کنکور هنر قدم آخر

رشته‌های هنر

در این مقاله قصد داریم راجع به کلیات و جزئیات رشته‌های هنر بپردازیم:

رشته چاپ

 

رشته‌های هنر
رشته چاپ در دانشگاه

یکی از رشته‌های هنر رشتۀ چاپ است.

در رشتۀ چاپ، دانشجویان با سه مرحلۀ پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ آشنا می‌شوند و در نهایت می‌توانند یک محتوای گرافیکی یا بصری را بر روی یک محصول فیزیکی پیاده سازند.

به عبارت دیگر، فارغ‌التحصیل این رشته در مرحلۀ قبل از چاپ با طراح همکاری می‌کند تا طرحی مناسب برای چاپ ارائه دهد.

زیرا برخی از اوقات یک گرافیست، طرحی را ارائه می‌دهد که روی کاغذ یا کامپیوتر بسیار جالب است اما پیاده‌سازی آن یا عملی نیست یا مقرون به صرفه نمی‌باشد و یا در زمانی که مد نظر مشتری است امکان پذیر نیست.

دانش‌آموختۀ این رشته در مرحلۀ چاپ نیز می‌داند که چگونه پارامترهای مختلف را رعایت کند تا قدم به قدم، کار با کیفیت مطلوب تولید شود و ضمن رعایت کیفیت و راندمان بالا، زمان آماده‌سازی کاهش یافته و از ضایعات جلوگیری شود و با کمترین هزینه به نیازهای متنوع مشتریان پاسخ داده شود .

دروس این رشته در طول تحصیل: ریاضیات و آمار، شیمی عمومی، طراحی پایه، فیزیک، مبانی کامپیوتر و اینترنت، مبانی هنرهای تجسمی، رسم فنی عمومی و پرسپکتیو، روش تحقیق، عکاسی پایه، آشنایی با هنر و تمدن ایران، آشنایی با هنر و تمدن جهان، کارگاه عکاسی رنگی، کارگاه گرافیک، گرافیک کامپیوتر، صفحه آرایی، طراحی بسته بندی، طراحی و چاپ اوراق بهادار، کارآموزی، آزمایشگاه مواد،فناوری چاپ، استاندارد شناسی چاپ، مروری بر روش های چاپ، زبان تخصصی، تکنولوژی بسته بندی، تکنولوژی صحافی، کارگاه چاپ افست، لیتوگرافی، شناخت کاغذ و مرکب، اقتصاد چاپ و بازاریابی، چاپ، قوانین و مقررات چاپ، کارگاه چاپ دیجیتال، کارگاه چاپ فلسکو، کارگاه چاپ گراور، کارگاه چاپ سیلک اسکرین، پروژه نهایی.

سینما

 

رشته‌های هنر
رشته سینما در دانشگاه

یکی از پر طرفدارترین رشته‌های هنر رشتۀ سینما است.

سینما رشته‌ای با جاذبه‌های بسیار و پیشرفت‌های شگفت‌انگیز می باشد.

نگاه امروز به سینما صرفاً منحصر به نور، صدا و حرکت نیست.

کات زدن و سکانس‌بندی فیلم‌ها گرچه عبارت‌های ساده و ماندگار سینما هستند اما این رشته، علوم بسیاری را که در نگاه اول ارتباطشان با سینما دور از ذهن می‌نماید در بر می‌گیرد.

گرایش‌های کارگردانی، فیلم‌نامه‌نویسی، تدوین و فیلمبرداری ارکان اصلی آن هستند.

خلاقیت هنری، استعداد، علاقه و همچنین تجربیات هنری جزء عوامل تعیین کننده و بی بدیل این رشته هستند. عواملی نظیر، اطلاعات عمومی هنر، آشنائی با عکاسی، داشتن قدرت بیان خوب، روحیه اجتماعی قوی، خلاقیب ذهنیِ بالا و همچنین تسلط بر زبان و ادبیات فارسی بخصوص در گرایش فیلم‌نامه‌نویسی از عوامل مهم در انتخاب این رشته هستند.

