌ عکاسی‌ با علوم‌ و فنون‌ مختلفی‌ در این زمینه آشنا شده‌ و در زمینه‌های عکاسی‌ خبری‌، تبلیغاتی‌، علمی‌، طبیعت‌ و پرتره‌ آموزش‌ می‌بینند.

تجربیاتی که‌ یک‌ عکاس‌ تجربی ممکن است در‌ طی‌ یک زمان طولانی‌ به‌ دست‌ ‌آورد یک‌ دانشجوی رشته عکاسی در مدت‌ چهار سال آموزش، کسب می‌نماید.

اکثر فارغ‌التحصیلان‌ رشته‌ عکاسی‌ جذب‌ مطبوعات‌ می‌شوند.

آگهی‌های‌ تجاری‌ و فرهنگی‌، برپایی‌ نمایشگاه‌های‌ صنعتی‌ نیز عکاسان‌ تبلیغاتی‌ را جذب می‌کنند. تعداد دیگری از فارغ‌التحصیلان عکاسی نیز وارد حوزه‌ انتشارات می‌شوند.‌ تعدادی نیز در استودیوها مشغول به فعالیت می‌شوند.

 

فرش

 

رشته‌های هنر
رشته فرش

از دهه هفتاد رشته کارشناسی فرش در برخی از دانشکده‎های هنر و مراکز آموزش عالی به عنوان یک رشتۀ دانشگاهی ارائه گردید.

در این رشته دانشجو دربارۀ تاریخچه فرش، جامعه‌شناسی فرش، انواع بافت، ابزار بافت، طراحی، رنگ و الیاف فرش به مطالعه پرداخته و با فرش‎های مناطق مختلف جغرافیای ایران که از نظر الیاف، بافت، طرح و رنگ متفاوت است، آشنا می‎شود.

رشته کارشناسی فرش دارای پنج گرایش مرمت و تکمیل، طراحی، رنگرزی، بافت و سایر زیر انداز‎ها است.

گرایش مرمت و تکمیل بیشتر به تکنولوژی فرش می‎پردازد.

در گرایش رنگرزی دانشجو با نحوه رنگرزی شیمیایی و سنتی آشنا می‎شود و در زمینه شیمی تجزیه، تکنولوژی رنگ و شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی اطلاعاتی به دست می‎آورد.

در گرایش بافت نیز دانشجو به طور تخصصی‎تر به بافت قالی می‎پردازد و انواع گره‎ها و بافت‎ قالی را آموزش می‎بیند.

در گرایش سایر زیراندازها نیز بافت گلیم، سوماک، زیلو، گبه و سایر زیرانداز‎ها آموزش داده می‌شود و با نحوه مرمت گلیم، جغرافیا و نقوش نمادهای گلیم و سایر زیراندازهای سنتی ایران آشنا می‎شود.

 

گرافیک (ارتباط تصویری)

 

رشته‌های هنر
گرافیک – ارتباط تصویری

یکی از پُر درآمدترین رشته‌های هنر رشتۀ گرافیک است.

به جرأت می‌توان گفت رشتۀ گرافیک متنوع‌ترین رشته فنی‌و‌حرفه‌ای است.

دلیل این نکته نیز تعداد مهارتهایی است که هنرجویان در این رشته می‌توانند فرا بگیرند.

هر یک از این مهارتها می‌تواند زمینه‌ای برای یک راه درآمد و یا یک شغل بسیار جذاب و پر درآمد باشد« البته به شرط آنکه هنرجوی گرافیک، پشتکار و انگیزه لازم را داشته باشد.

در واقع گرافیک هنری است که توانسته بسیاری از هنرها را به خدمت بگیرد و اصیل‌ترین وظیفۀ خود را که انتقال پیام است به خوبی به انجام برساند.

هنرجویان این رشته در طی دوران تحصیل با مبانی هنرهای تجسمی، طراحی، پایه و اصول صفحه آرایی، رنگ شناسی، مبانی تصویر سازی، خط در گرافیک، خوشنویسی، چاپ دستی و عکاسی آشنا می شوند.

