علت گرانی شدید قیمت پیاز مشخص شد/ پیاز در مزرعه چه قیمتی دارد؟

علت گرانی شدید قیمت پیاز مشخص شد/ پیاز در مزرعه چه قیمتی دارد؟

به گزارش خبرگزاری قدم آخر، حسین اصغری، درباره چرایی افزایش قیمت پیاز گفت: درحال حاضر برخی از محصولات کشاورزی از مناطق جنوبی کشور از جمله منطقه جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان، فارس و… تامین می شود و بارندگی های شدید در دهه سوم فروردین ماه موجب توقف برداشت پیاز به صورت مقطعی شده است.

وی با بیان اینکه ایران یکی از معدود کشورهای دنیاست که به دلیل اقلیم خاص امکان تولید سبزی و صیفی در چهار فصل سال را دارد، گفت: البته هزینه تولید در فصول سرد بسیار بالاتر است.

مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: با توجه به برنامه های وزارت جهاد کشاورزی برای ارتقاء بهره وری و صرفه جویی در مصرف آب، کاهش سطح زیر کشت سبزی و صیفی و افزایش عملکرد در واحد سطح در اولویت اجرا قرار دارد.

وی عنوان کرد: برنامه تولید محصول پیاز با برآورد نیاز کشور با رویکرد رعایت الگوی کشت و تولید متعادل به صورت چهار فصل تهیه و جهت اجرا به سازمان های جهاد کشاورزی استان های تولیدکننده ابلاغ می شود. برهمین اساس برنامه ابلاغی تولید استمرار و بهاره سال زراعی جدید (1403 – 1402) محصول فوق ذکر براساس تاریخ کشت به استان های تولیدکننده ابلاغ شده است و براساس این برنامه در محصول تولید زمستان سطح زیر کشت 13هزارو450 هکتار با برآورد تولید 644هزارو300 تن و تولید بهار نیز سطح زیر کشت 12هزارو200 هکتار و تولید 571هزار و220 تن خواهد بود.

وی همچنین اضافه کرد: تولید محصول در زمستان حدود 809 هزار تن بوده و تولید بهار بیش از 610 هزار تن پیش بینی می شود که نسبت به برنامه ابلاغی افزایش تولید مشاهده می شود.

مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه گفت: برنامه تولید محصول در فصل تابستان و پاییز امسال نیز با هدف گذاری یک میلیون و 666 هزار و820 تن ابلاغ و پس از تولید به بازار عرضه خواهد شد.

به گفته وی میانگین قیمت محصول پیاز در فروردین ماه امسال در مزرعه حدود 14هزار تومان بوده است.

گفتنی است براساس مشاهدات میدانی از مغازه های سطح شهر تهران قیمت هر کیلو پیاز به بیش از 30 هزارتومان رسیده و تا 38 هزار تومان هم بالا رفته است.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "علت گرانی شدید قیمت پیاز مشخص شد/ پیاز در مزرعه چه قیمتی دارد؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "علت گرانی شدید قیمت پیاز مشخص شد/ پیاز در مزرعه چه قیمتی دارد؟"، کلیک کنید.