دروس مشترک در گرایش‌های مختلف سینما:

فرهنگ عامه،‌ آشنایی با هنر در تاریخ، آشنایی با ادبیات کهن ایران و جهان، آشنایی با ادبیات معاصر ایران و جهان، آشنایی با هنرهای تجسمی، تاریخ فلسفه، جامعه‌شناسی،‌ موسیقی، اصول و مبانی ارتباطات، طراحی مقدماتی، تمثیل شناسی، روانشناسی،‌ تاریخ اجتماعی ایران، تاریخ اجتماعی جهان، شناخت رنگ، معماری، ریتم‌ در هنرها، تاریخ سینما، عکاسی،‌ گزارش‌نویسی، مبانی هنرهای نمایشی، اصول فیلمنامه‌نویسی، اصول فیلمبرداری، مبانی تدوین، اصول کارگردانی.

دروس اصلی و تخصصی گرایش تدوین:

صدا، لابراتوار فیلم، آشنایی با نقاشی متحرک، مستندسازی، تولید برنامه‌های تلویزیونی، آشنایی با سبک‌های سینمایی، موسیقی فیلم،‌ تدوین، موسیقی، تئوری‌های تدوین، ترکیب ‌بندی تصویر، شناخت تحلیلی تدوین،‌ پروژه نهایی.

دروس اصلی و تخصصی گرایش فیلمنامه‌نویسی:

آشنایی با متون نمایشی فیلم، ‌تحلیل فیلم، سبک‌های ادبی جهان، شخصیت‌شناسی،‌ تاریخ ادبیات نمایشی، داستان‌نویسی، فیلمنامه نویسی، آشنایی با شعر در ایران و جهان، قصه در ادیان، آشنایی با ادبیات کودکان،‌ نمایشنامه‌نویسی، تحلیل فیلمنامه، تصویرنامه نویسی، پروژه نهایی.

دروس اصلی و تخصصی گرایش کارگردانی:

صدا، لابراتوار فیلم، آشنایی با نقاشی متحرک، آشنایی با متون نمایشی، مستندسازی، تحلیل فیلم، تولید برنامه‌های تلویزیونی،‌آشنایی‌ با سبک‌های سینمایی، موسیقی فیلم،‌ جلوه‌های خاص،‌ اصول بازیگری، کارگردانی، شیوه‌های رهبری بازیگر، مدیریت تولید، پروژه نهایی.

دروس اصلی و تخصصی گرایش فیلمبرداری:

صدا، لابراتوار فیلم، تحلیل فیلم، جلوه‌های خاص، فیزیک نور و عدسی، شناخت ابزار فیلمبرداری، فیلمبرداری در نقاشی متحرک، فیلمبرداری، شناخت مواد خام، پرسپکتیو رنگ و نور، نورپردازی، ترکیب‌بندی تصویر، گریم، تصویربرداری، پروژه نهایی.

 

صنایع دستی

 

رشته‌های هنر
رشته نقاشی

یکی از کاربردی‌ترین رشته‌های هنر رشتۀ صنایع‌دستی است.

عده‌ای از اساتید و صاحبنظران، این رشته را از دید هنر بررسی می‌کنند و عده‌ای دیگر آن را به عنوان یک صنعت می‌بینند و بالاخره عده‌ای نیز معتقدند که صنایع دستی تلفیقی از هنر و صنعت است.

رشتۀ صنایع دستی رشته‌ای است که در آن هنر و کاربرد در کنار هم قرار دارند یعنی برخلاف هنر محض مثل هنر نقاشی که کاربرد روزمره ندارد در این رشته ساخت وسایل هنری که مورد استفاده نیز داشته باشند مورد توجه است.

در این رشته دانشجویان‌ طی‌ چهار سال‌ اطلاعات‌ متوسطی‌ درباره‌ ۲۴ گروه‌ بزرگ‌ انواع‌ صنایع‌ دستی‌ ایران‌ که‌ شامل‌ ۱۵۲ شاخه‌ می‌شود، به‌ دست‌ می‌آورند همچنین‌ با پرداختن‌ به‌ یکی‌ از چهار گرایش‌ صنایع‌ چوب‌، سفال‌، شیشه، فلز، چرم و نگارگری‌‌ از نظر اجرا و کارشناسی‌ آثار، در گرایش‌ فوق‌ صاحب‌ تخصص‌ شده‌ و مهارت‌های‌ لازم‌ را برای‌ تولید آثار صنایع‌ دستی‌ در گرایش‌ انتخابی‌ خود به‌ دست‌ می‌آورند.

فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ می‌توانند در سازمان‌هایی‌ مثل‌ سازمان‌ میراث‌ فرهنگی‌، سازمان‌ صنایع‌ دستی‌، اداره‌ کل‌ صنایع‌ دستی‌ در وزارت‌ جهاد کشاورزی‌، سازمان‌ ایرانگردی‌ و جهانگردی‌، اداره‌ کل‌ موزه‌ها و وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌ به‌ کارهای‌ پژوهشی‌، تحقیقاتی‌ یا کارشناسی‌ بپردازند. همچنین‌ می‌توانند با دایر کردن‌ کارگاهی‌ در خانه‌، هم‌ درآمد بهتری‌ داشته‌ باشند و هم‌ آنچه‌ دوست‌ دارند بسازند.

 

رشته طراحی پارچه و لباس

 

رشته‌های هنر
طراحی پارچه و لباس

رشته طراحی پارچه و لباس یک رشتۀ هنری کاربردی است که دارای دو گرایش طراحی لباس و طراحی پارچه می‌باشد.

در گرایش طراحی لباس به آموزش طراحی کاربردی و طراحی مُد می‌پردازد که در این میان طراحی کاربردی شامل طراحی لباسِ مشاغل و گروه‌های مختلف جامعه و مواردی از این قبیل می‌شود و طراحی مُد نیز جنبۀ فانتزی دارد.

در گرایش طراحی پارچه به آموزش طراحی و نقش‌بندی پارچه پرداخته می‌شود.

به عبارت دیگر دانشجویان این رشته با طراحی بافت پارچه‌هایی که ساختمان آنها از تار و پود تشکیل شده، آشنا می‌شوند.

یک دانشجوی طراحی پارچه و لباس باید هنرهای تجسمی را بشناسد و دارای خلاقیت و دید هنری باشد.

این رشته یک رشته کاربردی است. یعنی هدف این رشته طراحی اصولی پارچه و لباس با حفظ خلاقیت هنری است و در نهایت باید محصول هنرمند به صورت تولید انبوه وارد بازار شود.

 

دروس مشترک در گرایش طراحی پارچه و لباس شامل:

مبانی هنرهای تجسمی، کارگاه طراحی پایه، کارگاه عکاسی پایه، هنر و تمدن اسلامی، آشنایی با هنر در تاریخ ، آشنایی با هنرهای سنتی ایران، هندسه نقوش در صنایع دستی ایران، خوشنویسی و طراحی حروف، آشنایی با پارچه و لباس های سنتی ایران، پارچه شناسی، کارگاه طراحی بافت مقدماتی، کارگاه طراحی چاپ مقدماتی، کارگاه طراحی لباس مقدماتی، آشنایی با رشته های هنری معاصر، انسان طبیعت و طراحی .

دروس تخصصی گرایش طراحی لباس:

تاریخ لباس در ایران و جهان، کارگاه طراحی تخصصی، کارگاه دوخت، کارگاه طرح و تهیه الگو، کارگاه طراحی لباس، انسان طبیعت و طراحی ، پروژه نهایی .

دروس تخصصی گرایش طراحی پارچه:

پارچه شناسی، تاریخ پارچه نساجی، کارگاه رنگرزی، تحول صنایع دستی در دنیا، کارگاه طراحی چاپ ، کارگاه طراحی بافت، پروژه نهایی.

 

طراحی صنعتی

 

رشته‌های هنر
رشته طراحی صنعتی

طراحی صنعتی همان طور که از نامش پیداست ترکیبی است از هنر طراحی و آشنایی با صنعت.

نوآوری در صنعت عاملی است که به دلیل بروز نیازهای جدید و همچنین نیاز انسان به تنوع، همواره مورد توجه است.

در این میان لازم است افرادی با تسلط به طراحی با توجه به جنبه‌های هنری آن و همچنین آگاهی کافی نسبت به سایر علوم وجود داشته باشند که با طرح‌ها و ایده‌های جدیدی که ارائه می‌دهند، پاسخ این نیازها را به بهترین شکل ممکن به واقعیت تبدیل کنند.

به جز مباحث پایه هنری و زیبایی شناسی، لازم است که در هر موضوع خاص، علوم مرتبط با آن به طور خلاصه فراگرفته شود.

زیرا طراحی بدون در نظر گرفتن عوامل تأثیرگذار بر آن غیر ممکن است. به همین دلیل رشتۀ طراحی صنعتی یک رشته بسیار گسترده است که هر کدام از فارغ‌التحصیلان آن در یک زمینۀ خاص توانایی‌هایی دارند که سایر همکلاسی‌ها و هم رشته‌های آنان ممکن است در زمینه دیگری تبحر داشته باشند.