زمینه های شغلی گرافیک:

ساخت علائم و سمبل‌های تصویری، نوشتن زیبای کلمات، رسم منحنی و نمونه‌های آماری، تهیۀ آگهی مطبوعاتی و پوستر، صفحه آرایی، تبلیغات تجاری شامل تبلیغات نمایشگاهی بازرگانی مانند غرفه‌سازی و غرفه‌آرایی، طراحی سایت، تبلیغات برای کالاهای مختلف و ده‌ها مورد دیگر اشاره کرد.

به زبان دیگر کلیه طرح‌هایی که به وسیله چاپ قابل انتشار هستند، طراحی گرافیکی می‌باشند.

دانشجوی ارتباط تصویری باید علاوه بر خلاقیت، عاشق این کار بوده و یک طراح قوی و زبردست باشد چون طراحی اساس کار یک گرافیست است.

 

مجسمه‌سازی

 

رشته‌های هنر
مجسمه‌سازی

هنر مجسمه‌سازی راهی مناسب برای بیان و اشاعه فرهنگ و اندیشه انسانی است و رشته‌ مجسمه‌سازی‌ رشته‌ای‌ است‌ که‌ به‌ صورت‌ آکادمیک‌ این‌ هنر را به‌ دانشجویان‌ آموزش‌ می‌دهد.

دانشجویان‌ این‌ رشته ضمن تسلط بر طراحی و اصول آن، ابتدا مفاهیم پایه‌ای حجم‌ و مجسمه‌سازی‌ را فرا می‌گیرند و در مرحله‌ بعد به‌ شناخت طبیعت‌ ‌ می‌پردازند و یاد می‌گیرند که‌ چگونه‌ از طبیعت‌ برای‌ ساخت‌ مجسمه‌ الهام‌ بگیرند.

موسیقی

 

رشته‌های هنر
رشته موسیقی

رشته موسیقی دارای دو بُعد فن و تکنیک و درک هنر موسیقی است.

در بعد فن و تکنیک، برنامۀ رشتۀ موسیقی بر این اساس تدوین شده است که دانشجویان به صورت تخصصی در یک زمینۀ مشخص یعنی نوازندگیِ یک ساز ایرانی یا جهانی آموزش ببینند.

در این میان، سازهای ایرانی شامل یکی از سازهای تار، سه تار، قانون، نی، کمانچه، قیچک، بربط یا عود، سنتور و رباب می‌شود و سازهای جهانی شامل پیانو، ویالون، گیتار، کلارینت، آبوا و فلوت می گردد.

دروس مشترک در بین گرایش های مختلف موسیقی:

تحلیل مبانی نظری موسیقی، سرایش، تاریخ موسیقی ایران، پیانو عمومی، تربیت شنوایی، تاریخ موسیقی جهان، سازشناسی موسیقی جهان، شناسایی سازهای ایران، هارمونی .

دروس تخصصی گرایش موسیقی رهبری ارکستر سمفونیک و نظامی، تاریخ موسیقی نظامی، اجرای پایانی.

 

نقاشی

 

رشته‌های هنر
رشته نقاشی

نقاشی یکی از دلی‌ترین رشته‌های هنر است.

این رشته به آموزش سبک‌های برجسته نقاشی معاصر ایران و جهان می‌پردازد و در کنار آن دانشجویان، دروسی مانند طراحی، اطلاعات و مبانی هنرهای تجسمی، تاریخ هنر و تاریخ عمومی نقاشی را می گذرانند.

یک دانشجوی رشته نقاشی در طی تحصیل در دانشگاه می‌آموزد که خوب ببیند و تحلیل کند.

به همین دلیل است که لازمۀ ادامه تحصیل در این رشته ذوق و قریحه سرشار است.

نمایش

 

رشته‌های هنر
ادبیات نمایشی – کارگردانی و بازیگری

نمایش یا تئاتر نیز یکی از جذاب‌ترین رشته‌های هنر به شمار می‌رود.

این رشته در مقطع کارشناسی دارای چهار گرایش ادبیات نمایشی، کارگردانی و بازیگری، صحنه‌آرایی (طراحی صحنه) و عروسکی است.

هنر تئاتر یک هنر جمعی است  یعنی یک هنرمندِ تئاتر نمی‌تواند به تنهایی فعالیت کند به همین دلیل باید فردی انعطاف‌پذیر بوده و توانایی کار گروهی را داشته باشد. همچنین لازم است فردی خلاق و نوآور باشد.

همین حالا با ما تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره شوید.