کمبود ویتامین D سبب این بیماری ها می شود

کمبود ویتامین D سبب این بیماری ها می شود

به گزارش قدم آخر، ویتامین D با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده ها و کاهش دفع از کلیه به متابولیسم استخوان ها کمک می کند. این ویتامین محلول در چربی است و به رشد و استحکام استخوان ها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می کند.

قدم آخر در گزارشی نوشت، در سراسر جهان در حدود یک میلیارد نفر در معرض سطوح ناکافی ویتامین D در خون شان هستند. برآورد می شود که 40 تا 75 درصد از تمام بزرگسالان دچار کمبود ویتامین D باشند. ویتامین D از راه مصرف برخی مواد غذایی یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید جذب بدن می شود.

نیاز روزانه برای این ویتامین برای هر فرد بالغ 10 میکروگرم یا حداکثر 2000 واحد در روز است که در دوران کودکی و پیری این میزان بالاتر است.

ویتامین D از چه منابعی تامین می شود؟

_ آفتاب: تابش پرتو فرابنفش به پوست انسان باعث می شود که ماده ای به نام دهیدروکلسترول با طی مراحلی در بدن در کلیه به ویتامین D تبدیل شود. افراد با پوست روشن تر نسبت به تیره ترها می توانند در مدت کمتری که زیر آفتاب مانده اند نیاز خود به این ویتامین را تامین کنند.

_ منابع گیاهی: قارچ، غلات و برخی سبزیجات و میوه ها.

_ منابع حیوانی: کره، روغن کبد ماهی، زرده تخم مرغ، خامه، جگر و ماهی ساردین.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، برخی از شایع ترین بیماری های مرتبط با فقر ویتامین D شامل موارد زیر است:

_ بیماری قلبی: افراد مبتلا به کمبود ویتامین D تقریبا 32 درصد بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستند. ویتامین D به بهود عملکرد سیستم ایمنی بدن و کنترل التهاب و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کند.

_ بیماری التهابی روده: مطالعات انجام شده در اروپا و ایالات متحده ارتباط بین سطوح پایین ویتامین D و میزان بالای ابتلا به بیماری های التهابی روده را نشان داده است. بیماری التهابی روده در جمعیتی که کمترین میزان نور خورشید را دریافت می کنند، بیشتر است.

_ زوال عقل و آلزایمر: بزرگسالانی که در معرض کمبود ویتامین D هستند، 53 درصد نسبت به سایرین بیشتر در معرض خطر زوال عقل قرار دارند.

_ بیماری کلیوی: یک مطالعه نشان داده کسانی که دچار فقر ویتامین D هستند، دو برابر بیشتر در معرض آلبومینوری یا آلبومین بالا در ادرار قرار دارند. آلبومینوری از نشانه های اولیه آسیب کلیوی است.

_ پوکی استخوان: ویتامین D از آنجا که منجر به جذب کلسیم و فسفات از رژیم غذایی می شود، به طور مستقیم با پوکی استخوان ارتباط دارد. کمبود این ویتامین منجر به دردهای استخوانی و پوکی استخوان می شود و خطر شکستگی های استخوانی را چند برابر می کند.

_ دیابت نوع 2: مطالعات حاکی از آن هستند که قرار گرفتن روزانه 20 دقیقه در معرض نور خورشید و یا استفاده از مکمل های ویتامین D، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد.

233233

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کمبود ویتامین D سبب این بیماری ها می شود" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کمبود ویتامین D سبب این بیماری ها می شود"، کلیک کنید.