یک طراح صنعتی ممکن است علاوه بر دانش هنری طراحی، با توجه به زمینه تخصصی مورد علاقه خود، اطلاعات جامعی در زمینه مواد، مکانیک، برق و کامپیوتر، کنترل، پزشکی و حتی دانش های علوم انسانی نظیر روانشناسی، جامعه شناسی و اقتصاد داشته باشد.

طراحی صنعتی به عنوان یک رشته و شغل، آمیخته‌ای است از علم و هنر. هر یک از دو رکن علم و هنر آنچنان جایگاه محکم و استواری در پیکره طراحی صنعتی دارند که با حذف هر کدام، روند طراحی صنعتی به سرانجام نرسیده و نهایتاً نتیجه کار یا به سمت صنعت صرف منحرف شده و یا به سوی هنر صرف.

رشته طراحی صنعتی گرایش‌ها و زیرگروه‌های متعددی دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

طراحی محصول: لوازم خانگی، مبلمان اداری و خانگی، وسایل صوتی و تصویری، ماشین های اداری، نوشت افزار، اسباب بازی و غیره.

طراحی دکوراسیون: شامل دکوراسیون خانگی، اداری، تجاری و غیره.

طراحی محیطی: فضا، مبلمان و چیدمان شهری و کلیه فضاهای زیر مجموعه آن نظیر پارک ها، نمایشگاه ها، مراکز خرید، ایستگاه های اتوبوس و تاکسی و کلیه محیط های عمومی، تأسیسات ترافیکی و نظایر آن.

طراحی خودرو: طراحی بدنه و نمای داخلی خودرو.

طراحی بسته‌بندی: بسته بندی کالا و محصولات مختلف.

طراحی اصلاحی: اصلاح خصوصیات عملکردی یا فرمی یک محصول به منظور بهبود کارایی آن.

در روند طراحی صنعتی مانند خیلی از زمینه‌های دیگر الگوها و سبک‌های مختلفی وجود دارد که مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و خصوصیات از پیش تعیین شده را برای سهولت کار در اختیار طراح قرار می‌دهد.

بنابراین هر طراح صنعتی برای طراحی هر یک از موارد بالا می‌تواند بر اساس شرایط کاری خود از یک یا چند الگوی طراحی برای خلق ایده و طرح خود بهره ببرد.

 

عکاسی

 

رشته‌های هنر
رشته عکاسی

اولین عکس‌ها با دوربین‌های ابتدایی و کمترین تجهیزات تولید می‌شدند و امکانات و تجهیزاتی که امروزه برای عکاسان مهیا است‌ قابل مقایسه با آن زمان نیست.

استادان و دانشجویان رشته عکاسی معتقدند که استودیوهای عکاسی به حرفه عکاسی می‌پردازند در حالی که دانشگاه‌ها هنر عکاسی را آموزش می‌دهند.

دانشجویان‌ رشته‌ عکاسی‌ با علوم‌ و فنون‌ مختلفی‌ در این زمینه آشنا شده‌ و در زمینه‌های عکاسی‌ خبری‌، تبلیغاتی‌، علمی‌، طبیعت‌ و پرتره‌ آموزش‌ می‌بینند.

تجربیاتی که‌ یک‌ عکاس‌ تجربی ممکن است در‌ طی‌ یک زمان طولانی‌ به‌ دست‌ ‌آورد یک‌ دانشجوی رشته عکاسی در مدت‌ چهار سال آموزش، کسب می‌نماید.

اکثر فارغ‌التحصیلان‌ رشته‌ عکاسی‌ جذب‌ مطبوعات‌ می‌شوند. آگهی‌های‌ تجاری‌ و فرهنگی‌، برپایی‌ نمایشگاه‌های‌ صنعتی‌ نیز عکاسان‌ تبلیغاتی‌ را جذب می‌کنند. تعداد دیگری از فارغ‌التحصیلان عکاسی نیز وارد حوزه‌ انتشارات می‌شوند.‌ تعدادی نیز در استودیوها مشغول به فعالیت می‌شوند.

 

درس‌های‌­ این ‌­رشته‌­ در­طول ‌­تحصیل:

مبانی‌ هنرهای‌ تجسمی‌، کارگاه‌ طراحی‌ پایه‌، کارگاه‌ عکاسی‌ پایه‌، هندسه‌ مناظر و مرایا، هنر و تمدن‌ اسلامی‌، آشنایی‌ با هنر در تاریخ‌، آشنایی‌ با هنرهای‌ سنتی‌ ایران‌، آشنایی‌ با رشته‌های‌ هنری‌، کارگاه‌ عکاسی‌ رنگی‌، شیمی‌ عمومی‌ و شیمی‌ عکاسی‌، فیزیک‌ و ابزارشناسی‌، تاریخچه‌ عکاسی‌، آشنایی‌ با فیلمبرداری‌، نورپردازی‌، فنون‌ عرضه‌ و نمایش‌ عکس‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ و نقد عکس‌، کارگاه‌ تخصصی‌ عکاسی‌، فنون‌ بازسازی‌ عکس‌، کارگاه‌ عکاسی‌، پروژه نهایی‌.

 

فرش

 

رشته‌های هنر
رشته فرش

از دهه هفتاد رشته کارشناسی فرش در برخی از دانشکده‎های هنر و مراکز آموزش عالی به عنوان یک رشتۀ دانشگاهی ارائه گردید.

در این رشته دانشجو دربارۀ تاریخچه فرش، جامعه‌شناسی فرش، انواع بافت، ابزار بافت، طراحی، رنگ و الیاف فرش به مطالعه پرداخته و با فرش‎های مناطق مختلف جغرافیای ایران که از نظر الیاف، بافت، طرح و رنگ متفاوت است، آشنا می‎شود.

رشته کارشناسی فرش دارای پنج گرایش مرمت و تکمیل، طراحی، رنگرزی، بافت و سایر زیر انداز‎ها است.

گرایش مرمت و تکمیل بیشتر به تکنولوژی فرش می‎پردازد.

در گرایش رنگرزی دانشجو با نحوه رنگرزی شیمیایی و سنتی آشنا می‎شود و در زمینه شیمی تجزیه، تکنولوژی رنگ و شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی اطلاعاتی به دست می‎آورد.

در گرایش بافت نیز دانشجو به طور تخصصی‎تر به بافت قالی می‎پردازد و انواع گره‎ها و بافت‎ قالی را آموزش می‎بیند.

در گرایش سایر زیراندازها نیز بافت گلیم، سوماک، زیلو، گبه و سایر زیرانداز‎ها آموزش داده می‌شود و با نحوه مرمت گلیم، جغرافیا و نقوش نمادهای گلیم و سایر زیراندازهای سنتی ایران آشنا می‎شود.

دروس­ مشترک­ در­ گرایش‌های­ مختلف ­فرش:

شیمی عمومی، هندسه نقوش در هنرهای سنتی ایران، هنر در تمدن اسلامی، آشنایی باهنر در تاریخ، کارگاه طراحی پایه، تاریخ فرش، عکاسی، جامعه‌شناسی فرش، آشنایی با هنرهای سنتی ایران، کارگاه بافت قالی، شناخت و ارزیابی فرش دست‌بافت، اصول رنگرزی، کارگاه طراحی سنتی، آشنایی با مواد اولیه و ابزار، کارگاه مرمت و نگهداری قالی، کنترل کیفی استانداردهای فرش، پژوهش در فرش ایران، جغرافیای فرش، سیر تحول و تطور نقوش و نمادها در هنرهای سنتی، علوم الیاف، ریسندگی، زیبایی‌شناسی فرش ایران، اقتصاد فرش ایران.

 

گرافیک (ارتباط تصویری)

 

رشته‌های هنر
گرافیک – ارتباط تصویری

یکی از پُر درآمدترین رشته‌های هنر رشتۀ گرافیک است.

به جرأت می‌توان گفت رشتۀ گرافیک متنوع‌ترین رشته فنی‌و‌حرفه‌ای است.

دلیل این نکته نیز تعداد مهارتهایی است که هنرجویان در این رشته می‌توانند فرا بگیرند.

هر یک از این مهارتها می‌تواند زمینه‌ای برای یک راه درآمد و یا یک شغل بسیار جذاب و پر درآمد باشد« البته به شرط آنکه هنرجوی گرافیک، پشتکار و انگیزه لازم را داشته باشد.

در واقع گرافیک هنری است که توانسته بسیاری از هنرها را به خدمت بگیرد و اصیل‌ترین وظیفۀ خود را که انتقال پیام است به خوبی به انجام برساند.

هنرجویان این رشته در طی دوران تحصیل با مبانی هنرهای تجسمی، طراحی، پایه و اصول صفحه آرایی، رنگ شناسی، مبانی تصویر سازی، خط در گرافیک، خوشنویسی، چاپ دستی و عکاسی آشنا می شوند.

زمینه های شغلی گرافیک:

رشته ارتباط تصویری شامل حیطه بسیار وسیعی می‌شود که از آن می‌توان به ساخت علائم و سمبل‌های تصویری، نوشتن زیبای کلمات، رسم منحنی و نمونه‌های آماری، تهیۀ آگهی مطبوعاتی و پوستر، صفحه آرایی، تبلیغات تجاری شامل تبلیغات نمایشگاهی بازرگانی مانند غرفه‌سازی و غرفه‌آرایی، طراحی سایت، تبلیغات برای کالاهای مختلف و ده‌ها مورد دیگر اشاره کرد.

به زبان دیگر کلیه طرح‌هایی که به وسیله چاپ قابل انتشار هستند، طراحی گرافیکی می‌باشند.

دانشجوی ارتباط تصویری باید علاوه بر خلاقیت، عاشق این کار بوده و یک طراح قوی و زبردست باشد چون طراحی اساس کار یک گرافیست است.

دروس این رشته در طول تحصیل شامل:

طراحی پایه، مبانی هنرهای تجسمی، کارگاه حجم سازی، آشنایی با هنر در تاریخ، تاریخچه کتابت، خوشنویسی، عکاسی پایه، ارتباط تصویری، چاپ دستی، هنر و تمدن اسلامی، تصویر سازی، کارگاه عکس رنگی، تجزیه و تحلیل هنرهای تجسمی، آشنایی با هنرهای معاصر، تجزیه و تحلیل آثار ارتباط تصویری، چاپ ماشینی، تصویر متحرک، طرح عملی جامع و پروژه نهایی.

 

مجسمه‌سازی

 

رشته‌های هنر
مجسمه‌سازی

هنر مجسمه‌سازی راهی مناسب برای بیان و اشاعه فرهنگ و اندیشه انسانی است و رشته‌ مجسمه‌سازی‌ رشته‌ای‌ است‌ که‌ به‌ صورت‌ آکادمیک‌ این‌ هنر را به‌ دانشجویان‌ آموزش‌ می‌دهد.

دانشجویان‌ این‌ رشته ضمن تسلط بر طراحی و اصول آن، ابتدا مفاهیم پایه‌ای حجم‌ و مجسمه‌سازی‌ را فرا می‌گیرند و در مرحله‌ بعد به‌ شناخت طبیعت‌ ‌ می‌پردازند و یاد می‌گیرند که‌ چگونه‌ از طبیعت‌ برای‌ ساخت‌ مجسمه‌ الهام‌ بگیرند.

 

درس‌های این رشته در طول تحصیل:

مبانی‌ هنرهای‌ تجسمی‌، طراحی‌ پایه‌، هندسه‌، کارگاه‌ چاپ‌های‌ دستی‌، کارگاه‌ نقاشی‌ عمومی‌، کارگاه‌ مواد و روش‌های‌ ساخت‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ و نقد آثار هنری، هنر و تمدن‌ اسلامی، آشنایی‌ با هنر در تاریخ، آشنایی‌ با موزه‌ها، تاریخ‌ عمومی‌ حجم‌سازی، آشنایی‌ با هنرهای‌ سنتی‌ . نقش‌ برجسته‌، کارگاه‌ مجسمه‌سازی‌ تخصصی، فرم‌ و فضا، رابطه‌ مجسمه‌سازی‌ با محیط، کارگاه‌ مجسمه‌سازی‌ عمومی، آشنایی‌ با فنون‌ قالبگیری‌، کارگاه‌ طراحی‌ تخصصی، کارگاه‌ برنزریزی، کارگاه‌ سرامیک، آشنایی‌ با طرح‌ و ساخت‌ سکه‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ و نقد آثار مجسمه‌سازی‌، طرح‌ جامع‌ مجسمه‌سازی‌، عکاسی، کارگاه‌ ارتباط‌ تصویری، پروژه نهایی‌.

 

مرمت و احیای بناهای تاریخی

 

رشته‌های هنر
مرمت و احیای بناهای تاریخی

فارغ‌التحصیلان این رشته قادر خواهند بود به یاری اطلاعات و دانش عمومی، نظری و تحقیقاتی و تجربه عملی در مرمت و احیای هزاران بنای تاریخی که در اختیار واحدهای دولتی از قبیل سازمان میراث فرهنگی کشور است نقش مؤثری داشته باشند.

همچنین می‌توانند در برنامه‌ریزی مرمت بناهای تاریخی و تعیین اولویت‌های ضروری با هماهنگی مسئولین و دستگاه‌های مربوط مشارکت کرده و بر حسب ضرورت در مورد کارهای اجرایی مرمت نیز سهیم باشند.

دروس این رشته در طول تحصیل:

انسان طبیعت معماری، هندسه، ریاضیات، ترکیب، کارگاه عکاسی پایه، نقشه برداری، ایستایی، شناخت مواد و مصلح، عناصر و جزئیات ساختمان، طراحی معماری، آشنایی با هنر و تمدن اسلامی، آشنایی با بافت ها و محوطه های دوره اسلامی ایران، آشنایی با هنر و تمدن فرهنگ همجوار، مدیریت امور ساختمان، کامپیوتر و معماری، مبانی نظری مرمت و احیای ابنیه و بافت ها، مطالعه و شناخت بناهای تاریخی ایران پیش از اسلام، مطالعه و شناخت بناهای تاریخی ایران اسلامی، قوانین و تشکیلات مرمت، شناخت سازه های سنتی بناهای تاریخی، طرح مرمت و احیای محوطه های باستان شناسی، کارآموزی حفاظت و مرمت، فتوگرامتری، پروژه نهایی.

 

موسیقی

 

رشته‌های هنر
رشته موسیقی

رشته موسیقی دارای دو بُعد فن و تکنیک و درک هنر موسیقی است.

در بعد فن و تکنیک، برنامۀ رشتۀ موسیقی بر این اساس تدوین شده است که دانشجویان به صورت تخصصی در یک زمینۀ مشخص یعنی نوازندگیِ یک ساز ایرانی یا جهانی آموزش ببینند.

در این میان، سازهای ایرانی شامل یکی از سازهای تار، سه تار، قانون، نی، کمانچه، قیچک، بربط یا عود، سنتور و رباب می‌شود و سازهای جهانی شامل پیانو، ویالون، گیتار، کلارینت، آبوا و فلوت می گردد.

دروس مشترک در بین گرایش های مختلف موسیقی:

تحلیل مبانی نظری موسیقی، سرایش، تاریخ موسیقی ایران، پیانو عمومی، تربیت شنوایی، تاریخ موسیقی جهان، سازشناسی موسیقی جهان، شناسایی سازهای ایران، هارمونی .

دروس تخصصی گرایش نوازندگی موسیقی جهان:

ساز جهانی، مبانی صداشناسی، ارکستر جهانی، همراهی، آواز جمعی، فرم موسیقی، اجرای صحنه ای آواز جمعی، اجرای صحنه ای ساز جهانی، همنوازی دشیفراژ، اجرای پایانی .

دروس تخصصی گرایش موسیقی نظامی:

پیانو اختصاصی، هارمونی، اصول آهنگسازی، تربیت شنوایی، کنتراپون، گروه نوازی، ارکستر، آشنایی با دستگاه های موسیقی ایران، پیوند شعر و موسیقی، ساز بادی، باندهای نظامی، ارکستراسیمون سمفونیک، رهبری ارکستر سمفونیک و نظامی، تاریخ موسیقی نظامی، اجرای پایانی.

 

نقاشی

 

رشته‌های هنر
رشته نقاشی

نقاشی یکی از دلی‌ترین رشته‌های هنر است.

این رشته به آموزش سبک‌های برجسته نقاشی معاصر ایران و جهان می‌پردازد و در کنار آن دانشجویان، دروسی مانند طراحی، اطلاعات و مبانی هنرهای تجسمی، تاریخ هنر و تاریخ عمومی نقاشی را می گذرانند.

یک دانشجوی رشته نقاشی در طی تحصیل در دانشگاه می‌آموزد که خوب ببیند و تحلیل کند.

به همین دلیل است که لازمۀ ادامه تحصیل در این رشته ذوق و قریحه سرشار است.

 

دروس این رشته در طول تحصیل شامل:

مبانی هنرهای تجسمی، کارگاه طراحی، کارگاه عکاسی پایه، هندسه مناظر و مرایا، کارگاه چاپ های دستی، کارگاه حجم سازی، تجزیه و تحلیل و نقد آثار هنرهای تجسمی، هنر و تمدن اسلامی، آشنایی با هنر در تاریخ، نقاشی دیواری، کارگاه نقاشی دیواری ، کارگاه نقاشی، تاریخ عمومی نقاشی، تجزیه و تحلیل و نقد آثار نقاشی، کارگاه طراحی سه، مرمت آثار نقاشی، طرح عملی جامع، پروژه نهایی.

 

نمایش

 

رشته‌های هنر
ادبیات نمایشی – کارگردانی و بازیگری

نمایش یا تئاتر نیز یکی از جذاب‌ترین رشته‌های هنر به شمار می‌رود.

این رشته در مقطع کارشناسی دارای چهار گرایش ادبیات نمایشی، کارگردانی و بازیگری، صحنه‌آرایی (طراحی صحنه) و عروسکی است.

هنر تئاتر یک هنر جمعی است  یعنی یک هنرمندِ تئاتر نمی‌تواند به تنهایی فعالیت کند به همین دلیل باید فردی انعطاف‌پذیر بوده و توانایی کار گروهی را داشته باشد. همچنین لازم است فردی خلاق و نوآور باشد.

 

دروس مشترک در گرایش‌های مختلف نمایش:

تاریخ نمایش، جامعه شناسی، آشنایی با ادبیات کهن ایران و جهان، آشنایی با هنرهای تجسمی، اصول و مبانی ارتباطات، آشنایی با هنر در تاریخ، آشنایی با ادبیات معاصر ایران و جهان، فرهنگ عامه و تمثیل شناسی، تاریخ فلسفه، آشنایی با تعزیه، مبانی دکور و صحنه آرایی، مبانی نمایشنامه نویسی ، مبانی بازیگری و کارگردانی، مبانی نمایش عروسکی، روش تحقیق و تدوین پایان نامه، نمایش در ایران .

دروس تخصصی گرایش ادبیات نمایشی:

آشنایی با متون فارسی نمایشی، تاریخ ادبیات نمایشی، اصول و فنون نمایشنامه نویسی، داستان نویسی، سبک های ادبی جهان، نقد در نمایش، شخصیت شناسی، دیدن و تحلیل نمایش، آشنایی با فیلمنامه نویسی، نمایشنامه نویسی رادیو و تلویزیون و پایان نامه .

دروس تخصصی گرایش بازیگری و کارگردانی:

کارگردانی، بازیگری، تحلیل نمایشنامه، نمایش ایمائی، بدن، بیان، امکانات صحنه، موسیقی صحنه، موسیقی در نمایش، شیوه های نمایش در ایران، سبک ها و شیوه های اجرا، ماسک و گریم، شخصیت شناسی، تربیت حس، دکور، اصول کارگردانی نمایش رادیوئی، دیدن و تحلیل نمایش، اجرای کارگاهی نمایش های ایرانی، ترکیب در صحنه، اصول کارگردانی و بازیگری نمایش تلویزیونی، بازیگری سینما، پروژه نهایی.

دروس تخصصی گرایش طراحی صحنه:

طراحی و نقاشی، شناخت مواد، نقشه کشی، آشنایی با فضاهای سنتی ایران، آشنایی با طراحی و دوخت لباس، تاریخ تحولات دکور، امکانات صحنه، کارگاه رنگ، پرسپکتیو در صحنه، نور در صحنه، تاریخ لباس در غرب و ایران، ماسک و گریم، شیوه های نمایش در ایران، دیدن و تحلیل نمایش، کارگاه دکور و صحنه آرایی، اجرای کارگاهی نمایش های ایرانی، طراحی صحنه نمایش عروسکی، آشنایی با صحنه سینمائی و تلویزیونی، صوت، پایان نامه.

دروس تخصصی گرایش نمایش عروسکی:

کارگاه نمایش عروسکی، طراحی و نقاشی، فن بیان، نمایشنامه نویسی عروسکی، موسیقی در نمایش، شناخت مواد، تاریخ نمایش عروسکی، آشنایی با فضاهای سنتی، موسیقی در نمایش عروسکی، ماسک و گریم، شیوه های نمایش در ایران، کارگردانی نمایش عروسکی، طراحی صحنه نمایش عروسکی، آشنایی با ادبیات کودکان، دیدن و تحلیل نمایش عروسکی، بازیگری نمایش عروسکی، کودک و نمایش و پایان نامه.

همین حالا با ما تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره شوید.